Porady Kariera i rozwój Programista JAVA - kto to jest?
12.05.2018  | 3 min czytania

Programista JAVA - kto to jest?

12.05.2018  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Programista JAVA – osoba, która tworzy oprogramowanie, wykorzystując język JAVA. Do zadań specjalisty zatrudnionego na tym stanowisku należy również wypełnianie dokumentacji technicznej. W tym celu niezbędna jest biegła znajomość języka angielskiego. Programista JAVA współpracuje z klientami, testerami i analitykami biznesowymi. Osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, mogą znaleźć zatrudnienie w firmach z branży IT. Możliwości rozwoju oferują m.in. przedsiębiorstwa produkujące urządzenia mobilne: smartfony, tablety itd.   Programiści potrzebni są w wielu obszarach, np. w sektorze telekomunikacyjnym, w bankowości i w e-commerce.

Sprawdź oferty pracy dla programistów JAVA

Jak zostać programistą/programistką?

Aby pracować w branży IT, trzeba wykazać się potrzebnymi kompetencjami i kwalifikacjami. Przygotowanie można uzyskać na studiach technicznych i kierunkach informatycznych. Nie jest to jednak obowiązkowy wymóg. Języki programowania można poznawać np. w ramach kursów i szkoleń. Dobry punkt wyjścia do pracy w tym zawodzie stanowią praktyki i programy stażowe. Studenci są wówczas zaangażowani w konkretny projekt, ćwiczą programowanie, działają zespołowo, poznają bliżej branżę i funkcjonowanie organizacji, a także dowiadują się, jakie wymagania muszą spełnić, by pracować na samodzielnym stanowisku. Jeśli jednak Twoja ścieżka kariery wyglądała inaczej, zajmowałeś stanowiska niezwiązane z IT i programowaniem, ale chciałbyś rozwijać się w tym kierunku - nic nie stoi na przeszkodzie.

Poznaj inspirującą historię i zrób pierwszy krok w stronę nowej profesji:

Od dyrektora sprzedaży do programistki

Czy warto się przebranżowić? Co oferuje branża IT? Przeczytasz o tym w artykule:

Droga do IT

CV programisty

Jeśli starasz się o posadę programisty JAVA, przedstaw w CV swoje kompetencje związane z tym językiem programowania. Napisz o swoich wcześniejszych pracach. W konkretny i precyzyjny sposób opisz zakres obowiązków realizowanych na poprzednich stanowiskach. W sekcji „umiejętności" wypunktuj technologie, metodyki, języki programowania i inne kluczowe informacje. Możesz wskazać zarówno twarde kompetencje (np. JAVA, Scrum, Python), jak i miękkie umiejętności (np. praca zespołowa). Określ też poziom znajomości języków obcych, np. język angielski - zaawansowany (poziom C1). W rubryce „kursy, szkolenia, certyfikaty" wyeksponuj te inicjatywy i aktywności, które wyposażyły Cię w dodatkowe umiejętności przydatne na rekrutowanym stanowisku. Pisząc o hobby, unikaj ogólnych stwierdzeń typu: sport, muzyka, literatura. Podaj precyzyjne przykłady, np. koszykówka, muzyka rockowa, literatura science fiction. Ważnym elementem CV, który przyciąga uwagę rekruterów, jest podsumowanie zawodowe. Napisz w nim o swoich celach, ale też podkreśl dotychczasowe osiągnięcia i zrealizowane plany. Jeśli posiadasz swoje portfolio, warto zamieścić link w CV.
Przykładowe wzory dokumentów aplikacyjnych znajdziesz na stronie: cv.pracuj.pl. Skorzystaj z Kreatora CV Pracuj.pl. Do wyboru masz kilka szablonów, w tym techniczny.

Ile zarabia programista?

Programiści należą do najlepiej zarabiających pracowników. Branża IT cały czas się mocno rozwija. Nawet w obliczu kryzysu, gdy inne sektory odnotowują straty finansowe, firmy technologiczne prowadzą rekrutacje i poszerzają zakres swoich usług. Już na starcie kariery, na stanowisku młodszego specjalisty można liczyć na dobre zarobki. A im dłuższy staż pracy i większe doświadczenie, tym wyższe pensje. Ile zarabia programista JAVA? Na jakie wynagrodzenie można liczyć, gdy świetnie się zna języki C++, .Net , PHP i inne?

Sprawdź i porównaj zarobki:

Ile zarabia programista?

Java, Python, C#, JavaScript. Jaki jest związek między językiem programowania a wysokością wynagrodzenia? Przeczytaj:

Ile zarabia programista JAVA?

Programista PHP - ile zarabia?

Języki programowania a obowiązki

Do obowiązków programisty JAVA mogą należeć np. prace analityczne i projektowe, współpraca z różnymi zespołami i rozwijanie oprogramowania.
Sprawdź, jakie zadania wykonują pracownicy specjalizujący się w innych językach programowania, na przykład:

1. Programista C++

Programista C++ zakres obowiązków

2. Programista .NET

Programista .NET - zakres obowiązków

 

Oceń artykuł