Porady Rozmowa kwalifikacyjna 5 sygnałów, że dobrze wypadłeś na rozmowie o pracę
26.09.2014

5 sygnałów, że dobrze wypadłeś na rozmowie o pracę

26.09.2014
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(4)

Business woman with thumbs upTwoja rozmowa rekrutacyjna dobiegła końca. Właśnie zamykasz za sobą drzwi i … zadajesz sobie pytanie, jak poszło? Trudno powiedzieć, a na wyniki będzie trzeba trochę poczekać. Ale już teraz możesz wstępnie oszacować swoje szanse na kolejny etap rekrutacji albo nawet … zatrudnienie. Podpowiadamy, jakie zachowania rekrutera dobrze rokują i co świadczy o tym, że zrobiłeś dobre wrażenie.

 

 

1. Szczegółowe opisywanie oferty

W ogłoszeniu o pracę kandydat otrzymuje podstawowe, ogólne informacje o ofercie. Spotkanie rekrutacyjne jest okazją do pogłębienia wiedzy na ten temat. Kiedy jednak rozmowa zaczyna schodzić na bardzo szczegółowe tory, to może być dla nas znak, że rekruter jest mocno zainteresowany naszą kandydaturą. Przejawia się to obszernym opisywaniem zadań na danym stanowisku, roli pracownika w dziale czy zespole, dokładnym wyjaśnianiem, jak wygląda praca, czego będzie dotyczyć projekt, jakie technologie będą w pracy wykorzystywane itd.

Jeżeli rekruter wychodzi z inicjatywą, sam otwarcie mówi o detalach oferty i widać, że zależy mu, by dobrze poinformować i zaciekawić rozmówcę, to taka rozbudowana forma może dobrze rokować – mówi Konstancja Zyzik, specjalista ds. rekrutacji w Grupie Pracuj.

 

2. Długość rozmowy

Bardzo krótka rozmowa i szybkie jej zakończenie przez rekrutera to niezbyt dobry dla nas znak. Nie ma jasno określonych reguł, jak długo powinno trwać spotkanie rekrutacyjne. Jak jednak podkreśla Konstancja Zyzik, profesjonalnie poprowadzona rozmowa ze specjalistą z kilkuletnim stażem trwa nie krócej niż godzinę. Jeśli faktycznie rekruterowi zależy na kandydacie i chce poznać jego bogate doświadczenie, to nie poświęci mu kilkunastu minut.

Pół godziny ewentualnie trwają rozmowy ze stażystami i asystentami bez doświadczenia zawodowego – mówi Konstancja Zyzik.

 

3. Podkreślanie walorów oferty

Co wyróżnia firmę? Co świadczy o jej atrakcyjności, przewadze? Jakie benefity oferuje? Rekruter będzie o tym wszystkim chętnie i szczegółowo opowiadać, aby zachęcić kandydata, na którym mu szczególnie zależy.

 

4. Zainteresowanie planami kandydata

Za dobrą monetę należy również brać pytania o nasze plany rekrutacyjne. Jeśli rekruter dopytuje, czy bierzemy teraz udział w jakichś innych rekrutacjach czy staramy się jeszcze gdzieś o pracę, to może oznaczać, że chce ubiec konkurencję. Może być wtedy skłonny przyspieszyć kolejny etap rekrutacji czy proces udzielania informacji zwrotnych o wynikach tak, by nie stracić kontaktu z potencjalnym pracownikiem.

 

5. Sposób rozmowy

Profesjonalny rekruter nie powinien w trakcie rozmowy uzewnętrzniać swoich emocji, komentować i wyrażać opinii o kandydacie. Czasem jednak kandydat może „wyczuć”, jakie wrażenie robi jego CV na rozmówcy. Jeśli to, co prezentujemy, jest zbieżne z wymaganiami pracodawcy i mamy się czym pochwalić, to z pewnością znajdziemy wspólny język.

 

A Wam zdarzyło się odczytać pozytywne sygnały? Na czym polegały?

 

 

Oceń artykuł