Porady Rozmowa kwalifikacyjna 6 wskazówek, jak powinien wyglądać email do rekrutera
26.09.2018  | 4 min czytania

6 wskazówek, jak powinien wyglądać email do rekrutera

26.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Twoja wypowiedź i sposób komunikacji są Twoją wizytówką – zarówno w trakcie spotkania z rekruterem, jak i podczas korespondencji mailowej. Mogą świadczyć o kulturze, zaangażowaniu i szacunku do rozmówcy. Pisząc do rekrutera, zadbaj o odpowiedni adres, tytuł wiadomości i grzecznościowe zwroty. Treść powinna być czytelna i konkretna.

Możesz nawiązać kontakt z rekruterem w sprawie przebiegu rekrutacji albo np. dodatkowych dokumentów aplikacyjnych wymaganych przez firmę. O czym należy pamiętać? Oto kilka wskazówek:

Savoir-vivre w e-mailach służbowych

  • Adres mailowy

Zwróć uwagę na wygląd twojego adresu mailowego. Wiadomość nadesłana z adresu infantylnego (np. [email protected]) lub wulgarnego nie zostanie potraktowana poważnie. Zadbaj o nazwę bardziej oficjalną i profesjonalną, np. zawierającą Twoje imię i nazwisko. Założenie nowego konta email trwa kilka minut. Warto poświęcić chwilę, by zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji.

  • Forma wiadomości

„Chcę dowiedzieć się, na którą przyjść jutro do pracy – bo pewnie mnie wybraliście? Pozdro!" tego typu treści nie wywołują dobrego wrażenia. Wirtualny list powinien być napisany w odpowiedniej formie i mieć oficjalny ton. Nie narzucaj swojego zdania rekruterowi – zamiast „chcę" użyj „chciałabym/-łbym". Nie stosuj potocznych określeń i powiedzonek. Napisz, w jakiej sprawie kontaktujesz się z drugą osobą i zachowaj kulturę wypowiedzi. Zwróć uwagę na stylistykę, ortografię, interpunkcję. Ważne, by wiadomość była przejrzysta i czytelna.

11 rzeczy, których nie lubimy w służbowych mailach

  • Tytuł maila

Zadbaj o odpowiedni tytuł wiadomości. Przedstaw w skrócie treść maila oraz swoje nazwisko, np. „Dodatkowe dokumenty aplikacyjne – Jan Kowalski". Dzięki temu rekruter nie przekieruje Twojej wiadomości do skrzynki ze spamem lub kosza.

  • Zwroty grzecznościowe

Na początku maila przywitaj się z nadawcą, zaczynając od słów: „Szanowna/-y Pani/Panie...". W treści wiadomości stosuj zwroty grzecznościowe „Pan/Pani", zamiast zwracać się per „ty”. Zakończ mail sformułowaniem: „Z wyrazami szacunku" lub „Z poważaniem".

Co zamiast „Witam” i „Pozdrawiam”, czyli jak pisać e-maile poprawnie i ciekawie

  • Podpis

Na końcu wiadomości podaj swoje imię i nazwisko. Warto umieścić w tym miejscu również informację o stanowisku pracy, na które aplikujesz i/lub dane do kontaktu, np.

„Jak Kowalski

Kandydat na stanowisko: Przedstawiciel Handlowy

mail:[email protected]
telefon: 123456789".

Mail bez podpisu może zostać potraktowany jako anonim. Rekruterowi będzie trudno odnaleźć informację, kto dokładnie wysłał wiadomość.

  • Terminowość

Gdy podczas spotkania rekrutacyjnego ustalono, że niezbędne jest przesłanie mailowo dodatkowych dokumentów do firmy w najbliższym czasie – nie odkładaj tego na ostatnią chwilę! Przygotuj odpowiednie pliki i napisz wiadomość w pierwszej wolnej chwili, by dostarczyć dokumenty na czas.

Oceń artykuł