Porady Rozmowa kwalifikacyjna 6 celów rozmowy kwalifikacyjnej
19.07.2018  | 4 min czytania

6 celów rozmowy kwalifikacyjnej

19.07.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Spotkanie rekrutacyjne pozwala poznać kandydata oraz zweryfikować jego umiejętności. Rozwiązywanie zadań pomaga określić predyspozycje do pracy na konkretnym stanowisku. Rekruter pyta również potencjalnego pracownika o jego oczekiwania dotyczące warunków zatrudnienia. Rozmowa ma więc duże znaczenie – od jej efektów zależą dalsze decyzje i wydarzenia.

  • Selekcja zgłoszonych osób

Rozmowa rekrutacyjna pozwala dokonać selekcji zgłoszeń. Przeglądanie i czytanie życiorysów służy wybraniu tych, które spełniają warunki formalne i wymagania podane w ogłoszeniu. Spotkania z kandydatami to kolejny etap selekcji. Umożliwia wyłonienie jednej lub kilku osób do pracy z dziesiątek, a nawet setek  nadesłanych dokumentów aplikacyjnych.

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

  • Zweryfikowanie treści dokumentów aplikacyjnych

Podstawowym założeniem spotkań kwalifikacyjnych jest weryfikacja informacji przedstawionych w CV oraz liście motywacyjnym. Zdarza się, że kandydaci próbują przypisać sobie doświadczenie lub wykonywanie pracy na stanowisku, które nie jest zgodne z prawdą. Gdy rekruter zapyta Cię o Twoje obowiązki w poprzednim miejscu zatrudnienia – nie udzielaj zdawkowej odpowiedzi. Przedstaw jak najwięcej informacji i dokładnie opisz wykonywane wcześniej zadania. Mów jednak konkretnie i na temat.

Obowiązki i doświadczenia – jak opisać w CV?

  • Sprawdzenie kwalifikacji

Podczas procesu rekrutacji sprawdzane są kwalifikacje i umiejętności kandydata do wykonywania pracy na danym stanowisku. W zależności od firmy i przyszłych obowiązków rekrutacja może składać się z różnych etapów. Grupowe przygotowywanie projektów, analizowanie danych, poszukiwanie rozwiązań oraz zadania logiczne pozwalają określić zdolności kandydata, np. umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu.

6 wskazówek, jak poradzić sobie z testami logicznymi

  • Przetestowanie przyszłego pracownika

Rozmowy rekrutacyjne mogą wiązać się również z uzupełnianiem testów oraz odgrywaniem scenek, np. dyskusji z kłótliwym klientem lub negocjacji z przełożonym. Nietypowe pytania rekrutera, np. „Jak bez wagi zważyć słonia?” albo „Dlaczego studzienki są okrągłe?” badają zachowanie kandydata w obliczu sytuacji stresowych, wymagających szybkiej reakcji i/lub kreatywności.

  • Poznanie kandydata i jego oczekiwań

Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest nie tylko selekcja, ale również poznanie oczekiwań kandydatów. Warunki i czas pracy, wysokość wynagrodzenia czy możliwość awansu powinny zostać omówione na zakończenie rozmowy. Gdy rekruter nie porusza tematu – możesz sam zapytać o interesujące Cię sprawy lub kwestie budzące wątpliwości. Unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki w momencie podpisywania umowy, jeśli np. charakter pracy oraz pensja nie będą zadowalające.

  • Zatrudnienie kandydata

Jeśli odbyły się już spotkania kwalifikacyjne i uczestnicy wzięli udział np. w sesji Assessment Center albo rozwiązali testy logiczne lub osobowościowe, to na zakończenie procesu rekrutacji możliwe jest wyłonienie najlepszego kandydata do pracy. Po otrzymaniu informacji o zatrudnieniu czeka Cię już tylko podpisanie umowy z przyszłym pracodawcą oraz zdobywanie nowych doświadczeń!

Przed podpisaniem umowy. O co zapytać?

Oceń artykuł