Porady Rozmowa kwalifikacyjna 4 rzeczy, o których mogłeś zapomnieć, szukając pracy
16.09.2015  | 5 min czytania

4 rzeczy, o których mogłeś zapomnieć, szukając pracy

16.09.2015  | 5 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Young woman having good idea, pointing finger up and looking at camera. Refresh one's memory / photo of young cheerful brunette woman over white background, positive emotionsPoszukując nowego pracodawcy, każdy z nas popełnia większe lub mniejsze błędy. Oto zestawienie 4 elementów, o których często zapominają nawet najbardziej wprawieni w przygotowaniu CV, listów motywacyjnych czy rozmowach z rekruterami. Sprawdź, czy Ty należysz do tej grupy!

 

1. Zawsze patrz na swoje CV z góry

- Moje CV jest czytelne i przejrzyste. Jestem pewna, że się wyróżnia. Kiedy biorę udział w kolejnej rekrutacji, wysyłam je „z automatu” – mówi Iga, specjalista ds. sprzedaży.

Na CV zawsze warto spojrzeć z lotu ptaka i zastanowić się, czy na pewno w pełni odpowiada na wymagania wyróżnione w konkretnym ogłoszeniu. Nie wykorzystuj automatycznie tego samego pliku w każdym procesie rekrutacyjnym. Modyfikuj, dodawaj najważniejsze informacje, pilnuj by dokument był cały czas aktualny i odpowiadał w jak największym stopniu na wymagania zawarte w ogłoszeniu. A co najważniejsze: sprawdź, czy CV na pewno prezentuje Cię jako najlepszego kandydata, na posadę na którą aplikujesz.

 

[box type="shadow"]Chcesz stworzyć dobre CV? Skorzystaj ze sprawdzonego kreatora na www.cv.pracuj.pl! [/box]

 

2. Postaw na networking

- Wstydzę się prosić moich przyjaciół o pomoc w poszukiwaniu nowej pracy – przyznaje Tomasz, specjalista ds. finansów w jednym z banków. Ze wsparcia znajomych z branży warto jednak skorzystać. Dlaczego?

Niektóre firmy, oprócz tradycyjnych rekrutacji, szukają też kandydatów do pracy przez rekomendacje swoich pracowników. Niektóre z nich nagradzają nawet pracowników za polecenie osoby, która ostatecznie zwyciężyła w rekrutacji.

Networking jest ważny także z innego powodu – znając ludzi w branży, możesz dowiedzieć się więcej o toczących się projektach czy nowopowstających firmach, a to sprawi, że będziesz krok do przodu przed innymi szukającymi pracy. Co więcej, aplikując do firmy, o której wiesz nie tylko ze strony korporacyjnej, lecz także ze słów kolegi, możesz jeszcze lepiej zaprezentować się na rozmowie o pracę.

Jeśli o swoich poszukiwaniach nowego pracodawcy chcesz szerzej poinformować znajomych, zrezygnuj z wysyłania enigmatycznego maila o treści „Cześć, szukam pracy. Dajcie znać, jeśli coś słyszeliście.” Dużo lepiej odebrana zostanie wiadomość, w której zawrzesz konkretne informacje o Twoim profilu, krótkim podsumowaniu doświadczenia zawodowego oraz stanowiskach, na jakie chciałbyś aplikować. Do takiej wiadomości dołączyć swoje CV.

 

3. Unikaj postawy „Wezmę cokolwiek”

- Po tym jak zostałam objęta zwolnieniami grupowymi w poprzedniej firmie, bardzo długo szukałam pracy – mówi Zofia, specjalista ds. obsługi klienta w jednej z większym firm IT. – Byłam bardzo znużona poszukiwaniami i ostatecznie zdecydowałam się przyjąć propozycję pracy na stanowisku poniżej moich kompetencji. Nie była to dobra decyzja. Zupełnie nie czułam się zmotywowana do pracy i bardzo szybko zaczęłam szukać nowej. Z perspektywy czasu, uważam że był to po prostu stracony czas – dodaje Zofia.

Nawet jeśli poszukiwania pracy dłużą się niemiłosiernie, nie zawsze warto decydować się na podjęcie posady poniżej Twoich oczekiwań i możliwości (oczywiście, o ile możesz sobie na to pozwolić). Praca, która nas stresuje, czy jest źle płatna, negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Naukowcy twierdzą wręcz, że zła praca odbija się na ludziach dużo bardziej niż bezrobocie. Decydując się na posadę, którą tak naprawdę nie jesteś zainteresowany, ryzykujesz rozpoczęcie kolejnych poszukiwań szybciej niż myślisz, nawet po 2-3 miesiącach.

 

4. Swoje success stories miej zawsze pod ręką

- Wstyd się przyznać, ale na ostatniej rozmowie o pracę rekruter zaskoczył mnie pytaniem o mój ostatni sukces zawodowy – wyznaje Dariusz, kontroler finansowy – Byłem tak zestresowany, że zabrakło mi słów. Aż chce się powiedzieć, że poległem na własnym sukcesie – żartuje.

Bądź zawsze przygotowany, by opowiedzieć o swoich ostatnich sukcesach zawodowych – niezależnie czy zapyta Cię o nie Twój przyszły szef na rozmowie rekrutacyjnej, czy nowopoznana osoba podczas spotkania networkingowego czy konferencji biznesowej. Miej zawsze pod ręką 2-3 sytuacje „z życia wzięte” – rozwiązanie trudnej sytuacji w Twoim zespole, implementacje zaproponowanego przez Ciebie rozwiązania w całej organizacji czy wyróżnienie Twojego projektu na konkursie branżowym.

Pamiętaj! Success stories pozytywnie wpływają na Twoją wiarygodność jako pracownika zarówno w oczach rekuterów, jak i innych osób, które spotykasz na swojej zawodowej drodze. Nie bój się nimi pochwalić.

 

A czy Wy dodalibyście coś do powyżej listy rzeczy, o których czasami zapominamy, szukając pracy?

 

Oceń artykuł