5 błędów, których lepiej unikać podczas sesji Assessment Center

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 3.11/5 (9)
Ocena treści 3.11/5 (9)

Assessment Center to metoda selekcji, która potrafi budzić emocje. Wymaga od uczestników dużego zaangażowania i skupienia. Dzięki różnorodnym zadaniom i ćwiczeniom można ocenić, jak w praktyce kandydat będzie sobie radzić na wybranym stanowisku. Sprawdź, o co zadbać i jakich błędów się wystrzegać.

 1.Brak przygotowania

Metoda Assessment Center wiąże się ze złożonością i wielością zadań. Nie wiemy, o co dokładnie będziemy poproszeni, jakie konkretnie polecenia otrzymamy, ale nie oznacza to, że przychodzimy do firmy bez zupełnego przygotowania, stawiając wyłącznie na spontaniczność. Zwłaszcza, jeśli po raz pierwszy uczestniczymy w sesji AC. Co możemy więc zrobić? Przede wszystkim dowiedzmy się, jak najwięcej o samej metodzie i rodzajach zadań (testy, scenki sytuacyjne, prezentacje itd.). Poznajmy też potencjalnego pracodawcę. Jeśli przychodzimy na spotkanie, nie wiedząc czym dokładnie zajmuje się firma, jakie wyznaje wartości, jaka panuje w niej kultura organizacyjna i jakie obowiązki są wymagane na wybranym stanowisku – to możemy natrafiać na spore trudności podczas wykonywania zadań. Ich celem jest bowiem sprawdzenie kompetencji kluczowych dla organizacji, danego zespołu i stanowiska. Warto też wiedzieć, że sesje AC są bardzo angażujące i czasochłonne – konieczne jest więc nie tylko przygotowanie merytoryczne, ale też psychofizyczne. Błędem jest wybieranie się na AC w biegu i stresie, po nieprzespanej nocy i bez zjedzenia pożywnego posiłku.

2. „Przeuczenie”

To dobrze, że zadbaliśmy o merytoryczne przygotowanie, ale nie działajmy w wyuczony, schematyczny sposób. Postawa w stylu: będę odpowiadać podręcznikowo, może się okazać zgubna. Analizowanie i kreowanie może sprawić, że będziemy rozkojarzeni i jeszcze bardziej zestresowani. Skupmy się więc na pytaniach i zadaniach i bądźmy autentyczni w tym, co robimy – zamiast stale zastanawiać się, co zrobi dobre wrażenie na rekruterze, jakie zachowanie będzie zgodne z oczekiwaniami, jaka odpowiedź „dobrze wypadnie”.

Sprawdź, jakimi zachowaniami możesz przestraszyć rekrutera

3. Zakładanie maski

Udawanie kogoś kim nie jesteśmy, nie wyjdzie nam też na dobre. Sesje AC trwają kilka godzin, ćwiczenia są różnorodne – w takiej sytuacji trudno cały czas ukrywać się za jakąś maską i pozą. Warto więc pozostać naturalnym i szczerym w swoich słowach, ruchach, zachowaniach. Nie kreujmy się np. na ekspresyjnych liderów, jeśli tak naprawdę jesteśmy nieśmiałymi introwertykami. Znacznie lepiej jest mieć świadomość swoich mocnych i słabych stron, znać swoje reakcje, rozumieć emocje itd. Dzięki temu łatwiej nam będzie zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

4. Niewłaściwa postawa wobec innych uczestników

Na sesję AC często składają się ćwiczenia grupowe, m.in. dyskusje, scenki sytuacyjne, wcielanie się w role. To, jak się podczas nich zachowujemy, wiele mówi o naszych kompetencjach społecznych i umiejętnościach typu komunikatywność, asertywność, współpraca zespołowa. Eksperci, który nas obserwują podczas zadań, zwracają uwagę, jak rozmawiamy z innymi, czy potrafimy uważnie słuchać i jesteśmy otwarci na dialog, czy w konstruktywny sposób bronimy swojego zdania, czy używamy komunikatu „ja” zamiast atakować i oceniać innych itd. Ważne jest to, w jaki sposób współpracujemy i dążymy do rozwiązania problemu, jak radzimy sobie z trudnościami. To naturalne, że konkurujemy z innymi o stanowisko. Nie wyklucza to jednak kulturalnych i taktownych zachowań. Błędem jest zagłuszanie innych, przerywanie wypowiedzi, dominowanie na siłę, forsowanie swoich racji poprzez nieprzyjemne, uszczypliwe komentarze, okazywanie wyższości itp.

5. Wycofanie

Ilość wypowiedzi, np. podczas zadań grupowych, nie jest najważniejsza. Kluczowa jest jakość. Należy jednak uważać, aby nie wpaść w pułapkę wycofania. Unikanie sytuacji, w której będziemy zabierać głos, może zadziałać na naszą niekorzyść. Sesje AC służą temu, aby jak najlepiej poznać kandydatów i zaobserwować, czy posiadają kompetencje ważne dla danego stanowiska i czy będą pasować do kultury organizacyjnej firmy. Jeśli zablokuje nas stres i będziemy bierni, to sami sobie odbierzemy szansę na nową pracę. Warto pomyśleć o Assessment Center jako okazji do poznania swojego potencjału i zdobycia informacji – też dla samych siebie – na temat kompetencji, możliwości, reakcji na nowe sytuacje itp.

Na co jeszcze, Waszym zdaniem, warto uważać podczas sesji AC?

Oceń artykuł


Narzędzia