Porady Rozmowa kwalifikacyjna 5 pytań do rekrutera, którymi skradniesz jego serce
08.02.2017  | 3 min czytania

5 pytań do rekrutera, którymi skradniesz jego serce

08.02.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(3)

Kiedy rozmowa o pracę dobiega już końca, nastaje TEN moment – czas pytań kandydata do rekrutera. Dla wielu osób jest to najbardziej stresująca część spotkania rekrutacyjnego. Jak przekonują rekruterzy warto skorzystać z okazji. Kandydaci, którzy nie boją się wejść w dialog z rekruterem i mają gotowe pytania postrzegani są jako osoby profesjonalnie przygotowane i zaangażowane w proces poszukiwania pracy.

Jeśli chcesz jak najlepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, pamiętaj, by na koniec spotkania mieć w zanadrzu kilka pytań– nawet jeśli wydaje Ci się, że wiesz o firmie wszystko, pracują w niej Twoi znajomi, a rekruter dość szczegółowo opisał kulturę organizacyjną i styl zarządzania. Poniżej propozycje pytań, którymi na pewno skradniesz serce rekrutera.

1.Jaki jest największy problem lub wyzwanie, z którym obecnie mierzy się cała firma / zespół do którego aplikuję?

To pytanie pozwoli otworzyć dyskusję nad planami biznesowymi firmy, z którymi się mierzy. Zadając je dajesz się poznać jako osoba zaangażowana i potrafiąca patrzeć na biznes szeroko – nie przez pryzmat swoich obowiązków, ale wyzwań przed którymi stoi cała organizacja. Dla Ciebie będzie to jasny sygnał o oczekiwaniach wobec kandydata i elementach, na które w codziennej pracy będzie kładziony największy nacisk.

2. Czy może mi pan/pani powiedzieć coś więcej o zespole, do którego aplikuję?

To pytania nie tylko pomoże Ci zobrazować Twój przyszły zespół, ale może okazać się punktem wyjścia do rozmowy o podziale obowiązków, specjalizacji, czy stylu pracy w dziale. W kolejnym pytaniu możesz dopytać też rekrutera o Twojego potencjalnego szefa. Postaraj się dowiedzieć kim jest, jak długo związany jest z firmą, jakie ma doświadczenie, wiedzę i czym zajmował się wcześniej.

Sprawdź, jak znaleźć pracę, którą pokochasz >>

3. Kto poprzednio pracował na tym stanowisku?

W zależności od tego, czy osoba którą masz zastąpić awansowała, została zwolniona lub odeszła z pracy dowiesz się więcej o polityce awansów i rozwoju w organizacji. To również sygnał na temat zadowolenia pracowników z pracy i stylu zatrudnienia w firmie.

4. Za co pan/pani najbardziej lubi pracę w tej firmie?

To pytanie pozwala skrócić dystans w rozmowie z rekruterem i zachęcić go do podzielenia się swoimi odczuciami nt. pracy w firmie. Odpowiedź pozwoli Ci zdobyć informacje nt. kultury korporacyjnej organizacji oraz motywacji, jakimi w pracy kieruje się jej zespół. Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się w Twojej głowie, jeśli rekruter nie będzie wiedział jak na to pytanie odpowiedzieć.

5. Czy możesz zrobić coś, co ułatwi pani/panu podjęcie decyzji?

W ten sposób podkreślisz swoje zaangażowanie w proces i gotowość do podjęcia dodatkowego wysiłku, by zdobyć wymarzoną posadę. Aktywnościami, które z punktu widzenia mogą być istotne są: referencje od poprzednich pracodawców, przykłady lub case studies realizowanych projektów lub realizacja dodatkowych zdań np. krótkich analiz czy prezentacji.

Więcej inspiracji z pytaniami do rekrutera znajdziecie w tekście: 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy pracę.

wy pracę.

Oceń artykuł