Porady Rozmowa kwalifikacyjna 6 kreatywnych odpowiedzi na niebanalne pytania rekrutacyjne
10.07.2018 | 4 min czytania

6 kreatywnych odpowiedzi na niebanalne pytania rekrutacyjne

10.07.2018 | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Podczas rozmów kwalifikacyjnych możesz spotkać się z nietypowymi pytaniami. Rekruterzy sprawdzają w ten sposób reakcje na stres oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Kreatywne odpowiedzi zwiększą Twoje szanse na otrzymanie zatrudnienia.

Czemu służą nieszablonowe pytania?

Nietypowe pytania oraz zadania, z którymi spotkasz się na rozmowie o pracę, mają sprawdzić Twoje kreatywne i logiczne myślenie. Pozwolą pracodawcy ocenić szybkość działania i umiejętność udzielania precyzyjnych odpowiedzi w sytuacjach stresowych. Ciekawe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej nie muszą dotyczyć ściśle tematyki pracy. Często brakuje jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ rozwiązań zagadnienia może być kilka. Rekruterzy zadają nietypowe pytania najczęściej podczas rekrutacji na stanowiska związane z kreatywnością i wymyślaniem nowych rozwiązań; chodzi o takie profesje jak: specjalista do spraw reklamy, marketingu lub sprzedaży.

Przykłady nieoczywistych pytań i kreatywnych odpowiedzi

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

  • „W jaki sposób sprawdziłby Pan/Pani wagę wieloryba?"

Odpowiedź mogłaby brzmieć: „Wieloryba można umieścić np. w łodzi i zaznaczyć, jak głęboko łódź z ładunkiem znajdzie się w wodzie. Następnie należy wyjąć zwierzę i wsadzić na pokład przedmioty o znanej wadze. Gdy łódka zanurzy się na odpowiednią głębokość – wystarczy podsumować wagę przedmiotów na pokładzie. W ten sposób można oszacować wagę wieloryba."

Możesz również wymyślić inny, mniej skomplikowany sposób, np. umieszczenie zwierzęcia na wielkiej wadze zawieszonej pod samolotem. Bądź kreatywny podczas udzielania odpowiedzi.

  • Rekruter podaje Ci przedmiot i mówi: „Proszę sprzedać mi ten długopis."

Najszybszy sposób: po otrzymaniu długopisu od rekrutera poproś go np. o to, by zapisał odręcznie swój numer telefonu lub nazwę ulubionego zwierzęcia na kartce papieru. W tym momencie nie będzie mieć narzędzi do pisania, dlatego zaproponuj mu... kupno długopisu.

Testy rekrutacyjne – ABC

  • „Jak opisałby Pan/opisałaby Pani małemu dziecku, czym jest moda?"

Aby dobrze odpowiedzieć na pytanie, wczuj się w sytuację dziecka, które dopiero poznaje świat. Przykładowa odpowiedź: „Moda to ciuchy, buty i torebki, które w danym momencie podobają się ludziom. Kiedy ja byłem/byłam dzieckiem, to modne były inne rzeczy niż teraz, gdy już jestem dorosły/dorosła."

  • „Jakie zwierzę najlepiej odzwierciedla Twój sposób pracy i dlaczego?"

Pomyśl o zachowaniach znanych Ci gatunków zwierząt. Podejdź do zagadnienia nieszablonowo i nie bój się oryginalności. Przykładowe odpowiedzi:

„Utożsamiam się z tygrysem, ponieważ potrafię walczyć o awans i przykładam się do wykonywania zadań" lub „W pracy jestem jak leniwiec. Nie dlatego, że nic nie robię, ale potrafię siedzieć na stanowisku przez wiele godzin."

  • „Ile słoni zmieści się do auta?"

Rozwiązań może być kilka, np. „do auta towarowego zmieści się jeden duży słoń lub dwa małe". Gdy rekruter nie doprecyzuje, o jakie dokładnie słonie chodzi, możesz zaskoczyć go nietypowym podejściem do zagadnienia:

„W ciężarówce zmieści się nawet kilka tysięcy słoni, a w małym aucie kilkadziesiąt sztuk. O ile słonie wykonane będą z porcelany."

Sprawdź 11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

  • „Gdybyśmy zamienili się teraz miejscami, jakie pytania by mi Pan/Pani zadał/-a?"

Zastanów się, co pomogłoby zwiększyć Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia. Możesz poprosić rekrutera np. o wymienienie 5 zalet pracy w firmie lub opisanie niecodziennych sytuacji w pracy, które nauczyły go nowych rzeczy.

Oceń artykuł