Porady Rozmowa kwalifikacyjna 7 sposobów na zwalczenie stresu przed rozmową kwalifikacyjną
25.01.2018  | 4 min czytania

7 sposobów na zwalczenie stresu przed rozmową kwalifikacyjną

25.01.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Suchość w gardle, nerwowe ruchy, wrażenie pustki w głowie – to odczucia, które mogą towarzyszyć stresującym rozmowom. W takich sytuacjach ważne jest opanowanie emocji. Warto przygotować się do rekrutacji również pod takim kątem.  

Sposoby, które pomagają w wyciszeniu emocji przed i podczas rozmowy rekrutacyjnej, to na przykład.:

  • Techniki radzenia sobie z napięciem

Jedną z metod pozwalających obniżyć poziom stresu jest miarowy, głęboki oddech. Chcąc się uspokoić, wdychajmy powietrze nosem i wypuszczajmy je ustami. Duże znaczenie ma angażowanie przepony. Aby sprawdzić, w jaki sposób oddychamy, możemy położyć się i umieścić jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą – na brzuchu. Kolejny krok to regulowanie oddechu w taki sposób, by podczas nabierania powietrza unosił się brzuch, a nie klatka piersiowa.   

  • Pokonanie strachu przed odrzuceniem

Poziom odczuwanego napięcia zmniejsza się, gdy traktujemy porażki jak ważne lekcje. Dzięki takiemu podejściu możemy „na chłodno” analizować swoje niepowodzenia i podejmować wysiłki zmierzające do eliminacji błędów, jakie popełniamy.

  • Praca nad swoim wizerunkiem

Czujemy się pewniej, gdy mamy świadomość, że wywieramy na rozmówcach korzystne wrażenie. Aby budować wizerunek profesjonalisty od pierwszych chwil znajomości, warto zadbać o ubiór adekwatny do sytuacji. Liczy się również kultura osobista, pogodne usposobienie itd. (https://porady.pracuj.pl/jak-zrobic-dobre-pierwsze-wrazenie/).

  • Prowadzenie symulacji spotkania

Odczuwamy mniejsze napięcie, gdy jesteśmy oswojeni z konkretną konwencją. Aby poczuć się lepiej, możemy odgrywać scenki, jakie będą mieć miejsce w czasie rozmowy. Dobrze jest zastanowić się nad tym, jak odnieślibyśmy się do pytań dotyczących np. oczekiwań finansowych, mocnych i słabych stron czy doświadczenia w poprzednim miejscu pracy. Warto skupić się także na zagadnieniu typu: dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiedzi (https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/11-nietypowych-pytan-na-rozmowie-kwalifikacyjnej/).   

  • Odpoczynek

Trudno panować nad emocjami, gdy jesteśmy przemęczeni. Znalezienie czasu na relaks i rozwijanie zainteresowań jest niezbędne, jeśli chcemy osiągać sukcesy w życiu zawodowym. Dlatego warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z wyprzedzeniem, a ostatnie chwile poświęcić na czynności, które sprawiają nam przyjemność i pozwalają się odprężyć.   

  • Wsparcie ze strony najbliższych

Łatwiej o wysokie poczucie własnej wartości i odporność psychiczną, gdy doświadczamy życzliwości i pomocy ze strony rodziny oraz przyjaciół. Chcąc realizować się w sferze zawodowej, warto dbać o relacje z najbliższymi osobami. Uporządkowane życie osobiste sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i lepiej radzimy sobie z trudnościami.

  • Uczestnictwo w spotkaniach z rekruterami

Ze stresem można walczyć, stawiając mu czoło. Jeśli chcemy oswoić się z trudnymi okolicznościami, jakie towarzyszą poszukiwaniu pracy, umawiajmy się na rozmowy kwalifikacyjne i pokonujmy swój lęk. To skuteczna metoda.  

Oceń artykuł