Porady Rozmowa kwalifikacyjna 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy pracę
24.06.2015

10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy pracę

24.06.2015
Autor wpisu admin
Ocena treści
(4)

Rozmowa rekrutacyjna, jak każda inna rozmowa to dialog, a nie monolog. Powinny brać w niej udział obie strony: rekruter oraz rekrutowany. Kiedy więc po serii pytań o Twoje doświadczenie zawodowe, edukację, największe sukcesy i porażki, usłyszysz „Czy ma Pan/Pani do mnie jakieś pytania?” – wykorzystaj swoją szansę.

Ostatnie pytanie wcale nie oznacza końca rekrutacji

Zawsze kiedy osoba prowadząca rekrutację zadaje mi to pytanie czuję lekką panikę. Nigdy nie mam na nie pomysłu, a do głowy przychodzą mi same banały – mówi Iga, informatyk z 4-letnim stażem. Jak pokazują doświadczenia ekspertów z branży HR, nie jest ona odosobniona w swoich obawach.

Wielu kandydatów, biorących udział w rozmowach kwalifikacyjnych z różnych przyczyn nie korzysta z możliwości zadania pytania bądź kilku pytań rekruterowi. Często uznają, że gdy pada zdanie: "A czy ma Pan/Pani może jakieś pytania?", jest to wyłącznie wyraz pewnej kurtuazji, bądź też czytelny sygnał, że można już nieco odetchnąć, bo zasadnicza część rozmowy dobiegła końca. Tymczasem to, w jaki sposób kandydat podejdzie do tej kwestii, może się okazać ważne zarówno dla niego, jak i dla osoby rekrutującej – podkreśla Piotr Miller, doradca zawodowy i coach, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS)

Rozmowa rekrutacyjna to nie przesłuchiwanie! – przestrzega Ewa Kawecka międzynarodowy coach ICC, certyfikowany doradca zawodowy - Pamiętajmy, że obie strony zarówno rekruter, jak i kandydat mają interes w tym, aby jak najlepiej móc się poznać. Pytania warto więc zadawać, po to, aby dowiedzieć się więcej, dopytać, a także by poczuć się partnerem na rozmowie – dodaje.

Dlaczego warto wdać się z rekruterem w rozmowę i dopytać o najważniejsze dla nas kwestie?

Poznaj lepiej firmę, do której aplikujesz

To, o czym warto porozmawiać z rekruterem to firma i stanowisko pracy, na które aplikujemy – mówi Ewa Kawecka. - Możemy zapytać o cele firmy, o to, jak pracodawca widzi rozwój na danym stanowisku, dopytać bardziej szczegółowo o zakres obowiązków, strukturę w firmie oraz w zespole, możliwości rozwoju czy uczenia się od najlepszych, czyli tzw. mentoring – proponuje.

Nasze wyobrażenia na temat charakteru pracy są dość często mocno uproszczone i opierają się głównie na tym, co przeczytaliśmy wcześniej w ogłoszeniu oraz innych ogólnodostępnych materiałach. Bezpośredni kontakt z rekruterem może być świetną okazją do zdobycia informacji "z pierwszej ręki" – zwraca uwagę Piotr Miller.

Zweryfikuj oczekiwania

Zadając pytania możemy też wstępnie zweryfikować, w jakim stopniu wzajemne oczekiwania obu stron (np. w obszarze najważniejszych obowiązków zawodowych, formy zatrudnienia, czy poszczególnych składników wynagrodzenia) są ze sobą zbieżne – dodaje Miller.

Pokaż się od najlepszej strony

Rozmowa z rekruterem i zadanie mu kilku pytań umożliwia nam też zaprezentowanie się jako osoba, która decydując się na współpracę z firmą, chciałaby najpierw dobrze poznać i zrozumieć jej charakter, potrzeby i wymagania – podsumowuje doradca zawodowy.

Co jeśli, nie mamy dodatkowych pytań?

Absolutnie niedopuszczalne jest, kiedy na rozmowie rekrutacyjnej tylko pracodawca zadaje pytania, a na koniec, zadając ostatnie „Czy ma Pan/ Pani do nas jakieś pytania?” słyszy krótkie „Nie”. Pokazuje to brak zainteresowania firmą. Sprawia również wrażenie, że dla osoby rekrutowanej nie ważne jest czy będzie pracować dla firmy X czy Y. A każdy – w tym pracodawca – lubi czuć się wyjątkowo. Więc pytajmy – podsumowuje Ewa Kawecka

Dlatego, przygotowując się do kolejnej rozmowy o pracę warto zapoznać się z poniższym zestawem 10 pytań i rozważyć jako propozycje warte wykorzystania podczas rozmowy z rekruterem.

1. Czy jest to nowe stanowisko? / Kto zajmował to stanowisko wcześniej? Dlaczego odchodzi?

2. Czy mógłby Pan/Pani opowiedzieć mi o typowym dniu pracy osoby na tym stanowisku, na które aplikuję?

3. Jak wygląda proces ewaluacji zawodowej w Państwa firmie?

4. Jakie są możliwości rozwoju zawodowego, awansu?

5. Jak opisałby Pan/Pani kulturę organizacyjną w Państwa firmie?

6. Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę jako pracodawcę (na przykład dodatkowe benefity pracownicze, elastyczny czas pracy)?

7. Czy będę mieć szansę spotkać się z członkami zespołu, do którego aplikuję? W którym miejscu struktury jest umiejscowiony zespół?

8. Jakie miękkie kompetencje są szczególnie cenione w Państwa firmie i wniosą znaczącą wartość dodaną do organizacji, zespołu do którego aplikuję?

9. Czy może Pan/Pani powiedzieć jakie wygląda dalsza część procesu rekrutacyjnego, jego harmonogram oraz kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi zwrotnej? (jeśli taka informacja nie padła wcześniej)

10. Czy mogę dostarczyć Panu/Pani jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą Państwu szybciej podjąć decyzję w sprawie rekrutacji?

A jakie pytania Wy zazwyczaj zadajecie?

Dowiedz się więcej, jak dobrze przygotować się do poszukiwania pracy!

Oceń artykuł