Porady Rozmowa kwalifikacyjna O czym nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
02.09.2021  | 4 min czytania

O czym nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

02.09.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.9)

Schludny wygląd, profesjonalny ubiór i mowa ciała – to wszystko ma znaczenie podczas rozmowy o pracę, ale największą siłę rażenia mają wypowiadane słowa. Od tego, co i jak powiesz, może bowiem zależeć Twoja kariera. Sprawdź, kiedy milczenie jest złotem, a także dowiedz się, czym najlepiej zastąpić niefortunne stwierdzenia oraz pytania kierowane pod wpływem stresu do rekrutera. Podpowiadamy, co mówić na rozmowie rekrutacyjnej, a czego się wystrzegać.

Z artykułu dowiesz się:

• Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o byłym lub aktualnym pracodawcy?
• Jak mówić do rzeczy i pokazać zainteresowanie ofertą pracy?
• Czego lepiej nie mówić rekruterowi: emocje, problemy i slang branżowy
• Czego nie mówić na rozmowie o pracę: pytania do rekrutera i cytowanie CV
• Jakich tajemnic nie zdradzać i czego nie mówić na koniec spotkania rekrutacyjnego?

Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o byłym lub aktualnym pracodawcy?

Chcesz dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, która Cię niedługo czeka? Aby pozytywnie wypaść, warto wiedzieć, co mówić na rozmowie w sprawie pracy i o czym lepiej nie wspominać. Prawdopodobnie rekruter zapyta, dlaczego aplikujesz na ogłoszenie i jakie są motywy Twojego rozstania z firmą lub powody, dla których chcesz zmienić obecną pracę. Postaraj się je przedstawić w sposób rzeczowy i spokojny. Nie narzekaj na obecnego/poprzedniego pracodawcę, nie krytykuj firmy i szefa – nawet jeśli nie był Twoim ulubieńcem.

Zamiast wyliczać negatywne określenia i epitety na temat innych, skup się na sobie. Co to oznacza? Powiedz, na czym najbardziej Ci zależy i co najbardziej cenisz w pracy. Postaraj się nie oceniać krytycznie wcześniejszego miejsca zatrudnienia i lepiej nie mów, że Twój przełożony blokował szansę na rozwój czy nie zgadzał się na płatne szkolenia. Wyjaśnij rekruterowi, że zmieniasz firmę, bo bardzo zależy Ci na tym, aby poszerzać kompetencje i stale pogłębiać branżową wiedzę.

– Często kandydaci mają świadomość, że nie powinni narzekać na pracodawców, ale i tak nie potrafią się powstrzymać. Mówią wprost: „wiem, że nie powinienem, ale jednak chciałbym powiedzieć…”. I zaczynają wylewać swoje żale i frustracje – mówi Konstancja Zyzik, koordynator zespołu ds. rekrutacji w Grupie Pracuj.  – Dla rekrutera to sygnał, że kiedyś w podobny sposób kandydat może opowiadać o nowym miejscu pracy. Doradzam więc mówić o powodach odejścia, ale w sposób taktowny, delikatny. Warto wspomnieć o zaletach pracy w byłej firmie i pozytywnych doświadczeniach, ale zaznaczyć, że mimo to podjęliśmy decyzję o odejściu – dodaje Konstancja Zyzik.

| 6 kreatywnych odpowiedzi na niebanalne pytania rekrutacyjne

Jak mówić do rzeczy i pokazać zainteresowanie?

Bardzo często rekruterzy pytają podczas rozmowy: „dlaczego nasza firma?”, „dlaczego chcesz z nami pracować?”, zatem przed spotkaniem dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy. Świadczy to bowiem o motywacji i zaangażowaniu przyszłego pracownika. – Zdarzają się kandydaci, którzy mówią, że nie ma dla nich znaczenia, w jakiej firmie będą pracować. Twierdzą, że jest im obojętne, czy to będzie duża firma, czy mała. Nieważne, jaki ma profil, jaką działalność prowadzi. Nie skupiają się w ogóle na kulturze organizacyjnej i firmie, a jedynie na zakresie obowiązków, zadaniach i ofercie finansowej – opowiada Konstancja Zyzik.

Podczas rozmowy nie używaj powyższych argumentów i nie dawaj rekruterowi do zrozumienia, że szukasz jakiegokolwiek zatrudnienia – nawet jeśli to już kolejna rozmowa w tym miesiącu, a Ty wciąż jesteś bez pracy. – Firmy coraz bardziej doceniają kandydatów, którzy są zdeterminowani, by pracować właśnie dla tej wybranej marki i są świadomi swojego wyboru. Postawa w stylu „byle pensja się zgadzała”, wywołuje negatywne wrażenie – podkreśla Konstancja Zyzik. Pamiętaj, że zanim potwierdzisz rekrutacyjne spotkanie, warto zrobić dokładny research, dzięki któremu poznasz główne wartości, dotychczasowe działania czy strategicznych klientów firmy. Im więcej dowiesz się o przyszłym pracodawcy, tym masz większe szanse na zatrudnienie. Nie zrażaj się porażkami, a podczas kolejnej rozmowy pokaż się z jak najlepszej strony!

| Rozmowa kwalifikacyjna? Sprawdź 5 sposobów na sukces!

Czego lepiej nie mówić rekruterowi: emocje, problemy i slang branżowy

Naturalność zawsze popłaca, ale nie dziel się z rekruterem niepotrzebnymi szczegółami z życia prywatnego. Te lepiej zachowaj dla siebie. – Szczerość jest w cenie, ale czasem kandydaci za bardzo uzewnętrzniają swoje emocje – przyznaje przedstawicielka Grupy Pracuj. Pamiętaj też, żeby nie używać potocznego slangu dla Twojej branży – w najlepszym wypadku rekruter uzna go za niestosowny, w najgorszym – w ogóle nie zrozumie, co do niego mówisz.

Eksperci ds. HR bardzo uczulają, by nie tłumaczyć zbyt wnikliwie, dlatego oczekujemy takiej, a nie innej pensji, kiedy zostaniemy zapytani o wynagrodzenie. Jeśli masz kredyt, planujesz ślub, remont mieszkania albo masz chwilowe kłopoty finansowe, lepiej nie ujawniaj takich informacji i nie wykorzystuj jako argument do negocjowania pensji. – Jeśli kandydat mówi, że nie chce schodzić poniżej jakiejś kwoty i powołuje się na swoje doświadczenie zawodowe, to brzmi to racjonalnie i wystarczająco. Szczegóły możemy zostawić dla siebie – radzi Konstancja Zyzik.

| Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna online? Zobacz, jak się przygotować

Czego nie mówić na rozmowie o pracę: pytania do rekrutera i cytowanie CV

Zdarzyło Ci się podczas rozmowy zapytać rekrutera, jak Ci poszło i czy przejdziesz do dalszego etapu rekrutacji? To błąd! Pamiętaj, aby powstrzymać się od poruszania takich kwestii, bo to świadczy o nieprofesjonalnym podejściu do sytuacji. Podobnie jest z cytowaniem CV. – Zdarza się, że kandydaci podczas rozmowy czytają swoje CV. Sprawiają wówczas wrażenie nieprzygotowanych, niepamiętających, o czym chcieli powiedzieć – twierdzi Konstancja Zyzik.

Jeśli chcesz wypaść profesjonalnie, poukładaj sobie w głowie to, co chcesz powiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym. Nie trzymaj się kurczowo tego, co jest napisane w życiorysie. Okraś swoją prezentację ciekawymi informacjami na temat ewentualnych szkoleń, kompetencji czy podjętych wyzwań, a na pewno przykujesz uwagę swoją wypowiedzią. Nie neguj również pytań ze strony rekrutera, bo może się okazać, że każda ironiczna, nieprzemyślana i pretensjonalna odpowiedź przekreśli Twoje szanse na zatrudnienie. Oczywiście wyjątek stanowią pytania łamiące prawo i dyskryminujące np. ze względu na płeć, na które możesz nie odpowiadać.

| Abstrakcyjne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przykłady

Jakich tajemnic nie zdradzać i czego nie mówić na koniec spotkania rekrutacyjnego?

Zanim przystąpisz do rekrutacji, zastanów się, jakimi informacjami możesz podzielić się z rekruterem. Jeśli bez skrępowania będziesz opowiadać np. o rotacji w aktualnym miejscu pracy, realizowanych projektach, zarobkach i planach rozwoju, a także biznesowych klientach, możesz wzbudzić podejrzenia. Pamiętaj, że niektóre kwestie objęte są klauzulą poufności i nie należy dzielić się nimi z postronnymi osobami. A co zrobić w sytuacji, kiedy rekruter będzie próbował sprawdzić Twoją lojalność wobec byłego czy aktualnego pracodawcy? Najlepiej krótko uciąć temat i oznajmić, że nie jesteś osobą upoważnioną do przekazywania tego typu informacji.

Gdy już dobrniesz do końca rozmowy rekrutacyjnej, zastanów się, czy są jeszcze jakieś pytania, które chcesz zadać rekruterowi. Jeśli nie zadasz żadnego pytania, może to zostać odebrane jako brak zainteresowania czy motywacji do podjęcia nowej pracy. – Kandydat sprawia też wrażenie nieprzygotowanego – wyjaśnia Konstancja Zyzik, dlatego dobrze mieć chociaż kilka pytań w zanadrzu. Postaraj się uściślić i doprecyzować te tematy, które są dla Ciebie szczególnie ważne, a wszystko pójdzie jak z płatka!

| Pytania związane z pandemią – nowość na rozmowie kwalifikacyjnej

Chcesz wiedzieć, jak wybrnąć z 10 trudnych pytań, które najczęściej pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej? Obejrzyj nasz webinar z Urszulą Zając-Pałdyną i dobrze przygotuj się do rekrutacji!

Oceń artykuł