Porady Rozmowa kwalifikacyjna 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy o pracę
24.06.2015  | 5 min czytania

10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy o pracę

24.06.2015  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Rozmowa rekrutacyjna – podobnie jak każda inna rozmowa – to dialog, a nie monolog. Powinny brać w niej udział obie strony: rekruter oraz rekrutowany. Kiedy więc po serii pytań o Twoje doświadczenie zawodowe, edukację, największe sukcesy i porażki, usłyszysz: „Czy ma Pan/Pani do mnie jakieś pytania?” – wykorzystaj swoją szansę. Przeczytaj, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej, by później w pełni świadomie podjąć decyzję o przyjęciu oferty.

Z naszego artykułu dowiesz się:

• Dlaczego nie warto rezygnować z zadawania pytań rekruterowi?
• O co zapytać pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej i co możesz dzięki temu zyskać?
• Jakie konkretnie pytania możesz zadać?

Dlaczego zadawanie pytań podczas rozmowy jest ważne?

Przygotowując się do rozmowy o pracę, pamiętaj o jednej ważnej rzeczy – ostatnie pytanie rekrutera wcale nie oznacza końca rekrutacji. Kandydaci bardzo często bagatelizują tę część spotkania, gdyż… po prostu nie wiedzą, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej. Ty nie popełniaj tego błędu.

Zawsze kiedy osoba prowadząca rekrutację zadaje mi to pytanie, czuję lekką panikę. Nigdy nie mam na nie pomysłu, a do głowy przychodzą mi same banały – mówi Iga, informatyczka z 4-letnim stażem. Jak pokazują doświadczenia ekspertów z branży HR, nie jest ona odosobniona w swoich obawach.

Wielu kandydatów biorących udział w rozmowach kwalifikacyjnych z różnych przyczyn nie korzysta z możliwości zadania pytania bądź kilku pytań rekruterowi. Często uznają, że gdy pada zdanie: „A czy ma Pan/Pani może jakieś pytania?”, jest to wyłącznie wyraz pewnej kurtuazji. Inni z kolei traktują to pytanie jako sygnał, że można już nieco odetchnąć, bo zasadnicza część rozmowy dobiegła końca. Tymczasem to, w jaki sposób kandydat podejdzie do tej kwestii, może się okazać ważne zarówno dla niego, jak i dla osoby rekrutującej – podkreśla Piotr Miller, doradca zawodowy i coach, wykładowca na Uniwersytecie SWPS.

Rozmowa rekrutacyjna to nie przesłuchanie! – przestrzega Ewa Kawecka, międzynarodowy coach ICC, certyfikowany doradca zawodowy. – Pamiętajmy, że obie strony, czyli zarówno rekruter, jak i kandydat, mają interes w tym, aby jak najlepiej móc się poznać. Pytania warto więc zadawać po to, aby dowiedzieć się więcej, dopytać, a także by poczuć się partnerem na rozmowie – dodaje.

No właśnie – partnerstwo. W poradnikach dotyczących tego, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, często niestety zapomina się, że również kandydat ma prawo zadbać o swoje potrzeby. A to właśnie umiejętnie zadane pytania pozwolą Ci ocenić, czy rzeczywiście chcesz związać swoją przyszłość zawodową z daną firmą i czy Twoje oczekiwania zostaną zaspokojone.

| 5 rzeczy, które warto sprawdzić przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Dlaczego warto wdać się w rozmowę z rekruterem i dopytać o najważniejsze dla Ciebie kwestie? Odpowiedź jest prosta – bo to działa na Twoją korzyść!

• Korzyść nr 1: lepiej poznajesz firmę, do której aplikujesz

To, o czym warto porozmawiać z rekruterem, to firma i stanowisko pracy, na które aplikujemy – mówi Ewa Kawecka. – Możemy zapytać o cele firmy, o to, jak pracodawca widzi rozwój na danym stanowisku, dopytać bardziej szczegółowo o zakres obowiązków, strukturę w firmie oraz w zespole, możliwości rozwoju czy uczenia się od najlepszych, czyli tzw. mentoring – proponuje ekspertka.

Nasze wyobrażenia na temat charakteru pracy są dość często mocno uproszczone i opierają się głównie na tym, co przeczytaliśmy wcześniej w ogłoszeniu oraz innych ogólnodostępnych materiałach. Bezpośredni kontakt z rekruterem może być świetną okazją do zdobycia informacji z pierwszej ręki – zwraca uwagę Piotr Miller.

• Korzyść nr 2: weryfikujesz swoje oczekiwania

Zadając pytania, możemy też wstępnie zweryfikować, w jakim stopniu wzajemne oczekiwania obu stron (np. w obszarze najważniejszych obowiązków zawodowych, formy zatrudnienia czy poszczególnych składników wynagrodzenia) są ze sobą zbieżne – dodaje Miller.

Krótko mówiąc, od tego, jakie pytania zadasz na rozmowie kwalifikacyjnej, może zależeć Twoje przyszłe zadowolenie z pracy. Możesz m.in. uniknąć sytuacji, w której po przyjęciu z pozoru obiecującej oferty okaże się, że faktyczne warunki pracy są dalekie od Twoich wyobrażeń. A tego przecież nikt by nie chciał!

• Korzyść nr 3: działasz jak profesjonalista

Rozmowa z rekruterem i zadanie mu kilku pytań umożliwia nam też zaprezentowanie się jako osoba, która zanim zdecyduje się na współpracę z firmą, chciałaby najpierw dobrze poznać i zrozumieć jej charakter, potrzeby i wymagania – podsumowuje Ewa Kawecka. – Absolutnie niedopuszczalne jest, kiedy na rozmowie rekrutacyjnej tylko pracodawca zadaje pytania, a na koniec, gdy zada ostatnie: „Czy ma Pan/Pani do nas jakieś pytania?”, słyszy krótkie „Nie”. Pokazuje to brak zainteresowania firmą. Sprawia również wrażenie, że dla osoby rekrutowanej nieważne jest, czy będzie pracować dla firmy X, czy Y. A każdy – w tym pracodawca – lubi czuć się wyjątkowo. Więc pytajmy – zachęca ekspertka.

| Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Mając to wszystko na uwadze, gdy będziesz się przygotowywać do kolejnej rozmowy o pracę, nie zapomnij zastanowić się chwilę, czego tak naprawdę chciałbyś się od rekrutera dowiedzieć. Jeśli mimo wszystko masz z tym kłopot, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Oto zestaw 10 pytań, które możesz zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

1. Czy jest to nowe stanowisko? Kto zajmował to stanowisko wcześniej? Dlaczego odchodzi?

2. Czy mógłby Pan / mogłaby Pani opowiedzieć mi o typowym dniu pracy osoby na stanowisku, na które aplikuję?

3. Jak wygląda proces ewaluacji zawodowej w Państwa firmie?

4. Jakie są możliwości rozwoju zawodowego, awansu?

5. Jak opisałby Pan/Pani kulturę organizacyjną w Państwa firmie?

6. Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę jako pracodawcę (na przykład dodatkowe benefity pracownicze, elastyczny czas pracy)?

7. Czy będę mieć szansę spotkać się z członkami zespołu, do którego aplikuję? W którym miejscu struktury jest umiejscowiony zespół?

8. Jakie kompetencje miękkie są szczególnie cenione w Państwa firmie i wniosą znaczącą wartość dodaną do organizacji i zespołu, do którego aplikuję?

9. Czy może Pan/Pani powiedzieć, jak wygląda dalsza część procesu rekrutacyjnego, jego harmonogram oraz kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi? (jeśli taka informacja nie padła wcześniej)

10. Czy mogę dostarczyć Panu/Pani jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą Państwu szybciej podjąć decyzję w sprawie rekrutacji?

Przygotuj się dobrze do poszukiwania pracy!

Obejrzyj nasz wideoporadnik i dowiedz się, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Oceń artykuł