Porady Rozmowa kwalifikacyjna 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy pracę
24.06.2015  | 5 min czytania

10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy pracę

24.06.2015  | 5 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(4)

Rozmowa rekrutacyjna, jak każda inna rozmowa to dialog, a nie monolog. Powinny brać w niej udział obie strony: rekruter oraz rekrutowany. Kiedy więc po serii pytań o Twoje doświadczenie zawodowe, edukację, największe sukcesy i porażki, usłyszysz „Czy ma Pan/Pani do mnie jakieś pytania?” – wykorzystaj swoją szansę.

Ostatnie pytanie wcale nie oznacza końca rekrutacji

Zawsze kiedy osoba prowadząca rekrutację zadaje mi to pytanie czuję lekką panikę. Nigdy nie mam na nie pomysłu, a do głowy przychodzą mi same banały – mówi Iga, informatyk z 4-letnim stażem. Jak pokazują doświadczenia ekspertów z branży HR, nie jest ona odosobniona w swoich obawach.

Wielu kandydatów, biorących udział w rozmowach kwalifikacyjnych z różnych przyczyn nie korzysta z możliwości zadania pytania bądź kilku pytań rekruterowi. Często uznają, że gdy pada zdanie: "A czy ma Pan/Pani może jakieś pytania?", jest to wyłącznie wyraz pewnej kurtuazji, bądź też czytelny sygnał, że można już nieco odetchnąć, bo zasadnicza część rozmowy dobiegła końca. Tymczasem to, w jaki sposób kandydat podejdzie do tej kwestii, może się okazać ważne zarówno dla niego, jak i dla osoby rekrutującej – podkreśla Piotr Miller, doradca zawodowy i coach, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS)

Rozmowa rekrutacyjna to nie przesłuchiwanie! – przestrzega Ewa Kawecka międzynarodowy coach ICC, certyfikowany doradca zawodowy - Pamiętajmy, że obie strony zarówno rekruter, jak i kandydat mają interes w tym, aby jak najlepiej móc się poznać. Pytania warto więc zadawać, po to, aby dowiedzieć się więcej, dopytać, a także by poczuć się partnerem na rozmowie – dodaje.

Dlaczego warto wdać się z rekruterem w rozmowę i dopytać o najważniejsze dla nas kwestie?

Poznaj lepiej firmę, do której aplikujesz

To, o czym warto porozmawiać z rekruterem to firma i stanowisko pracy, na które aplikujemy – mówi Ewa Kawecka. - Możemy zapytać o cele firmy, o to, jak pracodawca widzi rozwój na danym stanowisku, dopytać bardziej szczegółowo o zakres obowiązków, strukturę w firmie oraz w zespole, możliwości rozwoju czy uczenia się od najlepszych, czyli tzw. mentoring – proponuje.

Nasze wyobrażenia na temat charakteru pracy są dość często mocno uproszczone i opierają się głównie na tym, co przeczytaliśmy wcześniej w ogłoszeniu oraz innych ogólnodostępnych materiałach. Bezpośredni kontakt z rekruterem może być świetną okazją do zdobycia informacji "z pierwszej ręki" – zwraca uwagę Piotr Miller.

Zweryfikuj oczekiwania

Zadając pytania możemy też wstępnie zweryfikować, w jakim stopniu wzajemne oczekiwania obu stron (np. w obszarze najważniejszych obowiązków zawodowych, formy zatrudnienia, czy poszczególnych składników wynagrodzenia) są ze sobą zbieżne – dodaje Miller.

Pokaż się od najlepszej strony

Rozmowa z rekruterem i zadanie mu kilku pytań umożliwia nam też zaprezentowanie się jako osoba, która decydując się na współpracę z firmą, chciałaby najpierw dobrze poznać i zrozumieć jej charakter, potrzeby i wymagania – podsumowuje doradca zawodowy.

Co jeśli, nie mamy dodatkowych pytań?

Absolutnie niedopuszczalne jest, kiedy na rozmowie rekrutacyjnej tylko pracodawca zadaje pytania, a na koniec, zadając ostatnie „Czy ma Pan/ Pani do nas jakieś pytania?” słyszy krótkie „Nie”. Pokazuje to brak zainteresowania firmą. Sprawia również wrażenie, że dla osoby rekrutowanej nie ważne jest czy będzie pracować dla firmy X czy Y. A każdy – w tym pracodawca – lubi czuć się wyjątkowo. Więc pytajmy – podsumowuje Ewa Kawecka

Dlatego, przygotowując się do kolejnej rozmowy o pracę warto zapoznać się z poniższym zestawem 10 pytań i rozważyć jako propozycje warte wykorzystania podczas rozmowy z rekruterem.

1. Czy jest to nowe stanowisko? / Kto zajmował to stanowisko wcześniej? Dlaczego odchodzi?

2. Czy mógłby Pan/Pani opowiedzieć mi o typowym dniu pracy osoby na tym stanowisku, na które aplikuję?

3. Jak wygląda proces ewaluacji zawodowej w Państwa firmie?

4. Jakie są możliwości rozwoju zawodowego, awansu?

5. Jak opisałby Pan/Pani kulturę organizacyjną w Państwa firmie?

6. Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę jako pracodawcę (na przykład dodatkowe benefity pracownicze, elastyczny czas pracy)?

7. Czy będę mieć szansę spotkać się z członkami zespołu, do którego aplikuję? W którym miejscu struktury jest umiejscowiony zespół?

8. Jakie miękkie kompetencje są szczególnie cenione w Państwa firmie i wniosą znaczącą wartość dodaną do organizacji, zespołu do którego aplikuję?

9. Czy może Pan/Pani powiedzieć jakie wygląda dalsza część procesu rekrutacyjnego, jego harmonogram oraz kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi zwrotnej? (jeśli taka informacja nie padła wcześniej)

10. Czy mogę dostarczyć Panu/Pani jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą Państwu szybciej podjąć decyzję w sprawie rekrutacji?

A jakie pytania Wy zazwyczaj zadajecie?

Dowiedz się więcej, jak dobrze przygotować się do poszukiwania pracy!

Oceń artykuł