4 nieoczywiste zawody, w których będziesz dużo podróżować

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
admin

Travel, traveler, airport.Szczególnie latem wiele osób marzy o pracy związanej z podróżami. Czy oznacza ona wyłącznie karierę w turystyce? Jak wynika z analizy ogłoszeń na Pracuj.pl, niekoniecznie. Sprawdźcie, w jakich zawodach będziecie niemal na pewno bardzo dużo jeździć – po kraju albo świecie.

 

No właśnie – podróże do sąsiedniego miasta czy na antypody? Okazuje się, że wiele zależy od specjalizacji, w której poszukuje się pracy. Dla specjalistów ds. sprzedaży będą to, zazwyczaj, podróże po Polsce; z kolei dla osób pracujących w międzynarodowych firmach wyjazdy służbowe oznaczać mogą odwiedzanie filii organizacji na całym świecie.

 

1. Specjalista ds. sprzedaży – praca w drodze

Handlowiec to zawód wymagający mobilności – i to czasami całkiem sporej. Na częste podróże służbowe powinni nastawić się szczególnie sprzedawcy usług profesjonalnych, usług związanych z inżynierią, techniką czy produkcją oraz handlowcy specjalizujący się w farmacji albo medycynie.

W przypadku sprzedawców usług profesjonalnych podróże służbowe wiążą się z utrzymaniem relacji z klientami B2B (na poziomie specjalisty) oraz utrzymaniem sieci sprzedaży i koordynacją relacji klient – sprzedawca (na poziomie stanowisk wyższych). Dla sprzedawców związanych z inżynierią czy techniką ogłoszenie o pracę związane z podróżami służbowymi oznacza pracę w terenie, zazwyczaj na terytorium Polski, polegającą na utrzymywaniu i rozbudowywaniu sieci sprzedaży, monitorowanie rynku i jego analizę oraz udział w targach branżowych.

Pojawiają się także ogłoszenia polskich firm poszukujących dróg rozwoju za granicą – wtedy kandydat musi znać język kraju, w którym docelowo ma pozyskiwać klientów oraz być gotowy na podróże zagraniczne. W przypadku osób specjalizujących się w sprzedaży w obszarze medycyna/farmacja specjaliści działają standardowo w wyznaczonym przez pracodawcę regionie, jednak dodatkowo muszą być gotowi na reprezentowanie firmy na szkoleniach oraz konferencjach, także zagranicznych.

 

2. Specjalista ds. obsługi klienta – nie musi oznaczać pracy w call center

Specjaliści obsługi klienta są na drugim miejscu pod względem liczby ogłoszeń o pracę związanych z podróżami służbowymi. Także dla tych specjalistów najwięcej ofert jest w podkategoriach usługi profesjonalne, inżynieria i technika oraz farmacja i medycyna.

 

3. Inżynier – praca poza miejscem zamieszkania

Połączenie pracy inżyniera z częstymi wyjazdami to działka przede wszystkim osób odpowiedzialnych za konstrukcje i technologie, inżynierów mechaniki i motoryzacji, elektroników czy elektryków oraz monterów i serwisantów. W tych wypadkach mobilność idzie czasami jeszcze dalej i oznacza pracę poza miejscem zamieszkania.

W przypadku zatrudnionych u nas inżynierów trudno mówić o podróżach służbowych, jest to raczej praca poza miejscem zamieszkania – wyjaśnia Monika Wiśniewska-Pietruszka, Dyrektor ds. Rekrutacji i Rozwoju w Budimex SA. Budowy prowadzone są w całej Polsce, a odległość oraz czas trwania wyjazdu uzależnione są od miejsca budowy i czasu trwania kontraktu. Zazwyczaj pracownicy wyjeżdżają z domu w niedzielę wieczorem, a wracają do niego w piątek wieczorem. W takiej sytuacji pracownikom kontraktów Budimex finansuje zakwaterowanie w pobliżu budowy. Częste i długie podróże wpisane są w specyfikę tego zawodu i osoby decydujące się na taką pracę od początku powinny się z nimi liczyć – dodaje Dyrektor ds. Rekrutacji i Rozwoju w Budimex SA.

W przypadku inżynierów konstruktorów, podobnie jak inżynierów mechaników, w zdecydowanej większości ofert jest mowa o podróżach służbowych. Wynika to z faktu, iż potencjalni pracodawcy to firmy międzynarodowe. Poszukiwani inżynierowie docelowo mogą pracować w zespołach globalnych albo współpracować z klientami i podwykonawcami z całego świata. Inżynierowie pracujący w firmach międzynarodowych mogą też liczyć na szkolenia zagraniczne. Dla tych specjalistów podróże służbowe w większości przypadków oznaczają więc wyjazdy poza Polskę.

Z kolei w przypadku inżynierów mechaniki i motoryzacji, elektroników, elektryków oraz monterów i serwisantów praca związana z wyjazdami służbowymi często oznacza serwisowanie urządzeń w siedzibie klienta.

 

4. Specjalista ds. IT – praca w środowisku międzynarodowym

Specjaliści IT są wciąż na szczycie listy najbardziej poszukiwanych w Polsce pracowników. Jak wynika z analizy Pracuj.pl pod kątem podróży służbowych, większość ofert pracy skierowanych do nich pochodzi z firm międzynarodowych i wiąże się czasem nawet z kilkumiesięcznymi pobytami zagranicznymi. Ale również praca w polskiej firmie daje szanse na wiele zagranicznych wyjazdów – chociażby na specjalistyczne szkolenia za granicą.

Liczba delegacji pracowników Comarch SA i polskich spółek Grupy Kapitałowej Comarch wzrosła blisko dwukrotnie w przeciągu ostatnich pięciu lat działalności firmy. Od lat najczęściej odwiedzanymi państwami pozostają nasi najbliżsi sąsiedzi: Niemcy, Wielka Brytania oraz Rosja, co roku jednak do powtarzających się celów podróży służbowych dołączają nowe państwa – wyjaśnia Magdalena Jarczak, HR Biznes Partner, Comarch.- Nasi pracownicy jeśli tylko wyrażą zainteresowanie, odpowiedni poziom przygotowania merytorycznego i kompetencji mają możliwość podróży zagranicznych. Największym wyzwaniem, ale i możliwością rozwoju, są delegacje związane z zaangażowaniem w budowanie zespołów regionalnych w ponad 20 krajach na całym świecie – dodaje Magdalena Jarczak z Comarch.

 

A jak jest w Waszych zawodach – dużo podróżujecie służbowo?

Zobacz inne zawody, dzięki którym będziesz podróżować cały rok: http://kariera.pracuj.pl/porady/poznaj-zawody-dzieki-ktorym-bedziesz-podrozowac-caly-rok

 

Oceń artykuł


Narzędzia