Porady Rozmowa kwalifikacyjna 10 zdań, których lepiej nie wypowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej
05.04.2019  | 4 min czytania

10 zdań, których lepiej nie wypowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej

05.04.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Podczas rozmowy rekrutacyjnej masz okazję udowodnić, że jesteś fachowcem, który posiada kwalifikacje i doświadczenie niezbędne na wybranym stanowisku. Skorzystaj ze swojej szansy, m.in. rzetelnie przygotowując się do spotkania i formułując oczekiwania dotyczące warunków zatrudnienia i możliwości rozwoju. Przyjęcie takiej postawy wpłynie korzystnie na Twój wizerunek i… samopoczucie.

Przykładając wagę do tego, co mówisz podczas spotkania, przyczyniasz się do budowania przyjaznej atmosfery i zwiększasz swoje szanse na sukces rekrutacyjny. Błędy przytrafiają się każdemu i nie warto zbyt długo ich rozpamiętywać. Znacznie skuteczniejszą strategią jest refleksyjne podejście do porażek i zapobieganie im w przyszłości. Aby korzystnie wypaść, unikaj zdań typu:

  • Mam dwoje dzieci. Wspaniale się rozwijają

W polskim prawie pracy nie istnieje przepis zakazujący kandydatowi mówienia o życiu prywatnym. Możesz wspomnieć o swojej rodzinie, jednak rozmowa kwalifikacyjna trwa na tyle krótko, że lepiej wykorzystać ten czas na opowiadanie o dokonaniach zawodowych, celach, motywacji do działania itd.

Czy podawać stan cywilny w CV?

  • Mój poprzedni pracodawca oferował atrakcyjniejsze dodatki pozapłacowe/ realizował ambitniejsze cele itd.

Porównywanie to w pewnym stopniu ocenianie. Nawet jeśli potencjalny pracodawca wypada mniej korzystnie na tle poprzedniego szefa, lepiej zachować to dla siebie. Nie narzekaj też na dotychczasowe miejsca zatrudnienia. Zastanów się, czy cokolwiek zyskasz, głośno oceniając firmę przez pryzmat wcześniejszych doświadczeń zawodowych. Kiedy wchodzisz w nowe środowisko, przyglądaj mu się z uwagą. Unikaj jednak pochopnych osądów, które rzadko bywają konstruktywne.

 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

  • Jestem zdesperowany, zaakceptuję jakiekolwiek warunki.

Nie można budować relacji zawodowych na wzbudzaniu litości u rozmówcy. Jeśli będziesz mówić o swojej kiepskiej sytuacji zawodowej lub materialnej, nie tylko postawisz się w niekomfortowej pozycji podczas negocjacji, ale również wykażesz się brakiem profesjonalizmu.

  • Czym zajmuje się Wasza firma?

Należy przygotować się do spotkania i zdobyć wiedzę o przedsiębiorstwie. Podczas rozmowy można uzupełniać informacje m.in. na temat zespołu, możliwości awansu, kierunku rozwoju firmy itd. Brak przygotowania świadczy o braku szacunku dla rozmówcy.

  • Co właściwie miałbym robić?

Znajomość oferty to podstawa przygotowań do rekrutacji. Analizując oczekiwania pracodawcy i zakres obowiązków na danym stanowisku, masz okazję zastanowić się, które informacje umieścić w CV. W ten sposób stworzysz dokument, który być może przykuje uwagę rekrutera.

  • Niemożliwe, że napisałem o tym w CV

Kłamstwo ma krótkie nogi, dlatego jeśli podałeś nieprawdziwe informacje w życiorysie, możesz sam się zdemaskować. Fakt, że nie znasz swojego CV i dziwi Cię, że znalazły się w nim konkretne informacje, może świadczyć np. o tym, że skłamałeś  lub przedstawiłeś dokument, którego nie stworzyłeś samodzielnie.

  • Jestem świetnym fachowcem, więc wiem…

O Twoich kompetencjach najwymowniej świadczą dokonania zawodowe opisane w życiorysie. Przemawianie do rekrutera z pozycji autorytetu może negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek. Pokora i uczciwość w ocenianiu własnych mocnych i słabych stron stanowią fundament rozwoju zawodowego.

Czy podawać stan cywilny w CV?

  • Nie mam pytań

Informacje, które podaje rozmówca, zwykle budzą w nas określone reakcje, np. zaciekawienie, wątpliwości itd. Jeśli pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej stwierdzisz, że nie masz żadnych pytań dotyczących posady, możesz zostać odebrany jako ktoś, kto nie jest zainteresowany pracą.  

O co pytać pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej?

  • Jaki jest wynik tej rozmowy?

Rekrutacja rządzi się określonymi prawami. Kandydat nie otrzymuje informacji o rezultacie swoich wysiłków zaraz po zakończeniu spotkania, bo wyłanianie najbardziej odpowiedniej osoby zajmuje więcej czasu. Pytanie o wynik rozmowy, zanim dobiegnie ona końca, to spore faux pas.

  • Czy nasze spotkanie  potrwa długo? Mam dziś inną rozmowę i chciałbym zdążyć.

Masz prawo uczestniczyć równolegle w kilku postępowaniach rekrutacyjnych, ale nie powinieneś oczekiwać od rekrutera, że dostosuje się do Twojego harmonogramu spotkań. Taka postawa świadczyłaby o egoizmie i braku kultury osobistej.

Nieprzemyślane słowa wypowiadane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej mogą sprawić, że na Twoim wizerunku powstaną rysy. W trakcie spotkania z rekruterem warto poruszać jedynie te kwestie, które mają znaczenie zarówno dla Ciebie, jak i dla potencjalnego pracodawcy. Liczy się także zaangażowanie w rozmowę i profesjonalne przygotowanie.

Oceń artykuł