Porady Student List motywacyjny na praktyki albo staż – jak przekonać do siebie pracodawcę?
16.11.2015  | 3 min czytania

List motywacyjny na praktyki albo staż – jak przekonać do siebie pracodawcę?

16.11.2015  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Jak napisać dobry list motywacyjny, jeśli… jesteś studentem i nie masz zupełnie żadnego doświadczenia zawodowego? Co roku przed tym wyzwaniem stają tysiące potencjalnych stażystów i praktykantów. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek na temat idealnego pierwszego listu motywacyjnego na praktyki lub staż.

Z artykułu dowiesz się:

• Jak strategicznie podejść do przygotowywania listu motywacyjnego na praktyki?
• W jaki sposób korzystać ze wzorów listów motywacyjnych?
• Jakich 4 zasad przestrzegać, aby list motywacyjny na praktyki lub staż był skuteczny?

List motywacyjny – praktyki zdobędą wytrwali i kreatywni

–  Na staż próbuję się dostać od kilku miesięcy. Mam wrażenie, że nie robię nic innego tylko wysyłam CV i listy motywacyjne do kolejnych firm – mówi Jarek, student IV roku technologii żywności. –Przygotowanie listu motywacyjnego na praktyki było dla mnie bardzo trudne. Bo co tak naprawdę powinno się w nim znaleźć? Nie mam żadnego doświadczenia zawodowego, czym mam więc umotywować swoją kandydaturę? Ostatecznie skorzystałem ze wzoru dostępnego w sieci i uzupełniłem go danymi z mojego CV – opowiada.

To zdecydowanie nie jest odosobniona opinia. Konieczność napisania listu motywacyjnego na praktyki spędza sen z powiek wielu studentom i absolwentom. A gdy już w końcu uda się go w bólach stworzyć, to odpowiedzi na aplikację jakoś też nie chcą spływać. I choć wytrwałość i próbowanie do skutku na pewno pomagają w odniesieniu sukcesu, to czasem do tego zadania należy podejść inaczej – bardziej strategicznie i kreatywnie. Bo jeśli Twój list motywacyjny ewidentnie nie działa, to wysyłanie go choćby i do setek firm prawdopodobnie niewiele zmieni. Trzeba go więc poprawić, tak aby bardziej przyciągał uwagę!

| E-book – CV i list motywacyjny

List motywacyjny na praktyki – wzór z internetu nie zawsze wróży zwycięstwo

Internet aż pęka w szwach od gotowych wzorów listów motywacyjnych. Każdy z nich zaczyna się od zdania „W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w serwisie Pracuj.pl, chciałbym przedstawić swoją kandydaturę na staż w Państwa firmie”. To jedno z najbardziej banalnych zdań rozpoczynających list motywacyjny, a rekruterzy znają je na pamięć.

Zazwyczaj po prostu je omijamy. Chyba, że już w pierwszym zdaniu znajdzie się błąd, na przykład w nazwie firmy. Rekruter na pewno go wyłapie i weźmie pod uwagę przy ocenie kandydata – mówi Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Pracuj.pl. Z wzorów warto korzystać, ale mądrze i nie słowo w słowo. Mają posłużyć jedynie do inspiracji i zrozumienia konwencji.

Jak napisać list motywacyjny na praktyki czy staż, kiedy nie możesz pochwalić się jeszcze doświadczeniem zawodowym? Przede wszystkim zadbaj o to, by się wyróżnić i zaprezentować jako osoba kreatywna i interesująca. Postaraj się przykuć uwagę rekrutera swoją kandydaturą już w pierwszym zdaniu i pokaż, że list piszesz specjalnie do niego. Osoba czytająca Twoją aplikację w żadnym wypadku nie może mieć poczucia, że ma przed sobą standardową treść, którą wysyłasz po kolei do wszystkich firm. Koniec z kopiuj-wklej!

| Czy rekruterzy czytają listy motywacyjne?

4 zasady, jak napisać list motywacyjny na praktyki

• Zasada nr 1: pokaż swoje zainteresowania i plany zawodowe

–  W liście motywacyjnym na praktyki czy staż warto skupić się na swoich zainteresowaniach i motywacjach zawodowych – komentuje Urszula Zając-Pałdyna z Pracuj.pl. – To właściwe miejsce, aby wyjaśnić, dlaczego chcielibyśmy rozwijać się właśnie w tej, a nie innej organizacji, albo jak chcielibyśmy pokierować naszą karierą zawodową i jak pomoże nam w tym firma, do której aplikujemy – dodaje.

• Zasada nr 2: list motywacyjny to uzupełnienie, a nie powielenie CV

List powinien stanowić uzupełnienie życiorysu. Jego rolą jest pokazanie korzyści, jakie pracodawca odniesie, zatrudniając właśnie Ciebie. Nie bój się podawać konkretnych zainteresowań, umiejętności czy liczb, które będą mówić same za… Ciebie. Im więcej „mięsa”, tym lepiej! Przykłady? Oto one:

„Pisałem artykuły dla portalu studenckiego” zamień na „W latach 2014-2015 zredagowałem ponad 200 artykułów dla portalu zyciezaka.pl. Ich średnia liczba odsłon wyniosła 20 000 UU. Jestem przekonany, że z powodzeniem będę mógł przygotowywać teksty na Państwa stronę internetową i wewnętrzne serwisy intranetowe”.

„Chcę tworzyć reklamy” zamień na „Pasjonuję się reklamą. Na bieżąco śledzę polskie i zagraniczne opiniotwórcze blogi, takie jak mediafun.pl czy sethgodin.com i cały czas staram się być na bieżąco z aktualnymi trendami w branży”.

| Jak nauczyć się przedsiębiorczości i oszczędzania na studiach?

• Zasada nr 3: pokaż swoje mocne strony

Jest to spore wyzwanie, szczególnie jeśli starasz się o staż lub praktyki i nie możesz pochwalić się wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Zawsze jednak warto sięgnąć po przykłady z innych obszarów, takich jak prace dorywcze czy działalność w organizacjach. Pamiętaj jednak, by nie ograniczać się do suchej informacji, a podkreślać zdobyte w ten sposób umiejętności (patrz – zasada nr 2).

–  Przyszli stażyści zawsze mogą wykorzystać list motywacyjny jako szansę na zaprezentowanie swoich mocnych stron, które trudno jest przedstawić w życiorysie – radzi ekspert Pracuj.pl. Dobrym pomysłem jest wypunktowanie swoich największych atutów, np. tak: „Chciałbym przedstawić 5 powodów, dzięki którym jestem idealnym kandydatem na staż w dziale X w Państwa firmie”.

• Zasada nr 4: zadbaj o estetykę

Podobnie jak w wypadku CV bardzo ważne jest, aby list motywacyjny na praktyki był schludny, czytelny i przejrzysty. Przed wysłaniem aplikacji zawsze uważnie sczytaj całość, sprawdzając tekst pod kątem błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy literówek. Potrafią one zepsuć dobre wrażenie, które na rekruterze zrobiła ciekawa aplikacja. Nie warto odpadać przez tak banalne zaniedbania.

Oceń artykuł