Porady Rozmowa kwalifikacyjna 5 pytań, które warto sobie zadać przed spotkaniem rekrutacyjnym
04.03.2019  | 5 min czytania

5 pytań, które warto sobie zadać przed spotkaniem rekrutacyjnym

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2)

Przed rozmową z potencjalnym pracodawcą warto zadać sobie kilka pytań – ułatwią one nie tylko konwersację, ale i zrozumienie własnych potrzeb. Poświęćmy czas i dokładnie zapoznajmy się z ofertą firmy, do której aplikujemy, a także przygotujmy się do odpowiedzi np. o nasze oczekiwania finansowe.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Pozytywna odpowiedź na CV świadczy o zainteresowaniu pracodawcy. Aby rozmowa z nim przyniosła satysfakcjonujące efekty, dobrze jest udzielić sobie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy pamiętam, jakie informacje znajdują się w moim życiorysie zawodowym?

Jednym z największych błędów, jakie popełniają kandydaci do pracy, jest brak znajomości swojego CV. W stresujących momentach można zapomnieć, w których latach wykonywało się daną pracę lub jak chronologicznie kształtuje się nasz życiorys zawodowy. Pomyłka podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zasugerować rekruterowi, że kandydat zamieścił w CV nieprawdziwe informacje lub nie zadbał o profesjonalne przygotowanie.

  • Czy wiem wystarczająco dużo na temat firmy, w której chcę pracować?

Przed rozmową rekrutacyjną należy poświęcić czas na zapoznanie się ze stroną internetową przedsiębiorstwa. Warto znać filozofię firmy, zakres świadczonych usług czy też rodzaj oferowanych produktów. Należy również zaznajomić się z opisem stanowiska, na które się aplikuje, by udowodnić pracodawcy szczere zainteresowanie posadą.

Aktualne oferty pracy znajdziesz TUTAJ 

  • Czy potrafię odpowiedzieć na najczęstsze pytania rekruterów?

Kandydat do pracy powinien zaznajomić się z listą najczęściej zadawanych przez rekruterów pytań. Dzięki temu uniknie krępującej ciszy spowodowanej brakiem pomysłu na rzeczową odpowiedź. Pracodawców interesują informacje związane m.in. z celami zawodowymi, ze słabymi i mocnymi stronami rozmówcy, jego kompetencjami oraz obowiązkami wykonywanymi na poprzednio zajmowanych stanowiskach.

Najczęstsze pytania rekrutacyjne – sprawdź listę i przygotuj się do rozmowy

  • Jakie wynagrodzenie byłoby dla mnie satysfakcjonujące?

W czasie rozmowy rekrutacyjnej prawdopodobnie padnie pytanie dotyczące oczekiwanych zarobków. Warto zastanowić się wcześniej nad tą kwestią, by nie podać za wysokiej lub za niskiej kwoty. Być może kandydat na pracownika będzie w stanie zgodzić się na nieco niższe wynagrodzenie pod warunkiem otrzymywania benefitów. Co istotne, wysokość wynagrodzenia powinna odpowiadać m.in. posiadanym kwalifikacjom.

  • Czy wiem, jakie pytania chcę zadać osobie odpowiedzialnej za rekrutację?

Istotną częścią rozmowy kwalifikacyjnej jest jej zakończenie. Można wówczas zadać pytania rekruterowi. Ich brak może zostać odebrany jako brak zainteresowania firmą. Warto więc przygotować się, by pokazać chęć pracy. Można zapytać np. o dokładny zakres obowiązków na stanowisku, możliwości rozwoju czy awansu albo typy projektów realizowanych przez zespół.

10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy pracę

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł