Porady Rozmowa kwalifikacyjna 6 najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej
19.04.2017

6 najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej

19.04.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Wysłałeś CV do firmy, w której chcesz pracować i stało się – dział HR odpowiedział i otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dowiedz się, jakie pytania może zadać Ci rekruter.

Pytania HR na rozmowie rekrutacyjnej

Jak wygląda przykładowa rozmowa rekrutacyjna? Przebieg zazwyczaj jest podobny i można wyróżnić wątki, które są poruszane. Przed udziałem w rekrutacji, zastanówmy się nad odpowiedziami i zagadnieniami, które z pewnością się pojawią. Oto przykładowe pytania, które najczęściej padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

1. „Dlaczego to właśnie Pani/Pan jest odpowiednim kandydatem na to stanowisko?”

Umiejętności i doświadczenie w CV w kontekście wymagań, jakie pracodawca określił w ofercie pracy jest to pierwsza rzecz o której powinniśmy powiedzieć. Wspomnijmy także o szczególnych osiągnięciach: o nagrodach, awansach, pozyskanych klientach. Powołujmy się przy tym na dane liczbowe, a także na konkretne działania i zadania.

2. „Co Pani/Pan wie na temat działalności naszej firmy?”

Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną, zróbmy rzetelny research i postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej na temat firmy, w której zamierzamy pracować. Odpowiadajmy w sposób merytoryczny, ale swobodny. Zaskoczmy rekrutera poziomem wiedzy, jaką zdobyliśmy. W tym celu warto dotrzeć do mało znanych, ale interesujących informacji, których nie znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej.

3. „Proszę powiedzieć coś o sobie.”

Prosząc o informacje na nasz temat, rekruter nie oczekuje, że zaczniemy opowiadać o swoim dzieciństwie. Chodzi raczej o sprawdzenie naszych umiejętności w zakresie dokonywania autoprezentacji. Odpowiadając, wykażmy, że posiadane przez nas zalety mogą okazać się przydatne w pracy na konkretnym stanowisku. Nie powielajmy treści przekazanych w odpowiedzi na pytanie nr 1. Na koniec możemy opowiedzieć o tym, w jaki sposób spędzamy wolny czas i jakie mamy zainteresowania.

4. „Gdzie widzi się Pani/Pan za 5 lat?”

Odpowiedź na to pytanie wiele mówi o naszych aspiracjach i motywacji do rozwoju. Może także pokazać rekruterowi, że wiemy, w jaki sposób chcemy zarządzać swoją karierą. Starajmy się mówić o tym, co zamierzamy zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat. Wspomnijmy np. o zdobywaniu wiedzy branżowej, doskonaleniu umiejętności itd.

5. „Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?”

Przed rozmową określmy, jaka kwota nas satysfakcjonuje. Weźmy pod uwagę nasze doświadczenie, kwalifikacje oraz średnie zarobki w danej branży i na danym stanowisku. Bezpiecznie jest operować przedziałami, ponieważ w takiej sytuacji zyskujemy większe pole do negocjacji.

6. „Czy ma Pani/Pan jakieś pytania?”

Takie pytanie stanowi, wbrew pozorom, bardzo ważną część rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiedź wskazuje na nasze zaangażowanie w proces rekrutacji i pozwala wyciągnąć wnioski na temat tego, jak będziemy w przyszłości pracować. W tym momencie możemy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z działaniem firmy, możliwościami rozwoju oraz jaki będzie nasz zakres obowiązków, itd., jednocześnie pokazując rekruterowi, że zależy nam na objęciu posady.   

Oceń artykuł