Porady Rozmowa kwalifikacyjna 5 rzeczy, których lepiej nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej
28.10.2016  | 4 min czytania

5 rzeczy, których lepiej nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej

28.10.2016  | 4 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

rzeczy ktorych lepiej nie robic na rozmowie kwalifikacyjnejTo naturalne, że osoby poszukujące pracy chcą zrobić dobre wrażenie na rozmowie. Niekiedy jednak zbytnie zaangażowanie w rozmowę rekrutacyjną kończy się samymi gafami popełnianymi przez kandydata. Jakich błędów unikać?

 

 

  1. Zbytnie spoufalanie się

Celem rozmowy rekrutacyjnej jest zaprezentowanie siebie jako profesjonalisty, a nie zaprzyjaźnienie z rekruterem za wszelką cenę. Nie przekraczaj więc granicy pomiędzy relacją zawodową, a osobistą. Nawet jeśli dobrze rozmawia Ci się z rekruterem, nie zapraszaj go na kawę, piwo, czy … randkę (a zdarzają się i tacy śmiałkowie!) Rozmowa rekrutacyjna rządzi się bowiem takimi samymi prawami jak każde inne spotkanie biznesowe. Nie ma tu miejsca na pytania osobiste, uwagi czy propozycję przejścia „na Ty” (chyba, że wyjdą od strony rekrutera).

 

  1. Zbytnia pewność siebie

Każdy chce się zaprezentować rekruterowi jako świadomy biznesowo kandydat. Od świadomości jest tylko krok do… zbytniej pewności siebie i nonszalancji. Przemądrzali kandydaci nie są najbardziej poszukiwanymi na rynku pracownikami. Nie rozsiadaj się zatem na krześle i nie wysyłaj rekruterowi ironicznych spojrzeń, jeśli dopytuje o coś oczywistego. Wyprostuj plecy, uśmiechnij się przyjacielsko i pokaż się jako profesjonalistę, którego aż chce się polubić.

 

Sprawdź 10 rzeczy, których nie powinieneś mówić rekruterowi >>

 

  1. Niepochlebne żarty

Trochę humoru na rozmowie nie zaszkodzi, ale … lepiej nie żartować z przestarzałego wyglądu biura czy trudnego dojazd do firmy. Nawet jeśli rekruter w głębi ducha zgadza się z Tobą, to na pewno na komentarz nie spojrzy przychylnym okiem. – Skoro nie podoba Ci się to miejsce już teraz, to raczej nie będziesz chciał tu pracować – pomyśli. Unikaj też żartów o zabarwieniu politycznym, wulgarnych, rasistowskich, seksistowskich i ... po prostu nie przesadzaj z humorem.

 

  1. Nieprzygotowanie do rozmowy i ignorowanie wskazówek rekrutacyjnych

Odrobienie pracy domowej (sprawdzenie, czym zajmuje się firma, kto stanowi jej konkurencję, jakie projekty aktualnie realizuje, jakie produkty oferuje) to obowiązek każdego kandydata. Tak samo jak dostosowanie się do wskazówek, które rekruter przekazał Ci podczas rozmowy telefonicznej czy mailowej. Nie zapomnij więc zabrać ze sobą tego, o co zostałeś poproszony np. swojego portfolio czy prezentacji na wybrany temat. Jeśli przychodzisz na spotkanie nieprzygotowany, sygnalizujesz rekruterowi swoje niezainteresowanie posadą i zwyczajnie tracisz jego czas.

 

Sprawdź 7 rzeczy, które musisz zrobić przed rozmową kwalifikacyjną >>

 

  1. Odbieranie telefonu podczas spotkania

Twoja komórka powinna być podczas spotkania rekrutacyjnego wyciszona i leżeć głęboko na dnie Twojej torby, tak by nie rozpraszać Twojej uwagi i zwyczajnie nie kusić. Zerkanie w ekran telefonu czy (co gorsza) odbieranie go podczas spotkania pokaże Ci raczej jako ignoranta, a nie zajętego profesjonalistę.

 

Oceń artykuł