Porady Rozmowa kwalifikacyjna 8 pytań na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku
18.05.2018  | 4 min czytania

8 pytań na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Pochwaliłeś się w CV komunikatywną albo perfekcyjną znajomością języka angielskiego? Jest wysoce prawdopodobne, że rekruter podczas spotkania sprawdzi Twoje umiejętności językowe. Przygotowanie i powtórzenie ważnych zwrotów to klucz do sukcesu. Zobacz, czego mogą dotyczyć pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej, i zastanów się, jak na nie odpowiedzieć. Good luck!

Z artykułu dowiesz się:

• Jak informacje zawarte w CV mogą wpłynąć na przebieg rozmowy o pracę po angielsku?
• Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku pojawiają się najczęściej?
• Jak mogą brzmieć przykładowe odpowiedzi na pytania rekrutacyjne po angielsku?

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku a informacje w CV

Spotkanie w sprawie pracy dla wielu osób bywa stresującym doświadczeniem. Dodatkowe wyzwanie mogą stanowić pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku, tzw. job interview. Nie warto zamieszczać w CV informacji o umiejętnościach oraz doświadczeniach, jakich się nie posiada. Ta zasada dotyczy również znajomości angielskiego. Rekruter łatwo ją sprawdzi, a jeśli przyłapie Cię na naginaniu prawdy, może Cię to kosztować nawet utratę szansy na udział w kolejnym etapie rozmów.

Jeśli deklarujesz biegłość w używaniu języka obcego, miej świadomość, że rekruter podczas spotkania zapewne będzie chciał zweryfikować Twoje umiejętności. Oczywiście gdy masz się czym pochwalić – jak najbardziej zrób to w CV, a później zabłyśnij podczas spotkania! Jeżeli jednak czujesz, że Twój angielski trochę zardzewiał, bezpieczniej będzie dostosować opis do poziomu, który prawdopodobnie zaprezentujesz, odpowiadając na pytania rekrutacyjne po angielsku.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – na jakie pytania się przygotować?

Podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej pracodawca zwykle chce poznać bliżej Twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności. Może zapytać również o hobby, powód zmiany pracy i oczekiwaną kwotę wynagrodzenia. Również rozmowa rekrutacyjna po angielsku zapewne nie będzie odbiegać od tych standardów. Poznaj 8 pytań, które możesz podczas niej usłyszeć, i jeszcze przed spotkaniem zastanów się nad odpowiedziami.

„How are you?” – „Jak się masz?”

I teraz pewnie myślisz sobie: „Seriously?! Kto zadaje tak proste pytania!”. Być może Cię zaskoczymy, ale rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to naprawdę nie jest rocket science. W odpowiedziach nawet na najzwyklejsze pytania widać pewność, z jaką kandydat włada językiem obcym, naturalność czy zasób słownictwa. Ta wiedza większości rekruterów w zupełności wystarczy.

Powyższe pytanie jest formą przywitania, jak polskie „dzień dobry”. Nie opowiadaj tu ze szczegółami, jak minął Ci dzień – wystarczy zwięzłe „I’m fine, thank you” lub „I’m OK, thanks”.

• „Tell me something about yourself” – „Opowiedz mi coś o sobie”

To pytanie daje Ci już większe pole do popisu i warto wcześniej zastanowić się, jaki obraz w oczach pracodawcy chcesz stworzyć. Możesz na przykład opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, nawiązując w pewien sposób do stanowiska pracy, o które się starasz. Np.:

„In my free time I take pictures of nature and learn how to show them to the audience. I also like creating social media advertisements. I think it could be a highly useful skill in this job”.

| Rekrutacja po angielsku – jak przedstawić hobby?

• „What did you do in your previous job?” – „Czym zajmowałeś się w swojej poprzedniej pracy?”

Jedno z najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku. Opowiedz rekruterowi o swoich doświadczeniach oraz obowiązkach w poprzedniej pracy. Możesz zacząć np. od: „My responsibilities included the sale of product X and negotiations with business partners”. Staraj się przedstawić zagadnienie tak wyczerpująco, jak potrafisz. Pamiętaj, że chodzi tu nie tylko o treść, lecz także o pokazanie, że rozmowa po angielsku to dla Ciebie piece of cake.

• „How do you deal with problems like arguing with customers?” – „Jak radzisz sobie z problemami typu: spór z klientem?”

Jeśli wcześniej miałeś kontakt z klientami, to opowiedz o swoich doświadczeniach, najlepiej na konkretnym przykładzie. To pytanie należy do tzw. pytań behawioralnych. Postaraj się odpowiedzieć na nie w modelu: co się stało – jak zareagowałeś – jakie były efekty. Np.:

„I remember a difficult case. Once, one of our customers bought a product and it broke down the following day. As a responsible company, we could exchange it for another one. However, this customer was still really angry with us. Finally, I gave him the money back, which has occured to be a perfect solution in this case”.

| 5 porad, jak napisać referencje po angielsku

• „How do you cope with teamwork?” – „Jak radzisz sobie z pracą w zespole?”

Tego rodzaju pytania na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku spodziewaj się szczególnie, gdy stanowisko, na które aplikujesz, wymaga współpracy z grupą . Odpowiadając na nie, koniecznie podkreśl swoje zdolności interpersonalne, czyli interpersonal skills, oraz umiejętność negocjacji – negotiation skills. Konkretne przykłady są zawsze mile widziane, więc śmiało możesz opowiedzieć o jakiejś sytuacji z życia, która przekona rekrutera, że prawdziwy z Ciebie team player.

• „Why do you want to work here?” – „Dlaczego chcesz u nas pracować?”

Klasyk każdej rekrutacji, nieważne – po polsku, czy po angielsku. Na to pytanie musisz umieć przekonująco odpowiedzieć nawet obudzony w środku nocy. Szukasz możliwości awansu? Lubisz ciekawe wyzwania? A może firma wytwarza produkty lub świadczy usługi zgodnie z wartościami, którymi sam kierujesz się w życiu? Warto postawić na szczerość, jednak nie zapomnij też podkreślić podczas rozmowy, że szukasz pracy, która umożliwia rozwój zawodowy – ambicja zawsze jest mile widziana.

• „How much do you want to earn?” – „Ile chciałbyś zarabiać?”

Zanim pójdziesz na jakąkolwiek rozmowę kwalifikacyjną – po angielsku czy po polsku – określ realnie, jakie wynagrodzenie chciałbyś otrzymywać za swoją pracę. Pamiętaj o rozróżnieniu kwoty brutto – gross – oraz netto – net.

• „What are your advantages and disadvantages?” – „Jakie są Twoje zalety i wady?”

Odpowiadając na to pytanie rekrutacyjne po angielsku, pamiętaj, by nie wpaść w pułapkę zbytniej szczerości. Oczywiście należy mówić samą prawdę i tylko prawdę, jednak akurat w tym wypadku… może niekoniecznie całą prawdę. Zacznij od przedstawienia swoich najmocniejszych stron, a następnie przejdź do tych słabszych, jednak postaraj się znaleźć takie, które są albo społecznie akceptowane, albo nie przeszkodzą w wykonywaniu pracy na danym stanowisku. Pokaż też, w jaki sposób pracujesz nad nimi. Możesz spróbować np. tak:

„I adore working with people, and I’ve always been given positive feedback about my interpersonal skills, however I’m still a young professional, so my experience isn’t very rich. This is why I’d like to work on this position – to face the new, challenging situations”.

| Interview. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się do niej przygotować?

Mamy nadzieję, że teraz perspektywa rozmowy o pracę po angielsku nie jest już tak stresująca. Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady, obejrzyj nasz wideoporadnik.

Oceń artykuł