Wysłałeś CV do firmy, w której chcesz pracować i stało się – dział HR odpowiedział i otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dowiedz się, jakie pytania może zadać Ci rekruter.
Pytania HR na rozmowie rekrutacyjnej
Jak wygląda przykładowa rozmowa rekrutacyjna? Przebieg zazwyczaj jest podobny i można wyróżnić wątki, które są poruszane. Przed udziałem w rekrutacji, zastanówmy się nad odpowiedziami i zagadnieniami, które z pewnością się pojawią. Oto przykładowe pytania, które najczęściej padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
1. „Dlaczego to właśnie Pani/Pan jest odpowiednim kandydatem na to stanowisko?”
Umiejętności i doświadczenie w CV w kontekście wymagań, jakie pracodawca określił w ofercie pracy jest to pierwsza rzecz o której powinniśmy powiedzieć. Wspomnijmy także o szczególnych osiągnięciach: o nagrodach, awansach, pozyskanych klientach. Powołujmy się przy tym na dane liczbowe, a także na konkretne działania i zadania.
2. „Co Pani/Pan wie na temat działalności naszej firmy?”
Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną, zróbmy rzetelny research i postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej na temat firmy, w której zamierzamy pracować. Odpowiadajmy w sposób merytoryczny, ale swobodny. Zaskoczmy rekrutera poziomem wiedzy, jaką zdobyliśmy. W tym celu warto dotrzeć do mało znanych, ale interesujących informacji, których nie znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej.
3. „Proszę powiedzieć coś o sobie.”
Prosząc o informacje na nasz temat, rekruter nie oczekuje, że zaczniemy opowiadać o swoim dzieciństwie. Chodzi raczej o sprawdzenie naszych umiejętności w zakresie dokonywania autoprezentacji. Odpowiadając, wykażmy, że posiadane przez nas zalety mogą okazać się przydatne w pracy na konkretnym stanowisku. Nie powielajmy treści przekazanych w odpowiedzi na pytanie nr 1. Na koniec możemy opowiedzieć o tym, w jaki sposób spędzamy wolny czas i jakie mamy zainteresowania.
4. „Gdzie widzi się Pani/Pan za 5 lat?”
Odpowiedź na to pytanie wiele mówi o naszych aspiracjach i motywacji do rozwoju. Może także pokazać rekruterowi, że wiemy, w jaki sposób chcemy zarządzać swoją karierą. Starajmy się mówić o tym, co zamierzamy zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat. Wspomnijmy np. o zdobywaniu wiedzy branżowej, doskonaleniu umiejętności itd.
5. „Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?”
Przed rozmową określmy, jaka kwota nas satysfakcjonuje. Weźmy pod uwagę nasze doświadczenie, kwalifikacje oraz średnie zarobki w danej branży i na danym stanowisku. Bezpiecznie jest operować przedziałami, ponieważ w takiej sytuacji zyskujemy większe pole do negocjacji.
6. „Czy ma Pani/Pan jakieś pytania?”
Takie pytanie stanowi, wbrew pozorom, bardzo ważną część rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiedź wskazuje na nasze zaangażowanie w proces rekrutacji i pozwala wyciągnąć wnioski na temat tego, jak będziemy w przyszłości pracować. W tym momencie możemy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z działaniem firmy, możliwościami rozwoju oraz jaki będzie nasz zakres obowiązków, itd., jednocześnie pokazując rekruterowi, że zależy nam na objęciu posady.