Porady Rozmowa kwalifikacyjna 7 ciekawych przykładów, jak może wyglądać rekrutacja
10.10.2018  | 4 min czytania

7 ciekawych przykładów, jak może wyglądać rekrutacja

10.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.67)

Scenki, niekonwencjonalne pytania, a nawet zabawa w podchody – firmy prześcigają się w wyszukiwaniu nietuzinkowych metod rekrutacji. Aby korzystnie się zaprezentować, warto nie tylko podnosić kwalifikacje zawodowe, ale również rozwijać kreatywność. Przeczytaj, z jakich elementów może się składać nietypowa rekrutacja do pracy.

Z artykułu dowiesz się:

• Jakie oryginalne sposoby rekrutacji do pracy stosują firmy?
• Czemu służą takie niestandardowe metody rekrutacji?
• Jak przygotować się na nietypową rekrutację?

Nietypowa rekrutacja do pracy – jak może wyglądać?

Pracodawcy coraz częściej szukają wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają jednocześnie określone cechy, np. umiejętność radzenia sobie w trudnych i nieoczekiwanych sytuacjach, komunikatywność oraz otwartość na nowe doświadczenia. Aby zweryfikować kompetencje kandydatów, firmy  stosują różne pomysłowe narzędzia i metody rekrutacji. Oto 7 takich przykładów:

1. Angażujące ogłoszenia

Zabawne plakaty, billboardy o intrygującej treści – niektóre firmy redagują ogłoszenia w nietypowy sposób. Metoda przekazywania informacji o wolnych miejscach pracy zachęca kandydatów do podjęcia wyzwania i wejścia w interakcję. Jednym z przykładów takiej nietypowej rekrutacji jest kampania employer brandingowa firmy Daftcode, której elementem było również zachęcenie absolwentów Politechniki Warszawskiej do złożenia aplikacji. Zamiast umieszczać w sieci standardowe ogłoszenia o naborze Daftcode wykorzystał w tym celu billboardy na stacji Metro Politechnika. Znajdowała się na nich zagadka tylko dla wtajemniczonych – fragment kodu w języku Python. Osoby, które rozwiązały zadanie, otrzymywały zaproszenie do siedziby firmy, gdzie mogły dowiedzieć się więcej o jej projektach i wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej.

2. Nietypowe pytania rekrutacyjne

Do ciekawych sposobów rekrutacji należą również zaskakujące pytania. Pracodawcy, którym zależy na wyłowieniu najlepszych kandydatów, dwoją się i troją, by znaleźć skuteczną metodę sprawdzania  cech, które są niezwykle trudne do zmierzenia. „Co by Pan zrobił, gdybym dał Panu 50 tys. dolarów?”, „Po co kotu wąsy?”, „Proszę sprzedać mi ten ołówek”. Odpowiadając na tego typu pytania, można wykazać się nie tylko kreatywnością, ale również opanowaniem czy logicznym myśleniem. PS Powyższe przykłady należą do tych najprostszych!

| 11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

3. Nietypowe scenki

Czasami określenie „nietypowa rekrutacja” wydaje się wręcz zbyt delikatne, by opisać metody stosowane przez co bardziej pomysłowych rekruterów. Zdarza się, że jest to wręcz lekcja życia! Np. kandydaci ubiegający się o pracę w firmie Heineken byli wystawiani na trudną próbę charakteru. Otóż osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną… symulowała omdlenie! Do kolejnego etapu rekrutacji przechodzili tylko ci kandydaci, którzy udzielili jej pomocy.

4. Zabawa w podchody

Firma GetResponse, zajmująca się marketingiem internetowym, poszukiwała programistów w ich naturalnym środowisku, tzn. w okolicach Politechniki Gdańskiej. Pracownicy zorganizowali w tym celu zabawę w podchody, podczas której zachęcali uczestników do wejścia na stronę internetową. Osoby, które odkodowały wiadomość, przystępowały do współzawodnictwa o wolne miejsca pracy. Jak widać, w ciekawych sposobach rekrutacji przodują zwłaszcza firmy poszukujące programistów. Przypadek?

| Jakie są mocne i słabe strony pracownika?

5. Case study

Weryfikacja umiejętności kandydata często przybiera też wymiar bardzo praktyczny – można np. dostać do „rozpracowania” biznesowe case study. Studium przypadku polega na analizie wybranej sytuacji zawodowej. Uczestnik rekrutacji ma przed sobą dokładny opis konkretnego problemu. Dysponując określonymi danymi i znając realia branżowe, musi zaproponować rozwiązanie. Zdarza się też, że pracodawcy proszą o wykonanie jednego z zadań, z którymi sami w przeszłości musieli zmierzyć się w firmie – np. o zaprojektowanie założeń kampanii reklamowej na podstawie dostarczonego briefu.

6. Assessment Center

Choć Assessment Center to narzędzie rekrutacji znane od bardzo dawna, wbrew pozorom nie stosuje się go aż tak często, jak mogłoby się wydawać. Ponieważ jest to proces niezwykle czasochłonny, z tą formą nietypowej rekrutacji mierzą się najczęściej osoby starające się o pracę na wysokich stanowiskach lub absolwenci aplikujący do prestiżowych programów stażowych (ale nie jest to regułą). Podczas sesji AC kandydaci otrzymują różnorodne zadania, takie jak: dyskusja, symulacja czy prezentacja. Ich wykonanie wymaga m.in. komunikatywności, opanowania, umiejętności improwizowania itd. Osoby uczestniczące w rekrutacji są oceniane przez profesjonalnie przygotowanych asesorów na podstawie jasno określonych kryteriów.

| Jak przebiega sesja Assessment Center?

7. Grywalizacja

Różnego rodzaju gry znajdują zastosowanie nie tylko podczas szkoleń team buildingowych, lecz także w rekrutacji. Ta metoda pozwala przetestować – w łatwy dla pracodawcy i ciekawy oraz przyjemny dla kandydata sposób – wiele umiejętności miękkich jednocześnie. Spostrzegawczość, kreatywność, radzenie sobie ze stresem czy z przeszkodami i niepowodzeniami, praca zespołowa – to tylko niektóre z nich. Gry w rekrutacji mogą mieć formę planszówek, zagadek logicznych, zadań w specjalnych aplikacjach, a nawet zabawy w escape roomie.

Jak przygotować się do nietypowej rekrutacji?

Choć trudno powiedzieć, jaki przebieg będzie miała rozmowa kwalifikacyjna i jakie zadania otrzymasz,  warto choć trochę przygotować się do spotkania. Dobry rekruter i tak zawsze Cię czymś zaskoczy, jednak na pewno możesz ćwiczyć choćby takie umiejętności jak prezentowanie informacji, rozwiązywanie zagadek logicznych czy prowadzenie negocjacji. Materiały, które pomogą Ci w przygotowaniach, znajdziesz tutaj: https://porady.pracuj.pl/e-booki/.

Swoje szanse na sukces zwiększysz również, robiąc dobre pierwsze wrażenie. Obejrzyj wideo i dowiedz się, o czym musisz pamiętać!

 

Oceń artykuł