Porady Rozmowa kwalifikacyjna 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy o pracę
16.11.2023  | 5 min czytania

10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy o pracę

16.11.2023  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.33)

Rozmowa rekrutacyjna – podobnie jak każda inna rozmowa – to dialog, a nie monolog. Powinny brać w niej udział obie strony: rekruter oraz rekrutowany. Kiedy więc po serii pytań o Twoje doświadczenie zawodowe, edukację, największe sukcesy i porażki usłyszysz: „Czy ma Pan/Pani do mnie jakieś pytania?” – wykorzystaj swoją szansę. Przeczytaj, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej, by później w pełni świadomie podjąć decyzję o przyjęciu oferty.

Z naszego artykułu dowiesz się:
• Dlaczego nie warto rezygnować z zadawania pytań rekruterowi?
• O co zapytać pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej i co możesz dzięki temu zyskać?
• Jakie konkretnie pytania możesz zadać?

Dlaczego zadawanie pytań podczas rozmowy jest ważne?

Przygotowując się do rozmowy o pracę, pamiętaj o jednej ważnej rzeczy – ostatnie pytanie rekrutera wcale nie oznacza końca rekrutacji. Kandydaci bardzo często bagatelizują następną część spotkania, czyli tę, w której są proszeni o zadanie swoich pytań, gdyż… po prostu nie wiedzą, jakie kwestie poruszyć. Ty nie popełniaj tego błędu.

Za każdym razem, kiedy nadchodzi ten moment, czuję lekką panikę. Nigdy nie mam pomysłu, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej, a do głowy przychodzą mi same banały – mówi Iga, informatyczka z 4-letnim stażem. Jak pokazują doświadczenia ekspertów z branży HR, nie jest ona odosobniona w swoich obawach.

Wielu kandydatów biorących udział w rozmowach kwalifikacyjnych z różnych przyczyn nie korzysta z możliwości zadania pytań rekruterowi. Często uznają, że zdanie: „A czy ma Pan/Pani może jakieś pytania?” jest wyłącznie wyrazem pewnej kurtuazji. Inni z kolei traktują je jako sygnał, że można już nieco odetchnąć, bo zasadnicza część rozmowy dobiegła końca. Tymczasem to, w jaki sposób kandydat podejdzie do tej kwestii, może się okazać ważne zarówno dla niego, jak i dla osoby rekrutującej – podkreśla Piotr Miller, doradca zawodowy i coach, wykładowca na Uniwersytecie SWPS.

Rozmowa rekrutacyjna to nie przesłuchanie! – przestrzega Ewa Kawecka, międzynarodowa coach ICC, certyfikowana doradczyni zawodowa. – Pamiętajmy, że obie strony, czyli zarówno rekruter, jak i kandydat, mają interes w tym, aby jak najlepiej się poznać. Pytania warto więc zadawać po to, żeby dowiedzieć się więcej, dopytać, a także by poczuć się partnerem w rozmowie – dodaje.

No właśnie – partnerstwo. W poradnikach dotyczących tego, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, czasem niestety zapomina się, że również kandydat ma prawo zadbać o swoje potrzeby. A to właśnie umiejętnie zadane pytania pozwolą Ci ocenić, czy rzeczywiście chcesz związać swoją przyszłość zawodową z daną firmą i czy Twoje oczekiwania zostaną spełnione.

| 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Dlaczego warto przejąć pałeczkę podczas rozmowy z rekruterem i dopytać o najważniejsze dla Ciebie kwestie? Odpowiedź jest prosta – bo to działa na Twoją korzyść! Co więcej, taka postawa wywołuje też dobre wrażenie na osobie rekrutującej. Pokazujesz w ten sposób proaktywność i zaangażowanie.

  • Korzyść nr 1: lepiej poznajesz firmę, do której aplikujesz

Z rekruterem warto porozmawiać o firmie i stanowisku pracy, na które aplikujemy – mówi Ewa Kawecka. – Możemy zapytać o cele przedsiębiorstwa, o to, jak pracodawca widzi rozwój na danym stanowisku, dopytać bardziej szczegółowo o zakres obowiązków, strukturę w firmie oraz w zespole, możliwości rozwoju czy uczenia się od najlepszych, czyli tzw. mentoring – proponuje ekspertka.

Nasze wyobrażenia na temat charakteru pracy są dość często mocno uproszczone i opierają się głównie na tym, co przeczytaliśmy wcześniej w ogłoszeniu oraz innych ogólnodostępnych materiałach. Bezpośredni kontakt z rekruterem może być świetną okazją do zdobycia informacji z pierwszej ręki – zwraca uwagę Piotr Miller.

  • Korzyść nr 2: weryfikujesz swoje oczekiwania

Zadając pytania, możemy też wstępnie zweryfikować, w jakim stopniu wzajemne oczekiwania obu stron (np. w obszarze najważniejszych obowiązków zawodowych, formy zatrudnienia czy poszczególnych składników wynagrodzenia) są ze sobą zbieżne – dodaje Miller.

Krótko mówiąc, od tego, jakie pytania zadasz na rozmowie kwalifikacyjnej, może zależeć Twoje przyszłe zadowolenie z posady. Zdarza się przecież, że z pozoru obiecująca oferta przy bliższym poznaniu okazuje się nie taka atrakcyjna, bo faktyczne warunki pracy są dalekie od Twoich oczekiwań.

  • Korzyść nr 3: działasz jak profesjonalista

Rozmowa z rekruterem i zadanie mu kilku pytań umożliwia nam też zaprezentowanie się jako osoba, która zanim zdecyduje się na współpracę z firmą, chciałaby najpierw dobrze poznać i zrozumieć jej charakter, potrzeby i wymagania – podsumowuje Ewa Kawecka. – Absolutnie niedopuszczalne jest, kiedy na rozmowie rekrutacyjnej tylko pracodawca zadaje pytania, a na koniec, gdy zada ostatnie: „Czy ma Pan/Pani do nas jakieś pytania?”, słyszy krótkie „Nie”. Pokazuje to brak zainteresowania ofertą. Sprawia również wrażenie, że dla osoby rekrutowanej nieważne jest, czy będzie pracować dla firmy X, czy Y. A każdy – w tym pracodawca – lubi czuć się wyjątkowo. Więc pytajmy – zachęca ekspertka.

Warto tak pokierować rozmową, by rekruter był przekonany, że zapoznałeś się z działalnością firmy, jej wartościami, misją i kulturą organizacyjną.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

| Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Wiesz już, że pytania do rekrutera powinny być obowiązkowym elementem rozmowy kwalifikacyjnej i że dopytanie o różne kwestie może wpłynąć pozytywnie na wynik rekrutacji. Ale o co właściwie pytać? Nie ma tutaj uniwersalnej odpowiedzi. Zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć – zarówno o stylu pracy, zakresie obowiązków, jak i o samym przedsiębiorstwie, do którego aplikujesz. Pamiętaj jednak, by zawczasu dowiedzieć się czegoś o działalności firmy, a dopytywać o bardziej zaawansowane kwestie: przychodzenie na rozmowę z zerowym pojęciem o działalności przyszłego pracodawcy z pewnością nie będzie odebrane dobrze.

Jeśli mimo wszystko masz kłopot ze sformułowaniem pytań, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Oto zestaw 10 kwestii, które możesz poruszyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

  1. Czy jest to nowe stanowisko? Kto zajmował je wcześniej? Dlaczego odchodzi?
  2. Czy mógłbym/mogłabym usłyszeć więcej o typowym dniu pracy osoby na stanowisku, na które aplikuję?
  3. Jak wygląda proces ewaluacji zawodowej w Państwa firmie?
  4. Jakie są możliwości rozwoju zawodowego, awansu?
  5. Jak wygląda kultura organizacyjna w Państwa firmie?
  6. Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę jako pracodawcę (na przykład dodatkowe benefity pracownicze, elastyczny czas pracy)?
  7. Czy będę mieć szansę spotkać się z członkami zespołu, do którego aplikuję? W którym miejscu struktury jest umiejscowiony zespół?
  8. Jakie kompetencje miękkie są szczególnie cenione w Państwa firmie i wniosą znaczącą wartość dodaną do organizacji i zespołu, do którego aplikuję?
  9. Czy może Pan/Pani powiedzieć, jak wygląda dalsza część procesu rekrutacyjnego, jego harmonogram oraz kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi?
  10. Czy mogę dostarczyć jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą Państwu szybciej podjąć decyzję w sprawie rekrutacji?

Tematów, które można poruszyć na rozmowie kwalifikacyjnej, jest sporo. Powyżej znajduje się tylko kilka przykładów pytań, z których możesz skorzystać. Pamiętaj jednak, że każda branża jest inna, ma swoją specyfikę i warto brać to pod uwagę. Powodzenia!

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł