Młodzi – wykształceni i bez pracy?

Kategoria
kariera

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: kariera

Początek roku szkolnego, a potem akademickiego stały się pretekstem do podjęcia przez media tematu bezrobocia wśród młodego pokolenia. Coraz częściej zdobywane z mozołem wykształcenie okazuje się bezużyteczne w obliczu wymagań rynku i pracodawców. Czy praca w młodym zespole już niedługo będzie wspomnieniem z przeszłości? Czy dyplomy wyższych uczelni będzie można wyrzucić do kosza?

ŻADNE studia! – pisze na fanpage’u Pracuj.pl na Facebooku Marta, w odpowiedzi na pytanie, jaki kierunek wybrałaby, gdyby dzisiaj miała znowu zacząć studia. – Raczej zadbałabym o zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu typu mechanik, fryzjerka. Coraz częściej podobnie myśli wielu młodych ludzi, którzy po studiach bezowocnie zmagają się rynkiem pracy.

Onet i Tygodnik Powszechny wystartowały z akcją „Oszukane pokolenie”, u której podstaw leży przekonanie, że młodzi ludzie to generacja, której nikt nie ostrzegł przez bezsensownością studiów na kierunkach, które nie dadzą im potem pracy. W kontekście akcji takie wykształcenie nazywane jest „śmieciowym”.

Problem bezrobocia wśród młodych i niedopasowania edukacji do potrzeb rynku pracy omawiają szeroko inne media:

Wp.pl: „Rekordowe bezrobocie młodych”: Ponad 5 mln młodych Europejczyków nie ma pracy. Najgorsza sytuacja jest w krajach na południu Europy. W Polsce nie jest aż tak dramatycznie, ale bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia także utrzymuje się na wysokim poziomie.

Ekonomia24: „Dyplomowani bezrobotni”. Coraz więcej ludzi z wyższym wykształceniem ma problem ze znalezieniem pracy po studiach. Niechlubne pierwsze miejsce zajmują uniwersytety.

Gazeta Prawna: „Polski paradoks: Młodzi nie mają szans na pracę w wyuczonym zawodzie”. Młodzi Polacy coraz rzadziej pracują w zawodzie, do którego w teorii przygotowują ich studia. Największą szansę na znalezienie posady w swojej profesji mają absolwenci studiów medycznych i technicznych.

Jak uważacie, młodzi Polacy to rzeczywiście „oszukane pokolenie”? Jakie wykształcenie należy Waszym zdaniem wybierać, aby dać sobie szansę na rynku pracy? A może, jak twierdzą niektórzy pracodawcy, młodzi ludzie mają wciąż za duże wymagania?

Czytaj także o akcji „Bezrobotny roku” skierowanej do ludzi przed trzydziestką na całym świecie, którzy nie mogą znaleźć pracy.

Oceń artykuł


Narzędzia