Porady Rozmowa kwalifikacyjna 11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
25.05.2018

11 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

25.05.2018
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Czemu służą nieszablonowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Analizując Twoje odpowiedzi rekruter może przekonać się, czy posiadasz kompetencje miękkie. Chodzi np. o kreatywność albo zdolność działania w stresie. To samo pytanie, zadawane wielu kandydatom, może pomóc w wyłonieniu osoby, która najlepiej sprawdzi się na określonym stanowisku.  

Amerykański serwis Glassdoor co roku przedstawia zadziwiające tematy poruszane w procesie rekrutacji. W zestawieniu znajdują się pytania, które zadano osobom ubiegającym się o pracę w dużych amerykańskich firmach: https://www.glassdoor.com/List/Oddball-Interview-Questions-LST_KQ0,27.htm.   

 1. W którym miejscu złamie się hot dog zwiększający swoją objętość? (SpaceX)
 2. Z jakim przeciwnikiem wolałbyś walczyć: z jedną kaczką wielkości konia czy ze stoma końmi wielkości kaczek? (Whole Foods Market)
 3. Wymień trzy informacje biznesowe, które jako CEO sprawdzałbyś każdego poranka? (Dropbox)  
 4. Jak nazwałbyś swój debiutancki album? (Urban Outfitters)
 5. Jaki biznes byś otworzył, gdybym dał Ci 40 tys. dolarów na start? (HubSpot)
 6. Co byś zrobił, gdybyś znalazł pingwina w zamrażarce? (Trader Joe’s)

Pytania z poprzednich lat to np.:

 1. Wyobraź sobie, że szef Amazona wchodzi do Twojego biura i oferuje Ci milion dolarów za zrealizowanie Twojego najlepszego pomysłu. Jaki to pomysł? (Amazon)
 2. Ile meczów należałoby rozegrać, aby wyłonić zwycięzcę turnieju, w którym bierze udział 5623 osób? (Amazon)
 3. Ile ćwierćdolarówek potrzeba, aby określić wysokość Empire State Building? (JetBlue)
 4. O czym myślisz, kiedy jesteś sam w swoim samochodzie? (Gallup)
 5. Jak przygotowałbyś kanapkę z tuńczykiem? (Astron Consulting)

Jak odpowiadać na dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

„Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?”, „Jakie są Pani/Pana mocne strony?” – to standardowe pytania, które pojawiają się podczas rekrutacji. Wiedząc, o co najczęściej pytają rekruterzy, masz możliwość przygotowania się do rozmowy. Trudno jednak przewidzieć, jakie niekonwencjonalne pytania usłyszysz. Pamiętaj, że ubiegając się o pracę np. w agencji reklamowej lub mediach, być może będziesz musiał się z nimi zmierzyć. Mają one na celu zmotywować Cię do szybkiego i kreatywnego działania.

Jak pobudzić kreatywność?

Udzielanie szablonowych odpowiedzi na pytania rekrutera może zmniejszyć Twoje szanse na otrzymanie posady. Aby stać się bardziej kreatywnym:

1. Rób to, co Cię interesuje

Trudno wykazać się kreatywnością, gdy praca nie daje Ci satysfakcji i jest dla Ciebie nieprzyjemna, męcząca. Łączenie pasji i obowiązków zawodowych sprzyja twórczemu myśleniu.

2. Śledź nowości na rynku

Staraj się obserwować, co aktualnie dzieje się w Twojej branży – ciekawe nowinki to doskonałe źródło inspiracji. Warto samodzielnie testować różne rozwiązania i modyfikować je według własnych potrzeb.

3. Unikaj monotonii w codziennych obowiązkach

Szukaj bardziej efektywnych sposobów realizacji zadań, jakie wykonujesz na co dzień. Nie powielaj schematów, ale ucz się czegoś nowego.

4. Wykorzystuj potencjał grupy

Umiejętność działania w grupie pozwala rozwijać również inne kompetencje. Poznając sposób myślenia współpracowników, możesz czerpać inspiracje.

5. Wysypiaj się i uprawiaj sport

Trudno działać efektywnie i wykazywać się pomysłowością, jeśli Twój organizm jest przemęczony i niedotleniony. Znalezienie czasu na wypoczynek i aktywność fizyczną sprawi, że będziesz bardziej kreatywny.  

 

Oceń artykuł