Porady Rozmowa kwalifikacyjna 5 porad, jak przygotować się do wideo-rozmowy w sprawie pracy
01.03.2018  | 5 min czytania

5 porad, jak przygotować się do wideo-rozmowy w sprawie pracy

01.03.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Wynik rozmowy kwalifikacyjnej może zadecydować o tym, czy otrzymamy pracę, na której nam zależy. Warto przygotować się do spotkania – niezależnie od jego formy. W przypadku wideo-rozmowy liczy się nie tylko nasze zachowanie. Duże znaczenie mają również kwestie techniczne.

Wypróbuj 5 sposobów na rozmowę o pracę:

Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa o pracę - odbywająca się przez telefon - to komfortowe rozwiązanie, gdy np. ubiegamy się o pracę w firmie zlokalizowanej w znacznej odległości od naszego miejsca zamieszkania. Przed jej rozpoczęciem znajdźmy ustronne, zaciszne miejsce. Zadbajmy także o zaplecze techniczne, np. upewniając się, że nasze urządzenie jest sprawne, naładowane itd. Inne kwestie, o które warto się zatroszczyć, to dykcja i płynność wypowiedzi. 

10 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon

Wideo-rozmowa z rekruterem

Przygotowanie do wideo-rozmowy kwalifikacyjnej powinno obejmować aspekty, takie jak:

  • Działanie sprzętu

Przed umówioną rozmową przetestujmy urządzenia, z których zamierzamy korzystać. Opóźnienia wynikające z braku przygotowania technicznego mogą sprawić, że zaprezentujemy się jako osoby nierzetelne i niezorganizowane. Pamiętajmy, że na swój wizerunek pracujemy od pierwszych chwil znajomości.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

  • Oswojenie się z kamerą

Nasz wygląd i głos – przetworzone przez urządzenie – mogą nas zadziwić. Jeśli nie mieliśmy wcześniej styczności z taką formą komunikacji, poprośmy znajomą osobę o pomoc w przeprowadzeniu symulacji. Dobrym rozwiązaniem jest także zarejestrowanie kilku swoich wypowiedzi, przeanalizowanie nagrań i wyeliminowanie popełnionych błędów.

  • Wybór właściwego miejsca i czasu

Przed rozpoczęciem wideo-rozmowy o pracę upewnijmy się, że nikt ani nic nam nie przeszkodzi. Jeśli przebywamy w domu, nie włączajmy np. pralki albo innych głośnych urządzeń (chyba że nie będą słyszalne). Upewnijmy się także, że w trakcie spotkania będziemy sami w pomieszczeniu. Wyprowadźmy z pokoju np. psa, który mógłby zacząć szczekać. Duże znaczenie ma również obraz rejestrowany przez kamerę. Obiektyw nie powinien być skierowany np. na suszarkę, na której są rozwieszone nasze ubrania. Dzięki przygotowaniu miejsca nie tylko zadbamy o swój wizerunek, ale również zmniejszymy poziom stresu.     

  • Dobór stroju

Uczestnicząc w wideo-rozmowie kwalifikacyjnej, powinniśmy być tak samo ubrani jak podczas spotkania z rekruterem twarzą w twarz. Dbałość o strój ma duże znaczenie.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – strój letni i zimowy

  • Przygotowanie merytoryczne

Choć pierwsze wrażenie jest istotne, liczy się przede wszystkim to, co zamierzamy powiedzieć na temat swojego doświadczenia, kwalifikacji, motywacji itd.

CV online – Pracuj.pl

Aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną – prowadzoną twarzą w twarz, przez telefon lub za pośrednictwem kamery internetowej – musimy stworzyć profesjonalne dokumenty rekrutacyjne. Najważniejszym z nich jest życiorys, będący naszą wizytówką.

CV powinno być przejrzyste. Ważne, by zawierało najistotniejsze informacje dotyczące naszego wykształcenia, przebiegu kariery zawodowej, umiejętności itd. – ułożone w logicznym porządku. Chcąc stworzyć CV, możemy skorzystać z kreatora Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl.  

Oceń artykuł