Porady Student Niewymarzony staż, nietrafiony wybór. Co robić?
08.08.2018  | 4 min czytania

Niewymarzony staż, nietrafiony wybór. Co robić?

08.08.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Rozpocząłeś staż, ale czujesz, że z każdym kolejnym dniem ubywa Ci energii, a entuzjazm wyraźnie słabnie? Firmowa rzeczywistość odbiega od Twoich oczekiwań i wizji rozwoju? Zanim zdecydujesz się zrezygnować, spróbuj zmienić to, co Ci przeszkadza i przyjmij proaktywną postawę.

Twoje wyobrażenia na temat zawodu lub pracy w konkretnej firmie mogą różnić się od stanu faktycznego. Nawet jeśli czujesz się rozczarowany, postaraj się zmierzyć z    problemami i jak najlepiej wykorzystać okres stażu. Wyciągnij wnioski z dotychczasowych doświadczeń i szukaj okazji do rozwoju.

  • „Nudzę się, mam za mało obowiązków.”

Bezproduktywne oczekiwanie aż Twój dzień pracy dobiegnie końca, nie pomoże Ci w karierze zawodowej. Porozmawiaj z opiekunem stażu, jeśli masz poczucie, że brakuje Ci wyzwań. Dobrze, jeśli wyjdziesz z inicjatywą i przedstawisz propozycje działań i zadań, jakie chciałbyś wykonywać. Zastanów się również, czy Twoje odczucia nie są konsekwencją Twoich błędów i nie wynikają np. z braku zaangażowania. Być może szybko realizujesz swoje obowiązki, ponieważ robisz to niedbale. Poproś przełożonego, by oceniał efekty Twojej pracy i przekazywał Ci swoje sugestie i wskazówki.  

Własna inicjatywa – jak wykazać się na rozmowie rekrutacyjnej

  • „Dostaję za dużo zadań.”

Nadmiar obowiązków zwiększa poziom stresu i odbiera przyjemność z pracy. Jeśli nie radzisz sobie ze zleconymi zadaniami, nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Ukrywanie problemu doprowadzi do jego eskalacji i sprawi, że nie nadążysz z nadrabianiem zaległości mimo zostawania po godzinach. Zanim podejmiesz się realizacji kolejnego zadania, zastanów się, czy zdołasz się z niego wywiązać. Jeśli uznasz, że nie, przyjmij asertywną postawę i bezzwłocznie poinformuj o tym przełożonego. Pamiętaj, by odpowiednio wytłumaczyć swoją decyzję oraz przedstawić konkretne i racjonalne argumenty.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

Ważne, żebyś uczył się zarządzania sobą w czasie. Dobra organizacja pracy i dynamizm w działaniu pomogą Ci poradzić sobie z natłokiem obowiązków.

7 porad, jak zorganizować swój dzień

  • „Zadania, które wykonuję, nie są rozwijające.”

Staż to doskonała okazja, aby zdobywać doświadczenie i rozwijać swoje kompetencje. Nie bądź bierny, gdy masz poczucie, że stoisz w miejscu. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, powinieneś nie tylko posiadać imponujące CV, ale również wykazywać się konkretną wiedzą i umiejętnościami. Reaguj, jeśli pracodawca powierza Ci wyłącznie  mało angażujące zadania albo zupełnie niezwiązane z Twoją specjalizacją. Staż nie przyniesie Ci korzyści, jeśli nie będziesz wykonywać działań sprzyjających rozwijaniu umiejętności zawodowych. Argumentując swoje stanowisko, możesz powołać się na treść umowy, która powinna zawierać zakres Twoich obowiązków.

W CV najważniejsze jest doświadczenie

  • „Obowiązki przewyższają moje kompetencje.”

Udawanie, że radzisz sobie z zadaniami, których wykonanie przerasta Twoje możliwości, to droga donikąd. Oszustwo i nieumiejętność przyznania się do niewiedzy nie sprzyja budowaniu korzystnego wizerunku i dobrych relacji z przełożonymi i współpracownikami. Nawet najlepiej wykwalifikowani i najbardziej doświadczeni specjaliści nie znają odpowiedzi na wszystkie pytania i popełniają błędy – to naturalne. Jeśli czegoś nie wiesz, zadawaj pytania. Warto rozwiewać wątpliwości, nie tylko prosząc współpracowników o radę, ale również przeglądając literaturę fachową, branżowe strony internetowe itd. Taka postawa sprzyja zdobywaniu wiedzy i umiejętności, a przecież to jest celem stażu.

Jeśli mimo prób i starań sytuacja się nie zmienia, możesz rozważyć skrócenie stażu, który zupełnie nie spełnia Twoich oczekiwań. Zastanów się, w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać. Przeglądając oferty, postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na temat wybranego przedsiębiorstwa, warunków pracy, możliwości rozwoju i obowiązków wykonywanych w ramach stażu.

10 ciekawych ofert pracy dla studentów

Oceń artykuł