Porady Rozmowa kwalifikacyjna 10 przedziwnych pytań, które może zadać Ci rekruter
11.09.2013

10 przedziwnych pytań, które może zadać Ci rekruter

11.09.2013
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

pytaniaListę absolutnie najdziwniejszych pytań stworzył portal Glassdoor. My wybraliśmy 10 najciekawszych. Jaki jest Wasz typ?

Kto narzeka na nudę rozmów kwalifikacyjnych i powtarzalność pytań, które zadają HR-owcy, chyba nigdy nie trafił na jedno z tych nietypowych. Po sieci krążą o nich legendy – szczególnie, że nikt to końca nie wie, jaka odpowiedź jest uznawana za poprawną.

Zerknijcie na dziesiątkę naprawdę oryginalnych pytań. Które jest najciekawsze i jak byście na nie odpowiedzieli :)?

  1. Ile krów jest w Kanadzie?
  2. Przez drzwi wchodzi pingwin w sombrero. Co mówi i co tutaj robi?
  3. Jakie piosenki najlepiej opisują Twoją etykę pracy?
  4. O czym myślisz, kiedy jedziesz samotnie samochodem?
  5. Gdybyśmy przyszli do Ciebie do domu na kolację, co byś przygotowała/przygotował?
  6. Jak komunikowaliby się ludzie w idealnym świecie?
  7. Jak robisz kanapkę z tuńczykiem?
  8. Czy kiedykolwiek ukradłaś/ukradłeś długopis z pracy?
  9. Wybierz dwóch celebrytów, którzy mogliby być Twoimi rodzicami.
  10. Jakim sprzętem kuchennym byłabyś/byłbyś?

Polscy rekruterzy bywają również bardzo pomysłowi. Dlatego nie warto traktować tych przykładów tylko jako ciekawostki, a idąc na rozmowę, być przygotowanym na pytanie spoza standardowej listy.

Można, ale po co?

Skąd pomysł na zadawanie dziwnych pytań na rozmowach o pracę? Czy odpowiedzi na nie do czegokolwiek się przydają? Okazuje się, że dziwaczne pytania mogą wcale nie być tak pozbawione sensu, jak się wydaje i nie służą też – jak podejrzewają niektórzy – rozrywce znudzonego rekrutera. HR-owiec często zadaje podobnie wymyślne pytania osobie, od której wymagana jest kreatywność, a także pewna doza spontaniczności czy umiejętności szybkiego wymyślenia niestandardowego rozwiązania w trudnej sytuacji. To też dobry sprawdzian reakcji na sytuacje stresowe – z pewnością niejeden odpowiadający zaczyna się jąkać i czerwienić, próbując skonstruować składną wypowiedź na temat potencjalnej liczby samochodów w swoim mieście.

Jak odpowiadać?

Najczęściej nie ma tutaj dobrych i złych odpowiedzi. Jeżeli pytanie ma mało wspólnego z rzeczywistością, można odpowiedzieć w równie zwariowany sposób, pokazując otwartą głowę i kreatywność. Oczywiście z odrobiną wyczucia – lepiej unikać kontrowersyjnych tematów czy zbytniej szczerości – chociażby w pytaniu o wynoszenie z pracy artykułów biurowych :). Jeśli w głowie masz pustkę, możesz poprosić czas o chwilę do namysłu – grunt to nie spanikować.

Jakie było najdziwniejsze pytanie, jakie usłyszeliście na rozmowie o pracę?

Oceń artykuł