Analiza CV, rozmowa kwalifikacyjna, Assessment Center – to standardowe metody rekrutacji. Poszukując zatrudnienia, możesz spotkać się również z nieszablonowymi sposobami weryfikacji umiejętności. Służą one wywołaniu autentycznej reakcji oraz sprawdzeniu dopasowania kandydata do stanowiska i kultury organizacyjnej.
Osoby starające się o angaż chcą wyróżnić się na tle innych kandydatów, dlatego zdarza się, że np. tworzą CV w formie klipu video lub zamieszczają życiorys na etykietach butelek z wodą.
Jak znaleźć pracę – 7 nietypowych sposobów
Okazuje się jednak, że nie tylko kandydatom zależy na tym, by się wyróżnić. Podobny cel przyświeca także pracodawcom, którzy coraz częściej sięgają po narzędzia, takie jak:
-
Niestandardowe pytania
Co byś zrobił, gdybyś znalazł pingwina w zamrażarce? Ile ćwierćdolarówek potrzeba, by określić wysokość Empire State Building? Z jakim przeciwnikiem wolałbyś się zmierzyć: z kaczką wielkości konia czy z setką koni wielkości kaczek? Takie pytania padały podczas rozmów rekrutacyjnych w największych firmach na świecie. Rekruterzy, którzy je zadawali, weryfikowali kreatywność kandydatów.
11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
-
Zadanie do rozwiązania i grywalizacja
Osoby, które ubiegały się o stanowiska inżynierów IT w Jaguar Land Rover, musiały pobrać aplikację mobilną i rozwiązywać łamigłówki, wykazując się przy tym wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi w pracy. Do kolejnego etapu rekrutacji przechodzili kandydaci, którzy zaprezentowali odpowiednie kompetencje.
-
Pokój zagadek
Zdolność logicznego myślenia można zweryfikować także w… escape roomach. Kandydaci wchodzą do pokoju i rozwiązują łamigłówki i zagadki, aby móc się wydostać. Takie nietypowe narzędzie często jest wykorzystywane w branży IT i stanowi test nie tylko na analityczne myślenie, ale również na umiejętność pracy w grupie. Kandydaci mierzą się np. z programistycznymi zagadkami, których rozwiązania mają doprowadzić do uzyskania kodu.
-
Wyjazd rekrutacyjny
Zdarza się, że pracodawcy organizują dla kandydatów wycieczki rekrutacyjne. Firma Capgemini zaprosiła studentów informatyki na trzydniowy wyjazd szkoleniowo-rekrutacyjno-integracyjny. Uczestnicy nie tylko ciężko pracowali, ale także wspólnie wypoczywali. Na koniec część z nich otrzymała propozycję pracy.
-
Analiza grafologiczna
Charakter pisma może wiele powiedzieć o charakterze kandydata. Sposób stawiania liter świadczy np. o zdecydowaniu, pozytywnym nastawieniu do otoczenia itd. Analiza pisma - dokonana przez odpowiednio przygotowanego grafologa - to dodatkowe źródło wiedzy na temat osoby ubiegającej się o stanowisko.
-
Częstowanie… zupą
„Test zupy” to sposób stosowany przez Thomasa Edisona – wynalazcę i biznesmena. Edison stawiał przed kandydatem miskę z zupą i obserwował, czy rozmówca najpierw skosztuje danie, a następnie je posoli, czy odwrotnie. Osoby, które doprawiały bez uprzedniego próbowania, były natychmiast odrzucane. Zdaniem wynalazcy kandydaci, którzy zakładają, że zupa jest niedosolona, nie mając żadnych danych, wykazują się bezrefleksyjnością i przez to są zamknięte na innowacje. Postawę kandydata można ocenić również, celowo wprowadzając go w błąd lub sprawdzając jego reakcje na nieoczekiwane zdarzenia. Przykładowo, w firmie Heineken rekruter, prowadzący rozmowę, symulował omdlenie. Do kolejnego etapu rekrutacji przechodziły tylko te osoby, które zachowały zimną krew i starały się udzielić pomocy.
7 ciekawych przykładów, jak może wyglądać rekrutacja