Podczas rozmów kwalifikacyjnych możesz spotkać się z nietypowymi pytaniami. Rekruterzy sprawdzają w ten sposób reakcje na stres oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Kreatywne odpowiedzi zwiększą Twoje szanse na otrzymanie zatrudnienia.
Nietypowe pytania oraz zadania, z którymi spotkasz się na rozmowie o pracę, mają sprawdzić Twoje kreatywne i logiczne myślenie. Pozwolą pracodawcy ocenić szybkość działania i umiejętność udzielania precyzyjnych odpowiedzi w sytuacjach stresowych. Ciekawe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej nie muszą dotyczyć ściśle tematyki pracy. Często brakuje jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ rozwiązań zagadnienia może być kilka. Rekruterzy zadają nietypowe pytania najczęściej podczas rekrutacji na stanowiska związane z kreatywnością i wymyślaniem nowych rozwiązań; chodzi o takie profesje jak: specjalista do spraw reklamy, marketingu lub sprzedaży.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Odpowiedź mogłaby brzmieć: „Wieloryba można umieścić np. w łodzi i zaznaczyć, jak głęboko łódź z ładunkiem znajdzie się w wodzie. Następnie należy wyjąć zwierzę i wsadzić na pokład przedmioty o znanej wadze. Gdy łódka zanurzy się na odpowiednią głębokość – wystarczy podsumować wagę przedmiotów na pokładzie. W ten sposób można oszacować wagę wieloryba.”
Możesz również wymyślić inny, mniej skomplikowany sposób, np. umieszczenie zwierzęcia na wielkiej wadze zawieszonej pod samolotem. Bądź kreatywny podczas udzielania odpowiedzi.
Najszybszy sposób: po otrzymaniu długopisu od rekrutera poproś go np. o to, by zapisał odręcznie swój numer telefonu lub nazwę ulubionego zwierzęcia na kartce papieru. W tym momencie nie będzie mieć narzędzi do pisania, dlatego zaproponuj mu… kupno długopisu.
Aby dobrze odpowiedzieć na pytanie, wczuj się w sytuację dziecka, które dopiero poznaje świat. Przykładowa odpowiedź: „Moda to ciuchy, buty i torebki, które w danym momencie podobają się ludziom. Kiedy ja byłem/byłam dzieckiem, to modne były inne rzeczy niż teraz, gdy już jestem dorosły/dorosła.”
Pomyśl o zachowaniach znanych Ci gatunków zwierząt. Podejdź do zagadnienia nieszablonowo i nie bój się oryginalności. Przykładowe odpowiedzi:
„Utożsamiam się z tygrysem, ponieważ potrafię walczyć o awans i przykładam się do wykonywania zadań” lub „W pracy jestem jak leniwiec. Nie dlatego, że nic nie robię, ale potrafię siedzieć na stanowisku przez wiele godzin.”
Rozwiązań może być kilka, np. „do auta towarowego zmieści się jeden duży słoń lub dwa małe”. Gdy rekruter nie doprecyzuje, o jakie dokładnie słonie chodzi, możesz zaskoczyć go nietypowym podejściem do zagadnienia:
„W ciężarówce zmieści się nawet kilka tysięcy słoni, a w małym aucie kilkadziesiąt sztuk. O ile słonie wykonane będą z porcelany.”
Sprawdź 11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
Zastanów się, co pomogłoby zwiększyć Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia. Możesz poprosić rekrutera np. o wymienienie 5 zalet pracy w firmie lub opisanie niecodziennych sytuacji w pracy, które nauczyły go nowych rzeczy.