Nadmorski (i nie tylko) klimat sprzyja IT

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

Two handsome men using laptopPraca w IT kusi coraz bardziej. Niektórzy zmieniają branżę lub zawód i po latach zapisują się na studia informatyczne. Wiedzą, że to opłacalna inwestycja. W bliższym poznaniu świata IT mogą pomóc spotkania networkingowe. Dla programistów jest to okazja, żeby spotkać się na żywo z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania. Warto odejść od komputera i wymienić się doświadczeniami – mówi Krzysztof Moszyk, organizator „Future3”, targów pracy IT na Pomorzu. Patronem wydarzenia jest Pracuj.pl.

 

Mówi się, że programiści są dzisiaj na wagę złota. Zabiega o nich stolica, na południu Polski również jest wiele możliwości zawodowych dla tej grupy. Północ też stara się pozyskać specjalistów ds. IT?

Krzysztof Moszyk: – Ostatnio bardzo widoczny jest trend przekwalifikowywania się w kierunku IT. Wiele osób, pracujących w pokrewnych branżach albo interesujących się IT, szuka możliwości, by zmienić zawód albo uzyskać nową specjalizację. Są też osoby, które wcześniej nie miały nic wspólnego z IT, a postawiły właśnie na tę branżę, bo wiedzą, że jest przyszłościowa. W zdobyciu kwalifikacji pomagają m.in. studia podyplomowe, studia niestacjonarne oraz różne kursy. Myślę, że to bardzo pozytywny trend, bo zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie. Tylko w województwie pomorskim odnotowujemy deficyt na poziomie 3,5 tys. osób.

 

Co jest ważne dla programistów?

Wynagrodzenie jest oczywiście istotne, ale często nie ono decyduje o zmianie miejsce zatrudnienia. Do takich czynników należy także atrakcyjność projektów oraz nienormowany czas pracy. Liczą się też benefity i świadczenia socjalne.

 

Co robią firmy, aby przyciągnąć talenty?

Przede wszystkim pracują nad własnym wizerunkiem. Chcą pokazać potencjalnym kandydatom, że warto iść w stronę IT. Że są przyjaznymi i nowoczesnymi pracodawcami. Okazji dostarczają rozmaite lokalne eventy, targi pracy, wydarzenia branżowe, organizowanie konkursów kodowania czy cykliczne spotkania integrujące specjalistów IT. Firmy uaktywniają się w różnych miejscach. Dodatkowo rekruterzy i headhunterzy też nie ustają w poszukiwaniach i docieraniu do kandydatów. Przyciągnięcie ich uwagi nie zawsze jest łatwe – doświadczony programista może otrzymywać w ciągu tygodnia nawet po kilka ofert pracy.

 

– W dotarciu do kandydatów pomagają także spotkania branżowe. Pan jest współorganizatorem Tech.3camp, inicjatywy kierowanej do programistów. Jakie znaczenie ma networking w karierze IT?

Networking pomaga przy zmianie pracy, ale dla programistów spotkania networkingowe to przede wszystkim okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń. Warto od czasu do czasu oderwać się od komputerów i spotkać się na żywo z ludźmi, którzy mają podobne do nas zainteresowania zawodowe. Takie spotkania są bardzo inspirujące. Można porozmawiać o branży, o rynku, wymienić się nowinkami i ciekawostkami technologicznymi. Dzięki temu można znaleźć wskazówki pod kątem swoich projektów, planów, pomysłów na rozwój. Praca programistów wbrew pozorom nie jest lekka. Wiele godzin spędzonych przy biurku, przed monitorem sprawia, że kontakt z innymi nie zawsze jest satysfakcjonujący. Oczywiście, jest to praca zespołowa, ale spotkania branżowe poza firmą mogą być tego świetnym uzupełnieniem.

 

W październiku odbędą się w Gdańsku targi pracy. Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie?

Podczas spotkań Tech. 3camp zauważyliśmy, że pojawia się coraz więcej rekruterów, którzy szukają kontaktu do programistów, chcą przedstawić oferty pracy. Tak zrodził się pomysł targów, podczas których różne firmy mogą zaprezentować się potencjalnym kandydatom. Nasza inicjatywa zyskała poparcie Miasta Gdańsk, które również jest zdania, że warto jeszcze bardziej uaktywnić branżę IT w Trójmieście. Od kilku lat Miasto Gdańsk wspiera organizację targów.

 

Do kogo dokładnie adresowana jest ta inicjatywa?

Tym, co nas wyróżnia, jest otwartość nie tylko na kandydatów i pracowników z Trójmiasta, ale też z sąsiednich województw. Bezpłatne autokary przywożą uczestników targów m.in. z Koszalina, Torunia czy Bydgoszczy. Poprzez targi chcemy pokazać, że Trójmiasto jest dobrym miejscem do życia i do pracy. Badania pokazują, że większość młodych ludzi np. w Koszalinie i tak wyjeżdża z tego miasta w poszukiwaniu pracy. Przeprowadzają się do Krakowa, Wrocławia czy Warszawy. A my chcemy im powiedzieć: jeśli chcecie wyjeżdżać, to wybierzcie Gdańsk, Sopot czy Gdynię. Są bliżej rodzinnych stron, a również oferują atrakcyjne warunki pracy.

 

Targi Future3 odbędą się w Gdańsku 20 października na terenie AmberExpo, w godz. 12-18. Zaprezentują się nie tylko firmy informatyczne, ale też z innych sektorów, np. bankowego czy odzieżowego. Często są to organizacje, które mają rozbudowane działy IT i stale poszukują specjalistów. Przewidziano wykłady, warsztaty i konkursy. Szczegółowy program na stronie www.future3.pl. Patronem medialnym wydarzenia jest Pracuj.pl.

 

Oceń artykuł


Narzędzia