Twoja wypowiedź i sposób komunikacji są Twoją wizytówką – zarówno w trakcie spotkania z rekruterem, jak i podczas korespondencji mailowej. Mogą świadczyć o kulturze, zaangażowaniu i szacunku do rozmówcy. Pisząc do rekrutera, zadbaj o odpowiedni adres, tytuł wiadomości i grzecznościowe zwroty. Treść powinna być czytelna i konkretna.
Możesz nawiązać kontakt z rekruterem w sprawie przebiegu rekrutacji albo np. dodatkowych dokumentów aplikacyjnych wymaganych przez firmę. O czym należy pamiętać? Oto kilka wskazówek:
Savoir-vivre w e-mailach służbowych
-
Adres mailowy
Zwróć uwagę na wygląd twojego adresu mailowego. Wiadomość nadesłana z adresu infantylnego (np. [email protected]) lub wulgarnego nie zostanie potraktowana poważnie. Zadbaj o nazwę bardziej oficjalną i profesjonalną, np. zawierającą Twoje imię i nazwisko. Założenie nowego konta email trwa kilka minut. Warto poświęcić chwilę, by zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji.
-
Forma wiadomości
„Chcę dowiedzieć się, na którą przyjść jutro do pracy – bo pewnie mnie wybraliście? Pozdro!" – tego typu treści nie wywołują dobrego wrażenia. Wirtualny list powinien być napisany w odpowiedniej formie i mieć oficjalny ton. Nie narzucaj swojego zdania rekruterowi – zamiast „chcę" użyj „chciałabym/-łbym". Nie stosuj potocznych określeń i powiedzonek. Napisz, w jakiej sprawie kontaktujesz się z drugą osobą i zachowaj kulturę wypowiedzi. Zwróć uwagę na stylistykę, ortografię, interpunkcję. Ważne, by wiadomość była przejrzysta i czytelna.
11 rzeczy, których nie lubimy w służbowych mailach
-
Tytuł maila
Zadbaj o odpowiedni tytuł wiadomości. Przedstaw w skrócie treść maila oraz swoje nazwisko, np. „Dodatkowe dokumenty aplikacyjne – Jan Kowalski". Dzięki temu rekruter nie przekieruje Twojej wiadomości do skrzynki ze spamem lub kosza.
-
Zwroty grzecznościowe
Na początku maila przywitaj się z nadawcą, zaczynając od słów: „Szanowna/-y Pani/Panie...". W treści wiadomości stosuj zwroty grzecznościowe „Pan/Pani", zamiast zwracać się per „ty”. Zakończ mail sformułowaniem: „Z wyrazami szacunku" lub „Z poważaniem".
Co zamiast „Witam” i „Pozdrawiam”, czyli jak pisać e-maile poprawnie i ciekawie
-
Podpis
Na końcu wiadomości podaj swoje imię i nazwisko. Warto umieścić w tym miejscu również informację o stanowisku pracy, na które aplikujesz i/lub dane do kontaktu, np.
„Jak Kowalski
Kandydat na stanowisko: Przedstawiciel Handlowy
mail:[email protected]
telefon: 123456789".
Mail bez podpisu może zostać potraktowany jako anonim. Rekruterowi będzie trudno odnaleźć informację, kto dokładnie wysłał wiadomość.
-
Terminowość
Gdy podczas spotkania rekrutacyjnego ustalono, że niezbędne jest przesłanie mailowo dodatkowych dokumentów do firmy w najbliższym czasie – nie odkładaj tego na ostatnią chwilę! Przygotuj odpowiednie pliki i napisz wiadomość w pierwszej wolnej chwili, by dostarczyć dokumenty na czas.