Serwis z ogłoszeniami o pracę – 7 porad, jak szukać ogłoszeń

Kategoria
O Pracuj.pl

Autor wpisu
Pracuj.pl
Kategoria: O Pracuj.pl

Portale z ogłoszeniami o pracę należą do najpopularniejszych narzędzi dla poszukujących zatrudnienia. Aby skutecznie z nich korzystać, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Zawężenie kręgu poszukiwań, regularne przeglądanie nowych ofert, szybkie reagowanie – to podstawowe kroki.

Strony internetowe z pracą – jak z nich korzystać?

Mimo że właściwie każdy portal dla poszukujących pracy posiada własną specyfikę, istnieją ogólne zasady skutecznego korzystania z takich narzędzi.

1. Określenie branży i stanowisk, jakie nas interesują

Aby znaleźć satysfakcjonującą ofertę, musimy wiedzieć, czego właściwie szukamy. Określmy na początku, w jakiej branży chcemy się rozwijać. Ustalmy jednocześnie, jakie stanowisko byłoby adekwatne do naszych kwalifikacji i aspiracji.   

2. Ograniczanie obszarów poszukiwań

Warto selekcjonować informacje i filtrować oferty. Czasami robi to automatycznie serwis ogłoszeniowy. Wystarczy podać konkretne dane, np. miasto lub województwo, w którym chcemy pracować. Z drugiej strony, w przypadku zawodów, w których trudno o pracę, czasami musimy być gotowi na przeprowadzkę do innego miasta lub kraju.  

3. Rejestracja na stronie z ogłoszeniami

Założenie swojego profilu lub zapisanie się do newslettera – to proste kroki, dzięki którym możemy otrzymywać ogłoszenia na skrzynkę mailową. Podanie konkretnych informacji sprawia, że strona internetowa automatycznie wybiera oferty i przekazuje je nam. Taka pomoc pozwala reagować niemal natychmiast na najbardziej interesujące propozycje zatrudnienia. Pracuj.pl oferuje użytkownikom także aplikację mobilną, dzięki której możemy otrzymywać na telefon rekomendacje ofert pracy, dopasowanych do naszego doświadczenia i umiejętności, a także odpowiadać na interesujące nas ogłoszenia.

4. Systematyczne przeglądanie ofert

Starajmy się praktykować również samodzielne wyszukiwanie nowych ogłoszeń na stronie internetowej. Przeglądając systematycznie zawartość serwisu, możemy odkryć interesujące propozycje i odpowiedzieć na nie w możliwie jak najkrótszym czasie.  

5. Eliminowanie ogłoszeń, które nam nie odpowiadają

Zanim zdecydujemy się wysłać CV, ustalmy, czy warunki oferowane przez potencjalnego pracodawcę spełniają nasze oczekiwania. Rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia, dyspozycyjność – określmy, czy propozycja pracy odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Zwróćmy też uwagę na to czy oferta uwzględnia nasze cele zawodowe, możliwości rozwoju, zakres obowiązków czy nowe wyzwania.  

6. Wykluczanie ofert, które wymagają większych kwalifikacji niż nasze

Jeśli nie spełniamy większości oczekiwań pracodawcy i obowiązkowych wymogów podanych w ogłoszeniu, to mamy niewielkie szanse na udział w procesie rekrutacyjnym. Wybierajmy takie oferty, które dotyczą naszych kwalifikacji.   

7. Przygotowanie i dostosowanie CV do wymagań pracodawców

Popracujmy nad życiorysem, uwypuklając informacje istotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy i wybranej oferty pracy. Ważne jest dostosowanie treści CV do oczekiwań stawianych na konkretnym stanowisku. Możemy stworzyć profesjonalny życiorys, wykorzystując np. kreator Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl/.  

Oceń artykuł


Narzędzia