Rekrutacja w banku – 8 pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Kategoria
Rekrutacja i negocjacje

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 4.17/5 (6)
Ocena treści 4.17/5 (6)

„Dlaczego chce Pani/Pan pracować w naszym banku?”, „Jakie zagadnienia z zakresu bankowości wydają się Pani/Panu najbardziej interesujące?” – to przykładowe pytania, które zadają rekruterzy. Praca w instytucji finansowej wymaga także wiedzy z zakresu ekonomii i produktów bankowych, takich jak karty kredytowe, lokaty. Istotna jest również znajomość zagadnień związanych z obsługą klienta i sprzedażą.

O co może zapytać rekruter?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziemy musieli zmierzyć się z różnymi pytaniami. Od udzielonych odpowiedzi zależy nasza przyszłość w firmie. Istnieje prawdopodobieństwo, że otrzymamy także inne zadania, jak przeprowadzenie case study czy przystąpienie do testów, np. numerycznych. (Więcej na temat przebiegu rekrutacji: https://porady.pracuj.pl/rozmowa_kwalifikacyjna/).  

Warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, m.in. zastanawiając się nad odpowiedziami na przykładowe pytania:

  • Czy ma Pani/Pan doświadczenie na podobnym stanowisku?

Opis doświadczeń zawodowych może sprawić, że zaprezentujemy się jako profesjonaliści. Pracodawcy zwracają też uwagę na otwartość na naukę, przejawiającą się m.in. w samodzielnym zdobywaniu wiedzy fachowej. Warto wspomnieć o doświadczeniu w obsłudze klienta, nawet jeśli dotychczas nie pracowaliśmy w banku.

  • Dlaczego chce Pani/Pan pracować w naszym banku/na tym stanowisku?

Motywacja i zaangażowanie sprawiają, że chętnie podejmujemy wyzwania i sumiennie wykonujemy swoje obowiązki. Nie warto ubiegać się o pracę, która wydaje się nam nieatrakcyjna.  

  • Jaki był powód Pani/Pana odejścia z poprzedniego miejsca pracy?

Odpowiadając na pytania tego rodzaju, unikajmy negatywnych uwag na temat poprzedniego pracodawcy. Wspomnijmy raczej o chęci zdobycia nowych doświadczeń lub zapoznania się z inną kulturą organizacyjną.

  • Co wie Pani/Pan o naszej firmie?

Obowiązkowym punktem przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej jest analiza treści zamieszczonych na stronie internetowej pracodawcy. Najistotniejszy aspekt to znajomość oferty banku, w którym chcemy pracować.

  • Jakie rodzaje produktów bankowych Pani/Pan zna?

Duże znaczenie ma także ogólna wiedza z zakresu bankowości, szczególnie gdy nie mamy doświadczenia. Lokaty, kredyty, pożyczki itp. – to przykładowe pojęcia, które warto opanować przed spotkaniem.

  • Które zagadnienia z zakresu bankowości wydają się Pani/Panu najbardziej interesujące?

Zainteresowanie tematami branżowymi jest ważne w odniesieniu do większości zawodów. Trudno korzystnie zaprezentować się podczas rozmowy, jeśli poruszane zagadnienia są nam obojętne.

  • W jaki sposób przekonałaby mnie Pani/przekonałby Pan do zakupu produktu bankowego X?

Pracownicy banku zajmują się nie tylko obsługą klienta, polegającą na dokonywaniu wpłat i wypłat. Do ich obowiązków należy także sprzedaż kredytów, kart kredytowych itd. Ubiegając się o pracę w banku, warto posiadać umiejętności sprzedażowe.

  • Co zrobiłaby Pani/zrobiłby Pan, wiedząc, że nie zdoła Pani/Pan wykonać wszystkich zadań zaplanowanych na dany dzień?

Aby mądrze odpowiadać na pytania dotyczące organizacji pracy, warto planować. Istotna jest także umiejętność hierarchizowania zadań i wykonywania ich w kolejności: od najpilniejszych do najmniej ważnych.  

Oceń artykuł


Narzędzia