Porady Rozmowa kwalifikacyjna 7 podpowiedzi, jak zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji
01.03.2018

7 podpowiedzi, jak zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji

01.03.2018
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.6)

Pracodawcy poszukują osób zorientowanych na cel, zaangażowanych i świadomych swoich mocnych i słabych stron. Chętnie przyjmują do pracy profesjonalistów, którzy wykazują inicjatywę i mają jasno sprecyzowane cele. Chcąc objąć stanowisko marzeń, warto zadbać o swój rozwój.

Poniżej kilka kroków aby znaleźć dobrą i satysfakcjonującą pracę:

Nieznajomość własnych potrzeb, niestabilność czy nieumiejętność budowania wizerunku – to przykładowe czynniki, które powstrzymują zawodowy rozwój. Jeśli zależy nam na karierze i podjęciu ciekawej pracy, warto skoncentrować się na aspektach, takich jak:

  • Zaangażowanie

Sposób, w jaki piszemy wiadomości lub odnosimy się do rekrutera, przygotowane starannie portfolio i CV - te czynniki mogą świadczyć o naszym zaangażowaniu w rekrutację.  

  • Przygotowanie

Kiedy ubiegamy się o pracę, powinniśmy przekonać potencjalnego pracodawcę, że spełniamy jego wymagania. Przemyślenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, zdobycie informacji na temat firmy – warto wykonać te zadania przed rozmową kwalifikacyjną.

  • Profesjonalne dokumenty rekrutacyjne

Nasz sukces zależy m.in. od jakości CV i listu motywacyjnego. Jeśli pracodawca prosi również o referencje, to powinniśmy je dostarczyć.

Dokumenty rekrutacyjne

  • Podsumowanie zawodowe

Tworząc CV, warto w dwóch, trzech zdaniach opisać kim jesteśmy, co osiągnęliśmy i jakie są nasze plany na najbliższą zawodową przyszłość. Dzięki temu pracodawca może określić, czy cele nasze i firmy są tożsame.

  • Konkretne dane

Gdy opisujemy swoje doświadczenie zawodowe i sukcesy, powołujmy się na konkretne przykłady i przytaczajmy liczby na potwierdzenie naszych słów. Dzięki temu zaprezentujemy się jako rzeczowe i wiarygodne osoby.

  • Korzystny wizerunek

Bądźmy słowni, terminowi i rzetelni. Zachowujmy się uprzejmie, podawajmy tylko prawdziwe informacje, a także traktujmy z szacunkiem każdego pracownika firmy, z którym mamy do czynienia. Rozważnie dobierajmy również treści publikowane w sieci, np. na prywatnych kontach w portalach społecznościowych.

Trudności w znalezieniu pracy – jak je pokonać?

  • Zdjęcie

Choć nie trzeba zamieszczać fotografii, warto to zrobić. Profesjonalne zdjęcie w CV może świadczyć o naszym zaangażowaniu. Dzięki niemu łatwiej skojarzyć treść dokumentu z konkretną osobą.

CV kreatywne – szablony

Nasz życiorys może wyróżniać się na tle innych dokumentów aplikacyjnych także wtedy, gdy korzystamy z narzędzi, takich jak np. Kreator CV Pracuj.pl. Największe znaczenie dla potencjalnego pracodawcy ma doświadczenie. Chcąc zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, zdobywajmy wiedzę branżową, a także uczmy się zawodu w czasie praktyk, wolontariatu itd.

Oceń artykuł