Porady Rozmowa kwalifikacyjna 11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
25.05.2018  | 4 min czytania

11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

25.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Czemu służą nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? To proste! Analizując Twoje odpowiedzi, rekruter może się przekonać, czy posiadasz kompetencje miękkie, których poszukuje. Chodzi np. o kreatywność albo zdolność działania w stresie. To samo pytanie, zadawane wielu kandydatom, może mu pomóc w wyłonieniu osoby, która najlepiej sprawdzi się na określonym stanowisku. Zobacz, jak intrygujące pytania mogą paść podczas rekrutacji!

Co znajdziesz w artykule:

• Dziwne pytania rekruterów – biznes, hot dogi i pingwiny
• Dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – jak się na nie przygotować?

Dziwne pytania rekruterów – biznes, hot dogi i pingwiny

Amerykański serwis Glassdoor co roku przedstawia ciekawe pytania rekrutacyjne, które kandydaci usłyszeli podczas rozmów. W poniższym zestawieniu znajdują się „dziwne pytania” zadane w ubiegłych latach osobom ubiegającym się o pracę w dużych amerykańskich firmach. Jak Ty byś na nie odpowiedział?

1. Jeśli hot dog będzie zwiększał swoją objętość, w którym miejscu się złamie i dlaczego? (SpaceX)

2. Z jakim przeciwnikiem wolałbyś walczyć: z jedną kaczką wielkości konia czy ze stoma końmi wielkości kaczek? (Whole Foods Market)

3. Wymień trzy informacje biznesowe, które jako CEO sprawdzałbyś każdego poranka (Dropbox)

4. Jak nazwałbyś swój debiutancki album? (Urban Outfitters)

5. Jaki biznes byś otworzył, gdybym dał Ci 40 tys. dolarów na start? (HubSpot)

6. Co byś zrobił, gdybyś znalazł pingwina w zamrażarce? (Trader Joe’s)

7. Wyobraź sobie, że szef Amazona wchodzi do Twojego biura i oferuje Ci milion dolarów za zrealizowanie Twojego najlepszego pomysłu. Jaki to pomysł? (Amazon)

8. Ile meczów należałoby rozegrać, aby wyłonić zwycięzcę turnieju spośród 5623 osób? (Amazon)

9. Ile ćwierćdolarówek potrzeba, aby określić wysokość Empire State Building? (JetBlue)

10. O czym myślisz, kiedy jesteś sam w swoim samochodzie? (Gallup)

11. Jak przygotowałbyś kanapkę z tuńczykiem? (Astron Consulting)

| Jak rekruterzy sprawdzają kreatywność kandydatów?

Dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – jak się na nie przygotować?

„Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?”, „Jakie są Pani/Pana mocne strony?” – to standardowe pytania, które pojawiają się podczas niemal każdej rekrutacji. Wiedząc, o co najczęściej pytają rekruterzy, masz możliwość przygotowania się do rozmowy. Trudno jednak przewidzieć, jakie nietypowe pytania usłyszysz. Pamiętaj, że być może będziesz musiał się z nimi zmierzyć, ubiegając się o pracę np. w agencji reklamowej lub w mediach. Takie z pozoru dziwne pytania mają na celu zmotywować Cię do szybkiego i kreatywnego działania.

| Twórcze profesje – jak pracować, żeby się nie zniechęcić?

Niestety nie ma jednej skutecznej recepty na to, jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednak to, co na pewno możesz zrobić, to pobudzić swoją kreatywność! Udzielanie szablonowych odpowiedzi na pytania rekrutera może bowiem zmniejszyć Twoje szanse na otrzymanie posady. Dlatego zwłaszcza gdy pracujesz w branżach wymagających nieszablonowego myślenia, dbaj o twórczą postawę każdego dnia:

• Rób to, co Cię interesuje. Trudno wykazać się kreatywnością, gdy praca nie daje Ci satysfakcji i jest dla Ciebie nieprzyjemna, męcząca. Łączenie pasji z obowiązkami zawodowymi sprzyja twórczemu myśleniu.

• Śledź nowości na rynku. Staraj się obserwować, co aktualnie dzieje się w Twojej branży – ciekawe nowinki to doskonałe źródło inspiracji. Warto samodzielnie testować różne rozwiązania i modyfikować je według własnych potrzeb.

• Unikaj monotonii w codziennych obowiązkach. Szukaj bardziej efektywnych sposobów realizacji zadań, jakie wykonujesz na co dzień. Nie powielaj schematów, ale ucz się czegoś nowego.

• Wykorzystuj potencjał grupy. Umiejętność działania w grupie pozwala rozwijać również inne kompetencje. Poznając sposób myślenia współpracowników, możesz czerpać z niego inspiracje do własnych projektów.

• Wysypiaj się i uprawiaj sport. Trudno działać efektywnie i wykazywać się pomysłowością, jeśli Twój organizm jest przemęczony i niedotleniony. Znalezienie czasu na wypoczynek i aktywność fizyczną sprawi, że będziesz bardziej kreatywny.

 

Oceń artykuł