Porady Rozmowa kwalifikacyjna 7 ciekawych przykładów, jak może wyglądać rekrutacja
10.10.2018  | 4 min czytania

7 ciekawych przykładów, jak może wyglądać rekrutacja

10.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Scenki, niekonwencjonalne pytania, a nawet zabawa w podchody – firmy prześcigają się w wyszukiwaniu nietuzinkowych metod rekrutacji. Aby korzystnie się zaprezentować, warto nie tylko podnosić kwalifikacje zawodowe, ale również rozwijać kreatywność.

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają również określone cechy, np. umiejętność radzenia sobie w trudnych i nieoczekiwanych sytuacjach, komunikatywność oraz otwartość na nowe doświadczenia. W tym celu stosują narzędzia i metody, takie jak:

  • Angażujące ogłoszenia

Zabawne plakaty, billboardy o intrygującej treści – niektóre firmy redagują ogłoszenia w nietypowy sposób. Metoda przekazywania informacji o wolnych miejscach pracy zachęca kandydatów do podjęcia wyzwania i wejścia w interakcję.

  • Nietypowe pytania rekrutacyjne

Co by Pan zrobił, gdybym dał Panu 50 tys. dolarów? Po co kotu wąsy? Odpowiadając na tego typu pytania, można wykazać się nie tylko kreatywnością, ale również opanowaniem.  

11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

  • Scenki „dramatyczne”

Osoby ubiegające się o pracę w firmie Heineken były wystawiane na trudną próbę. Rekruter prowadzący rozmowę symulował omdlenie. Do kolejnego etapu rekrutacji przechodzili tylko ci kandydaci, którzy udzielali pomocy.  

  • Zabawa w podchody

Firma GetResponse, zajmująca się marketingiem internetowym, poszukiwała programistów w ich naturalnym środowisku, tzn. w okolicach Politechniki Gdańskiej. Pracownicy zorganizowali zabawę w podchody, podczas której zachęcali uczestników do wejścia na stronę internetową. Osoby, które odkodowały wiadomość, przystępowały do współzawodnictwa o wolne miejsca pracy.  

  • Case study

Studium przypadku polega na analizie wybranej sytuacji zawodowej. Uczestnik rekrutacji ma przed sobą dokładny opis konkretnego problemu. Dysponując określonymi danymi i znając realia branżowe, musi zaproponować rozwiązanie.  

  • Assessment Centre

Podczas sesji AC kandydaci mierzą się z zadaniami, takimi jak: dyskusja, symulacja czy prezentacja. Ich wykonanie wymaga m.in. komunikatywności, opanowania, umiejętności improwizowania itd. Osoby uczestniczące w rekrutacji są oceniane na podstawie jasno określonych kryteriów.

Jak przebiega sesja Assessment Center?

  • Development Centre

W DC biorą udział głównie osoby ubiegające się o stanowiska kierownicze. Kandydaci mają okazję poznać swoje mocne i słabe strony, a także wybrać kierunek rozwoju.

Development Center – na czym polega?

Jak przygotować się do rekrutacji?

Choć trudno powiedzieć, jaki przebieg będzie miała rozmowa kwalifikacyjna, warto przygotować się do spotkania. Dobrze jest np. ćwiczyć umiejętność prezentowania informacji lub rozwiązywać testy rekrutacyjne. Aby czuć się pewniej, możesz także uczyć się negocjacji. Materiały, które pomogą Ci w przygotowaniach, znajdziesz tutaj: https://porady.pracuj.pl/e-booki/.

Jakie są mocne i słabe strony pracownika?

Dobre wrażenie to podstawa!

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł