Porady Rozmowa kwalifikacyjna 6 najczęstszych pytań na rozmowie o pracę
19.10.2017

6 najczęstszych pytań na rozmowie o pracę

19.10.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych etapów rekrutacji, dlatego warto się do niej przygotować. Jak? Przede wszystkim należy przemyśleć odpowiedzi na pojawiające się pytania. Pracodawcy chcą poznać naszą motywację, doświadczenie, plany na przyszłość i oczekiwania finansowe.

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto założyć, że nie zdołamy przewidzieć wszystkich pytań i zadań. Rekruter może wprowadzić zaskakujące elementy, np. chcąc zweryfikować naszą kreatywność. Istnieje jednak „katalog” pytań, które bardzo często pojawiają się w trakcie spotkań w sprawie pracy.

1. „Dlaczego chce Pani/Pan pracować w naszej firmie?”

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej polega również na zebraniu informacji dotyczących przedsiębiorstwa, w którym zamierzamy pracować. Jeśli posiadamy szeroką wiedzę, to dowodzimy, że jesteśmy zorientowani na cel i mamy konkretne plany na przyszłość. Brak wiedzy na temat firmy może świadczyć np. o tym, że szukamy jakiegokolwiek zatrudnienia, ponieważ nie wiemy, jak pokierować swoją karierą. Warto wspomnieć np. o chęci zdobycia nowych doświadczeń, potrzebie zmian i dalszego rozwoju itd. Nie przekazujmy negatywnych informacji na temat poprzedniego pracodawcy. Słysząc podobne komunikaty, potencjalny szef może przypuszczać, że także o nim będziemy mówić w pejoratywnym kontekście.

2. „Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią/Pana?”

Udzielając odpowiedzi na takie pytanie, wykażmy, że możemy być pomocni przy realizacji celów firmowych. Możemy także podkreślić, że kierunek, w jakim zamierzamy się rozwijać, pokrywa się ze strategią działania firmy.

3. „Proszę opowiedzieć coś o sobie.”

Mówiąc o sobie, poruszajmy tematy związanie z życiem zawodowym. Nie koncentrujmy się na sprawach prywatnych, ponieważ życie osobiste nie powinno determinować tego, jak pracujemy. Możemy również wspomnieć o zainteresowaniach, pamiętając przy tym, że największe znaczenie mają: doświadczenie zawodowe, kompetencje twarde i kompetencje miękkie itd.

4. „Jakie wynagrodzenie by Panią/Pana satysfakcjonowało?”

Nie wstydźmy się mówić o pieniądzach. Określając wysokość pensji, jaką chcielibyśmy dostawać, uwzględnijmy swoje kwalifikacje, doświadczenie i potrzeby. Przedstawmy realistyczne oczekiwania.  

5. „Co uważa Pani/Pan za swój największy sukces i niepowodzenie?”

Zachowajmy realizm, mówiąc o swoich osiągnięciach. Powołujmy się na fakty, liczby i konkretne sytuacje. Nie bądźmy butni, ale unikajmy również fałszywej skromności. Mówmy odważnie również o tym, co nam nie wyszło – nie ma ludzi doskonałych, którzy odnoszą wyłącznie sukcesy. Pokażmy, że wyciągamy wnioski z popełnionych błędów.  

6. „Gdzie widzi Pani/Pan siebie za 5 lat?”

Odpowiadając na pytania tego rodzaju, możemy udowodnić, że wyznaczamy sobie cele zawodowe i staramy się je osiągać. Mamy również okazję zasugerować, że chcielibyśmy pracować w danej firmie przez dłuższy czas. Mając taką wiedzę, potencjalny pracodawca nie będzie bał się inwestować w nasz rozwój.

Oceń artykuł