7 błędów podczas szukania pracy. Popełniają je doświadczeni specjaliści!

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 2.67/5 (6)
Ocena treści 2.67/5 (6)

Przedłużający się okres poszukiwania nowej pracy może wywołać niechęć i frustrację. Jednak nie warto rezygnować z wysyłania dokumentów aplikacyjnych. Jeśli masz już doświadczenie zawodowe – zadbaj o cel i sprecyzuj swoje oczekiwania. Przećwicz w domu przebieg rozmowy rekrutacyjnej i przygotuj się na pytania dotyczące poprzedniego miejsca pracy.

  • Brak określonego celu

Poszukiwanie pracy warto zacząć od określenia rodzaju obowiązków lub warunków zatrudnienia, które nas interesują. Samo doświadczenie nie pomoże znaleźć nowego miejsca pracy, jeśli nie będziesz wiedzieć, gdzie i w jaki sposób chcesz pracować. Nie szukaj bez celu – możesz otrzymać zatrudnienie, ale bardzo prawdopodobne, że szybko będziesz chciał je zmienić z powodu niespełnionych oczekiwań czy złych warunków pracy. Pomyśl m.in. o satysfakcjonującej wysokości wynagrodzenia, benefitach pracowniczych, możliwościach rozwoju czy elastycznym czasie pracy.

5 modnych benefitów pracowniczych

  • Nieprofesjonalne CV

Wysyłasz jeden, niezmieniony dokument do wielu pracodawców? To błąd! Aby zwiększyć szanse na otrzymanie zatrudnienia – spersonalizuj swoje CV. Dokumenty aplikacyjne na stanowisko biurowe będą wyglądać inaczej niż CV tworzone z myślą o dorywczej pracy wakacyjnej. W zależności od wymagań zawartych w ogłoszeniu i obowiązków służbowych zmieniaj w dokumencie istotne informacje. Przykładowo, na stanowisku doradcy klienta przyda Ci się komunikatywność, ale poradzisz sobie bez kursu z programowania.

10 błędów w CV, przez które nie zmienisz pracy

  • Rezygnowanie z aplikacji

Nie spełniasz wszystkich wymagań wymienionych w ogłoszeniu o pracę? Jeśli to tylko jeden lub dwa punkty, które wymagają wyuczenia, np. „organizacja pracy własnej” lub „znajomość języka niemieckiego na poziomie B2”, a Ty jesteś na poziomie B1 – nic nie szkodzi spróbować. Możliwe, że wcześniejsze doświadczenie pomoże Ci zdobyć wymarzone stanowisko. Nie rezygnuj z wysłania zgłoszenia. W najgorszym wypadku usłyszysz „nie”, ale istnieje szansa, że okażesz się najlepszym kandydatem do pracy dzięki swoim ambicjom oraz chęci rozwoju.

  • Przygnębienie podczas rozmowy z rekruterem

Masz za sobą wiele spotkań kwalifikacyjnych, które nie zakończyły się propozycją zatrudnienia? Podczas kolejnej rozmowy nie przybieraj biernej postawy, aktywnie odpowiadaj na pytania rekrutera. Kandydat przygnębiony, bez energii może zostać odebrany jako osoba znudzona lub niechętna do pracy.

8 inspirujących zdań, które pomogą Ci w zmianie pracy

  • Słaba autoreklama

Podczas rekrutacji będziesz rywalizować o wymarzone stanowisko z innymi kandydatami. Przygotuj się do rozmowy – sprawdź informacje o potencjalnym pracodawcy oraz zadbaj o odpowiednią autoreklamę. Przećwicz w domu autoprezentację, opowiadanie o swoich mocnych i słabych stronach oraz dotychczasowych sukcesach zawodowych.

Jesteś najlepszym kandydatem? Udowodnij to!

  • Wygórowane oczekiwania

To dobrze, że wysoko cenisz swoje kwalifikacje i możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem. Pamiętaj jednak, żeby nie mylić pewności siebie z arogancją. Realnie oceniaj swoje możliwości. Upewnij się, czy Twoje oczekiwania są adekwatne do sytuacji. Aby bliżej poznać warunki finansowe w branży i na wybranych stanowiskach, możesz skorzystać z porównywarki zarobków Pracuj.pl (https://zarobki.pracuj.pl/)

  • Niechęć i narzekanie

Długotrwały proces szukania nowej lub lepszej pracy może w pewnym momencie wprawić w przygnębienie i wywołać niechęć do działania. Nie poddawaj się i bądź aktywny. Zachowaj postawę optymisty, aby nie odebrać sobie szansy na zatrudnienie.

Oceń artykuł


Narzędzia