Porady Rozmowa kwalifikacyjna Z pozoru łatwe, ale podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiadać?
22.08.2023  | 10 min czytania

Z pozoru łatwe, ale podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiadać?

22.08.2023  | 10 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.77)

Chyba każdy z nas kiedyś słyszał o  pytaniach na rozmowie kwalifikacyjnej, które mają na celu sprawdzenie kreatywności przyszłego kandydata na dane stanowisko. „Ile małp potrzeba do skręcenia stołu?” albo „Do czego służy filc w piłce tenisowej?” to tylko niektóre przykłady wymagające szybkiego myślenia i wybrnięcia ze stresującej sytuacji. W rzeczywistości to jednak inne kwestie są bardziej problematyczne. Sprawdź, do jakich podchwytliwych pytań, które są tylko z pozoru łatwe, należy się dobrze przygotować, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – co mają na celu?
• Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – co może sprawić Ci trudność?
• Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – o co dodatkowo może zapytać rekruter?
• Mocne i słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej – jak o tym mówić?
• Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej związane z szukaniem pracy i perspektywami – co odpowiedzieć?
• Co cenisz w swojej pracy, a czego nie? Przykładowe odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej
• Jakie jest najbardziej podchwytliwe pytanie kończące rozmowę kwalifikacyjną?

| Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna online? Zobacz, jak się przygotować!

Nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – co mają na celu?

Serwis z ogłoszeniami o pracę Glassdoor.com opublikował artykuł przybliżający nietypowe pytania zadawane osobom aplikującym do jednej z najbardziej cenionych firm technologicznych na świecie – Google. Oto kilka przykładów.

  • Dlaczego pokrywy studzienek kanalizacyjnych są okrągłe?
  • Ile jest stacji benzynowych w Stanach Zjednoczonych?
  • Ile jest psów w Stanach Zjednoczonych?

Zadając nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, rekruterzy Google znajdują osoby, które odznaczają się kreatywnością i umiejętnością radzenia sobie w różnych sytuacjach. Takie  rekrutacje mogą się przytrafić także Tobie. Warto pamiętać, że zazwyczaj rekruter nie oczekuje konkretnego rozwiązania i nie musisz obawiać się, że nie zmieścisz się w określonym wcześniej kluczu odpowiedzi. Ważne jest, aby odnaleźć się w takiej niestandardowej sytuacji i włączyć logiczne myślenie. Spróbuj więc odpowiedzieć kreatywnie i z humorem, aby pokazać, że potrafisz opanować stres i zawsze próbujesz znaleźć wyjście nawet z podbramkowej sytuacji.

Praktyka pokazuje jednak, że bardzo często podchwytliwymi pytaniami okazują się te… najbardziej standardowe i oczywiste. Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą zbić Cię z tropu? W jaki sposób reagować, kiedy je usłyszysz? Poniżej zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

| Zasady savoir-vivre podczas rozmowy kwalifikacyjnej offline i online

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – co może sprawić Ci trudność?

Kiedy już dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, z pewnością podczas spotkania usłyszysz prośbę o opowiedzenie o sobie kilku rzeczy. To pytanie zazwyczaj otwiera rekrutację. Niestety kandydaci często popełniają już na początku podstawowe błędy. Zaczynają listować miejsca pracy, odbyte szkolenia itp. Warto jednak podejść do swojego życiorysu nieco inaczej i już na początku przedstawić swoją historię zatrudnienia w taki sposób, aby pokazać się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony.

O czym warto więc powiedzieć? Przedstaw w kilku słowach Twoją dotychczasową karierę, nie zapomnij opowiedzieć o punktach zwrotnych, czyli zmianach pracy, awansach czy otrzymanych nagrodach. Możesz nawet odwołać się do tzw. dowodu słuszności i pokazać siebie przez pryzmat innych. Przykłady?

  • „Bywam postrzegany jako osoba…”,
  • „Ludzie, z którymi dotychczas współpracowałem, szczególnie podkreślali moją…”,
  • „Mój przełożony doceniał mnie za…”.

W ten sposób przedstawisz swoje cechy charakteru i umiejętności, których rekruter czy pracodawca szuka w potencjalnych pracownikach.

| „Proszę powiedzieć coś o sobie” – autoprezentacja podczas rozmowy o pracę

Kolejna ważna kwestia, która poruszana jest na rozmowach o pracę, dotyczy tego, ile chcesz zarabiać. Do tego pytania musisz się dobrze przygotować. Pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej należy do tych najtrudniejszych. Z pewnością wcześniej warto sprawdzić proponowane kwoty na podobnych stanowiskach, aby dowiedzieć się, jakie wynagrodzenie jest właściwe dla branży, w której się specjalizujesz. W swojej odpowiedzi o wysokość satysfakcjonującej Cię wypłaty koniecznie uwzględnij również swoje oczekiwania finansowe i np. proponowane przez firmę „widełki” znajdujące się w ogłoszeniu, na które aplikujesz – jeśli firma je  podała.

| Jak określić wartość Twoich kompetencji?

Typowym pytaniem na rozmowie kwalifikacyjnej jest też to, dlaczego chcesz zmienić pracę. Przyszły pracodawca może dopytywać o to, dlaczego rezygnujesz z wcześniejszego zatrudnienia. W tym przypadku warto pamiętać, aby nie oczerniać byłego lub wciąż aktualnego pracodawcy! Odpowiadając na pytanie, poszukaj złotego środka. Wcale nie musisz sięgać po standardową formułkę w stylu: „Chciał(a)bym dalej się rozwijać…”. Wskaż, czego szukasz u nowego pracodawcy, opowiedz o interesujących Cię obszarach przyszłej kariery i powiedz, że np. w nowym miejscu pracy chcesz, aby większą uwagę zwracano na pewne kluczowe kwestie, które nie były brane pod uwagę w trakcie wcześniejszych zobowiązań u innego pracodawcy.

Powstrzymaj się jednak od ocen poprzedniego miejsca pracy, jeśli nie chcesz wyjść na malkontenta, z którym trudno się współpracuje. Niezbyt korzystną strategią będzie również posługiwanie się kłamstwem na temat zakończenia kariery w poprzedniej firmie. Nowy pracodawca może to w łatwy sposób sprawdzić.

| Zwolnienie dyscyplinarne – czy to koniec świata?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – o co dodatkowo może zapytać rekruter?

W niektórych firmach rekruterzy potrafią być bardzo szczegółowi i pytają nawet o to, czy zdarzały Ci się konflikty ze współpracownikami lub przełożonymi. W tym przypadku zadbaj, by Twoja odpowiedź była przede wszystkim wyważona i nie postawiła w złym świetle zarówno Ciebie, jak i innych osób. Jeżeli faktycznie jakieś konflikty miały miejsce, postaraj się opisać, czego taka napięta sytuacja Cię nauczyła i jakie były jej pozytywne konsekwencje.

Może też się zdarzyć, że rekruter zapyta Cię o to, jak reagujesz na polecenia przełożonych. Najlepiej powstrzymać się od jednoznacznych stwierdzeń. Wypowiedź ukierunkuj na swoje umiejętności, multikompetencje i podkreśl, że cenisz sobie sztukę zarządzania kadrą, jednak też wiesz, że liczy się obopólne porozumienie. Jeżeli w Twoim życiorysie zawodowym udało Ci się trafić na prawdziwego lidera, wspomnij o tym i opowiedz, co najbardziej cenisz w takich osobach.

Inny przykład pytania brzmi „skąd czerpiesz motywację do pracy?”. Tutaj najlepiej nie mówić o pensji, benefitach i służbowym samochodzie. Zamiast tego wspomnij o wartości, jaką jest dla Ciebie praca. Napomknij też np. o realizacji wyznaczonych celów, osiąganiu sukcesów, które napędzają do działania, poczuciu sensu i satysfakcji z tego, że możesz być częścią np. zgranego zespołu w znanej i dobrze prosperującej firmie.

Przed spotkaniem w sprawie pracy koniecznie przygotuj sobie kilka informacji o nowej firmie, do której chcesz się przyjąć. Może bowiem paść pytanie dotyczące tego, dlaczego chcesz tam pracować. Przed rozmową wylistuj najważniejsze obszary działalności danego przedsiębiorstwa i przeanalizuj, co firma oferuje w ogłoszeniu o pracę. Wykorzystaj te informacje i sprytnie wpleć je w swoją wypowiedź. Użyj np. poniższych sformułowań:

  • „Wiem, że firma zwraca szczególną uwagę na…”,
  • „Państwa Firma jest uznawana za lidera w branży. Jestem przekonany, że moje dotychczasowe doświadczenie mogłoby – z korzyścią dla obu stron – zostać wykorzystane do…”,
  • „Wiem, że szukacie osoby, która specjalizuje się w… Sądzę, że moje dotychczasowe doświadczenie mogłoby wiele wnieść w szeregi firmy, ponieważ…”.

Niekiedy przyszli pracodawcy pytają również o to, kiedy będzie można zobaczyć pierwsze efekty Twojej pracy. Odpowiadając na to pytanie, zachowaj pewną powściagliwość. Zaznacz, że potrzebujesz czasu na wdrożenie się w sprawy firmy i poznanie jej kultury organizacyjnej. Podkreśl, że po okresie adaptacji z pewnością Twoje wysiłki zostaną szybko zauważone i docenione.

Warto dodać, że po pandemii i pracy zdalnej rekruterzy na rozmowie otwarcie pytają o to, czy dopuszczasz łączony model pracy. Jeżeli np. mieszkasz w innym mieście i już na starcie wiesz, że niekoniecznie jest Ci na rękę pojawianie się w biurze od poniedziałku do piątku, powiedz o tym na pierwszym etapie rozmowy. Z drugiej strony – może jesteś osobą otwartą na zmiany i kiedy dostaniesz posadę, będziesz w stanie się przeprowadzić? Wspomnij o tym, przyszły pracodawca może to w Tobie docenić.

Mocne i słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej – jak o tym mówić?

Każdy z nas ma swoje słabości, do których zazwyczaj niechętnie się przyznaje. Jednak pytanie o to dość często pada na rozmowie kwalifikacyjnej, a niewłaściwie dobrana odpowiedź może nawet przekreślić nasze szanse na zdobycie upragnionego stanowiska. Pracodawca chce w ten sposób dowiedzieć się, czy wylistowane słabe strony będą miały wpływ na Twoją pracę, a jednocześnie pragnie sprawdzić, jak jako kandydat na pracownika reagujesz na mało komfortowe sytuacje.

Odpowiadając na pytanie o swoje słabe strony, warto przedstawić je w taki sposób, aby stały się zaletami. Można też opowiedzieć o próbach radzenia sobie z niekorzystnymi nawykami. Niezbyt dobrą strategią będzie przedstawienie siebie jako osoby zupełnie pozbawionej słabości. Taki kandydat może wyjść na zbyt pewnego siebie i niepokornego. Część pracodawców może również odnieść wrażenie, że dana osoba nie przygotowała się do rozmowy kwalifikacyjnej, a więc w rzeczywistości nie zależy Ci na stanowisku.

Jeżeli padnie pytanie o Twoje zalety i to, co Cię wyróżnia od innych potencjalnych kandydatów, wspomnij o swoich największych osiągnięciach zawodowych, przedstaw np. nowe pomysły zdobycia klientów, które sprawdziły się w poprzedniej firmie. Pokaż, że masz otwarty umysł, szybko się uczysz i masz werwę do pracy. Zaproponuj np. jakieś usprawnienie w działaniu firmy, wspomnij o nowym oprogramowaniu, które znasz, albo o umiejętnościach cenionych u Ciebie przez wcześniejszych pracodawców.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej związane z szukaniem pracy i perspektywami – co odpowiedzieć?

Bardzo często po podstawowych pytaniach dotyczących zatrudnienia w nowej firmie rekruterzy przechodzą do tzw. zagadnień perspektywicznych. Możesz usłyszeć pytanie o to, czy aktualnie starasz się o pracę w innej firmie i jesteś w innych procesach rekrutacyjnych. W tym przypadku nie warto zaprzeczać, bo i rekruter, i pracodawca zdają sobie sprawę z realiów rynku pracy. Najczęściej staramy się o stanowiska w różnych obszarach. Jeżeli faktycznie już ktoś zapraszał Cię na rozmowę, powiedz o tym, jednak nie wdawaj się w szczegóły.

Kolejnym ważnym pytaniem jest to, gdzie widzisz się za 5 lat. Możesz spróbować opowiedzieć o swoich oczekiwaniach i nadziejach związanych ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Omów cele, jakie chcesz osiągnąć w nowym miejscu pracy. Wspomnij np. o awansie, możliwości poszerzania doświadczenia zawodowego, uczestniczeniu w szkoleniach, które za kilka lat zaowocują np. wyższym stanowiskiem.

Co cenisz w swojej pracy, a czego nie? Przykładowe odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej

Tego typu pytanie pozwala osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną zorientować się w typie osobowości kandydata i problemach, jakie mogą pojawić się w wypełnianiu przez niego codziennych obowiązków. Odpowiadając, skup się na lubianych przez Ciebie aspektach pracy, które mogą być ważne na stanowisku, o które się ubiegasz. Podkreśl np. to, że bardzo podoba Ci się zespołowe działanie, cenisz też dobrą atmosferę panującą w firmie. Powiedz, że zwracasz uwagę na szczerość i otwartą komunikację, a także lubisz pracować z kreatywnymi ludźmi. Mówiąc z kolei o najmniej lubianych obowiązkach, warto powiedzieć, że poświęcasz im zawsze wiele uwagi i starasz się je wykonywać jak najlepiej. Raczej staraj się nie listować nielubianych zajęć.

Jakie jest najbardziej podchwytliwe pytanie kończące rozmowę kwalifikacyjną?

Ostatnim pytaniem od rekrutera może być słynne: „Czy masz jeszcze jakieś pytania?”. Lepiej nie odpowiadaj szybkim „Nie”! O wiele korzystniej wypadniesz, gdy dopytasz np. o rozwinięcie jakiejś kwestii z całej rozmowy lub poprosisz o doprecyzowanie zakresu obowiązków czy np. godzin pracy. Spróbuj ustalić, jakie są plany firmy oraz działu, w którym chcesz pracować. To pozwoli na merytoryczną dyskusję na temat wyzwań zawodowych. Dobre pytania ze strony kandydata to również poruszenie kwestii możliwości rozwoju i ścieżki kariery w firmie, a także sposób oceny oraz wynagradzania w nowej pracy. Rozmowa kwalifikacyjna to także moment, kiedy można dowiedzieć się, kto będzie Twoim bezpośrednim przełożonym albo ile osób pracuje w dziale, do którego być może niedługo dołączysz.

| 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy o pracę

Jak widzisz, podchwytliwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej może być naprawdę mnóstwo. Czasami te z pozoru najprostsze są dla kandydatów najtrudniejsze. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci zarysować scenariusz spotkania z rekruterem. Pamiętaj, że każda kolejna oferta pracy na Pracuj.pl i zaproszenie na rozmowę to dla Ciebie szansa na wyciągnięcie wniosków, poprawę wcześniejszych błędów i zdobycie wymarzonej posady. Powodzenia!

Chcesz wiedzieć, ile zarobisz na nowym stanowisku pracy? Sprawdź to z pomocą naszego kalkulatora wynagrodzeń!

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Oceń artykuł