Porady Kariera i rozwój Zmieniasz pracę? Uważaj na 5 pułapek
03.10.2018 | 4 min czytania

Zmieniasz pracę? Uważaj na 5 pułapek

03.10.2018 | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Potrzebujesz nowych wyzwań? A może masz wrażenie, że spędziłeś w jednej firmie zbyt dużo czasu? Nie bój się zmian. Pamiętaj tylko, żeby dobrze się do nich przygotować. Uważaj na pułapki, takie jak: brak strategii rozwoju zawodowego, zbyt pochopne decyzje i impulsywne działania.

Kiedy warto zmienić pracę?

Przesłanki przemawiające za odejściem z dotychczasowego miejsca zatrudnienia i podjęciem kolejnych wyzwań to m.in.:

  • monotonia i rutyna,
  • brak możliwości rozwoju,
  • negatywna atmosfera,
  • niesatysfakcjonujące zarobki,
  • wysoki poziom stresu.

8 oznak, że nadszedł czas na zmianę pracy

Zanim złożysz wypowiedzenie, oceń zagrożenia

Tylko kilka kroków dzieli Cię od porzucenia niesatysfakcjonującej pracy i rozpoczęcia nowego życia zawodowego. Warto jednak zachować ostrożność. Entuzjazm, jaki odczuwasz, może uśpić Twoją czujność i narazić Cię na pułapki, takie jak:

  • Pochopne decyzje

Podejmując decyzję o zmianie pracy, nie warto kierować się silnymi emocjami. Zanim odejdziesz z firmy, spokojnie rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Dowiedz się też więcej o przedsiębiorstwie, do którego aplikujesz – zdobądź informacje o kulturze organizacyjnej, możliwościach rozwoju, panującej atmosferze, współpracy zespołowej itd. Jeśli zadziałasz impulsywnie, możesz wpaść z deszczu pod rynnę.

  • Niejasno zdefiniowane cele zawodowe

Zastanów się, co konkretnie chcesz osiągnąć, zmieniając miejsce zatrudnienia. Wyższe zarobki, atrakcyjniejsze możliwości rozwoju, dostęp do lepszych narzędzi pracy, korzystniejsza forma zatrudnienia, a może jeszcze coś innego? Ustal, co jest dla Ciebie ważne i analizuj ogłoszenia pod kątem swoich oczekiwań. Chodzi o to, aby ewentualna zmiana zaspokoiła Twoje potrzeby i żebyś w nowym miejscu mógł znaleźć to, czego dotychczas Ci brakowało.

  • Niesatysfakcjonujące warunki zatrudnienia

Chciałbyś więcej zarabiać albo otrzymywać dodatkowe korzyści z pracy, ale nie wiesz, jak to osiągnąć? Przygotuj się do negocjacji. Zastanów się, jakie są Twoje atuty i określ, co pracodawca zyska, zatrudniając właśnie Ciebie. Sprawdź również, ile zarabiają inni specjaliści z doświadczeniem i kwalifikacjami zbliżonymi do Twoich. W tym celu możesz skorzystać z porównywarki zarobków Pracuj.pl.   

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

  • Niedotrzymanie zobowiązań wobec dotychczasowego pracodawcy

Doskonale wypadłeś podczas rozmowy rekrutacyjnej i potencjalny pracodawca zaproponował Ci nowe stanowisko. W przypływie euforii zgodziłeś się podjąć pracę natychmiast. Taka postawa może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Zanim zadeklarujesz termin rozpoczęcia nowej pracy, pomyśl, jakie projekty i sprawy powinieneś jeszcze zamknąć. Sprawdź też, ile w Twoim przypadku trwa okres wypowiedzenia.

  • Nieuczciwa oferta

Pojawiłeś się w firmie, ale warunki zatrudnienia wskazane w umowie okazały się gorsze niż te, o których rozmawiałeś z pracodawcą kilka tygodni wcześniej. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, możesz np. zawrzeć umowę przedwstępną. Ważne, żeby precyzyjnie przedstawiać swoje oczekiwania i pytać o ważne kwestie jeszcze na etapie rozmów z rekruterem.

Umowa przedwstępna o pracę – ABC

Zmiana miejsca pracy może być krokiem milowym w Twojej karierze.

Oceń artykuł