Porady Rozmowa kwalifikacyjna 4 popularne miejsca, w których odbywają się rozmowy o pracę
17.12.2018 | 4 min czytania

4 popularne miejsca, w których odbywają się rozmowy o pracę

17.12.2018 | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Spotkania w sprawie pracy mogą być organizowane nie tylko w firmie. W zależności od miejsca rozmowy należy pamiętać o obowiązujących zasadach i profesjonalnym przygotowaniu do rekrutacji. Rozmowa przez Internet wymaga eleganckiego ubioru, a podczas spotkania w restauracji nie należy zamawiać alkoholu.

Gdzie może odbyć się rozmowa kwalifikacyjna?

Zaproszenie na spotkanie o pracę oznacza, że nasze doświadczenie zawodowe oraz umiejętności przykuły uwagę rekrutera. Podczas rozmowy mamy szansę zaprezentować się w jak najlepszy sposób – niezależnie od tego, gdzie będzie się ona odbywała. Przedstawiamy listę najpopularniejszych miejsc na rozmowę kwalifikacyjną:

  • Siedziba/ filia przedsiębiorstwa

Większość rozmów rekrutacyjnych prowadzona jest w siedzibie lub filii przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jest to biuro potencjalnego pracodawcy lub menadżera firmy. Spotkanie może przeprowadzać rekruter, menadżer sprawdzający wiedzę merytoryczną lub pracownik z działu HR. Podczas spotkania możesz spodziewać się pytań dotyczących m.in. Twoich kompetencji i doświadczenia. Niektóre firmy organizują także sesje Assessment Center. Polegają one na ocenie i obserwacji kandydatów w trakcie wykonywania konkretnych zadań.

Jak nieszablonowo odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

  • Miejsce wykonywania pracy

Niekiedy osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji chcą sprawdzić wiedzę i przygotowanie zawodowe swojego rozmówcy. W tym celu organizują spotkania w miejscu, w którym dana praca będzie wykonywana. Może to być na przykład hala produkcyjna. Dzięki temu przełożony może ocenić, czy kandydat wie, z czym wiąże się wykonywanie obowiązków na tym stanowisku. Jeżeli jesteś pewien swoich umiejętności, na takim spotkaniu będziesz czuć się swobodnie. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na Twój wizerunek.

  • Restauracja lub kawiarnia

Coraz większą popularnością cieszą się spotkania o pracę, które odbywają się poza siedzibą firmy. Pracodawcy chętnie zapraszają potencjalnych pracowników do restauracji lub kawiarni. W takiej sytuacji koniecznie pamiętaj o zasadach prawidłowego zachowywania się przy stole. Nie zapominaj, że bierzesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej – wprowadzanie zbyt luźnej, nieprofesjonalnej atmosfery nie jest korzystne. Koniecznie wyłącz telefon i skup się na rozmowie.

Lunch z rekruterem jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w restauracji

  • Twój dom

Rekrutacja w formie wideo rozmowy to dobre rozwiązanie, jeśli staramy się o pracę w innym mieście lub za granicą. W takiej sytuacji należy zadbać o kwestie techniczne – np. zainstalować właściwy komunikator, upewnić się, że potrzebny sprzęt prawidłowo działa itd. Pamiętaj też o porządku w pomieszczeniu, w którym będziesz przebywać podczas rozmowy. Postaraj się, by w mieszkaniu było cicho – wyłącz wszystkie głośne urządzenia i poproś swoich współlokatorów,  żeby Ci nie przeszkadzali.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł