2013 na rynku pracy – było lepiej

Kategoria
Rozmowa kwalifikacyjna

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz

Dane Pracuj.pl nie pozostawiają wątpliwości: rok 2013 był lepszy dla szukających pracy niż 2012 – choć oczywiście nie w każdej branży. Raport „Rynek Pracy Specjalistów w 2013” pokazuje znaczący wzrost liczby ofert pracy opublikowanych w serwisie w ubiegłym roku. Optymizmem na przyszłość nastraja również między innymi fakt, że firmy coraz częściej poszukują specjalistów ds. rekrutacji – oznacza to, że szykują się na lepsze czasy i … zatrudnianie nowych pracowników. O poprawiających się warunkach gospodarczych może świadczyć również wzrost zatrudnienia w mikrofirmach, zatrudniających do 10 osób.

 

 

pracuj_2013-ogolemKto zatrudniał?

Pierwsza trójka branż, w których najczęściej szukano pracowników w 2013 roku to:

  • Handel i sprzedaż
  • Bankowość, finanse, ubezpieczenia
  • Telekomunikacja i zaawansowane technologie

Sprzedaż nieodmiennie królowała wśród najpopularniejszych branż w 2012 – ponad 20% ze wszystkich ofert pracy opublikowanych w zeszłym roku na Pracuj.pl skierowanych było do handlowców. Optymistyczne wzrosty zanotował z kolei sektor farmaceutyczny – ogłoszeń o pracę z tej branży było prawie jedną trzecią więcej niż jeszcze rok temu. O ¼ wzrosło też zapotrzebowanie na pracowników transportu i logistyki.

 

Kto znalazł pracę (a kto miał problemy)?

Oprócz handlowców i pracowników obsługi klienta potrzebowano tradycyjnie wielu specjalistów zajmujących

się finansami i IT – tych jednak mniej niż rok wcześniej. Wśród pracowników IT szczególnie dotkliwie spadło zapotrzebowanie na administratorów (aż o 60%), ale również dla rozchwytywanych do tej pory programistów było nieco mniej propozycji. Ubiegły rok był też zdecydowanie gorszy – zgodnie z przewidywaniami zresztą – dla budowlańców.

W 2013 w pewnych zawodach zanotowano także znaczące wzrosty. O ponad 40% zwiększyło się zapotrzebowanie na specjalistów ds. zasobów ludzkich (dynamiczny wzrost był widoczny szczególnie w drugiej połowie roku). To bardzo pozytywny trend, który wskazuje ożywienie na rynku pracy – firmy chcąc zatrudniać, potrzebują ludzi, którzy tym procesem się zajmą. O tym, że firmy szykują się na lepsze czasy świadczy też to, że największa liczba ofert skierowana była do specjalistów ds. rekrutacji. Pozytywnie do kwestii rozwoju przedsiębiorstw nastraja również inny wskaźnik – w 2013 poszukiwano ponad połowę więcej niż wcześniej specjalistów od  nowych mediów i e-commerce.

 

pracuj_2013-specjalizacje

Gdzie była praca?

Tutaj niespodzianek nie było. Najwięcej ofert zanotowało jak zwykle województwo mazowieckie, a w rzeczywistości Warszawa – 70% ogłoszeń z tego rejonu pochodzi właśnie ze stolicy. Co ciekawe, największy wzrost ofert odnotowano jednak na innym obszarze – znacząco przybyło ich w województwach małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim. W 2013 mieliśmy natomiast mniej ogłoszeń o pracę z zagranicy niż jeszcze rok wcześniej.

 

Jak będzie w 2014?

Jestem przekonany, że już ten rok będzie odczuwalnie lepszy dla szukających pracy – twierdzi Przemek Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj. Czy już niedługo specjaliści będą przebierać w atrakcyjnych ofertach pracy? Niebawem w Centrum kariery więcej prognoz na 2014 rok.

Raport „Rynek pracy specjalistów w 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 358 478 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii. Od I kwartału 2011 analizie poddawane są oferty pracy z działów: administracja biurowa oraz szkolenia/edukacja. Nie są natomiast prezentowane dane dla działów prawnych i działów tłumaczeń.

 

 

Oceń artykuł


Narzędzia