„Zdolności manualne w CV? Po co je tam umieszczać?”. Tak właśnie myśli wiele osób, zakładając, że w życiorysie warto przedstawić wyłącznie twarde dane. Tymczasem jeśli doskonale posługujesz się dłutem, szydełkiem, pędzlem czy imadłem, może okazać się, że rynek pracy jest Ci bardziej przychylny niż po ukończeniu trzech fakultetów. Sprawdź, jakie masz możliwości pracy, gdy Twoim atutem jest sprawność manualna.
O czym przeczytasz w artykule:
• Umiejętności manualne a studia artystyczne
• Praca dla osób ze zdolnościami manualnymi po studiach
• Zdolności manualne – jaka praca w usługach?
• Umiejętności manualne w CV a praca fizyczna
| 15 kont na Instagramie, które pomogą Ci się rozwijać – nie tylko zawodowo
Umiejętności manualne a studia artystyczne
Zdałeś maturę – może w liceum plastycznym – i rozmyślasz nad kierunkiem studiów, który pozwoli Ci dalej realizować się artystycznie, a jednocześnie ukierunkuje Cię zawodowo? Studia w szkołach artystycznych to propozycja dla osób, które wiedzą, ze to właśnie z szeroko pojętą sztuką chcą działać w przyszłości. Możliwości jest naprawdę dużo – możesz spróbować swoich sił w tradycyjnych dziedzinach, takich jak malarstwo czy rzeźba. To bardzo niszowe zajęcie, ale współczesna młoda sztuka ma już renomę w kraju i na świecie, a najlepsi artyści mogą liczyć na naprawdę dobry zarobek ze swoich prac. Poza tym… kto nie chciałby, żeby jego dzieło stało się muzealnym eksponatem?
Ale możesz też spojrzeć szerzej i wybrać bardziej „nowoczesny” zawód. Sztuka już dawno wyszła poza ramy sztalug i galerii. Akademie Sztuk Pięknych otwierają się na nowe technologie i oferują swoim studentom takie kierunki jak grafika komputerowa czy tworzenie filmów animowanych. Masz więc szansę skończyć studia zgodne z Twoimi zainteresowaniami, spotkać na uczelni niesamowite osobowości ze świata kultury i sztuki, a ostatecznie – uzyskać dyplom w bardzo poszukiwanych na rynku pracy zawodach. Twoje artystyczne zacięcie i otwarta głowa z pewnością świetnie sprawdzą się w pracy na pograniczu techniki i sztuki. Umiejętność sprawnego posługiwania się czy to ołówkiem, czy rysikiem tabletu graficznego, a do tego zmysł artystyczny, który pozwala tworzyć niesamowite światy i otwierać je dla osób z zewnątrz, to wymagania stawiane przez wielu pracodawców z branży kreatywnej.
Oferty pracy w sektorze IT znajdziesz w serwisie the Protocol IT
Praca dla osób ze zdolnościami manualnymi po studiach
Masz już fakultety, etat w korporacji, ale jednak to praca manualna daje Ci satysfakcję i sprawia, że masz ochotę wstać z łóżka? Go for it! Mnóstwo osób zmienia swoją ścieżkę kariery po kilka razy w życiu. We współczesnym świecie nic nie jest stałe – tym bardziej nie warto przywiązywać się do zawodu, który za kilkanaście lat może przestać istnieć. W zależności od tego, w jakiej dziedzinie rozwijasz swoje zdolności manualne, praca może pomóc Ci połączyć wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie z pasją i zainteresowaniami.
Zacznij od prowadzenia warsztatów – szycie, szydełkowanie, plecenie makram, wypalanie ceramiki… Jeśli chcesz dzielić się swoim hobby z innymi, poszukaj zatrudnienia w domach kultury czy placówkach oświatowych. Często warsztaty organizowane są w ramach terapii zajęciowej dla chorych osób lub młodzieży borykającej się z różnymi problemami. Jeśli czujesz, że to droga dla Ciebie, możesz najpierw ukończyć studia podyplomowe, np. z arteterapii, czyli terapii przez sztukę, które przygotują Cię do tej pracy także teoretycznie.
A może chcesz poprowadzić takie zajęcia w swoim zakładzie pracy? Pracodawcy chętnie organizują podwładnym rozmaite atrakcje, które mają ich zintegrować – to świetny pomysł dla początkujących, którzy nie są jeszcze pewni, czy nadają się do nauczania innych. Firm i organizacji chętnych zaprosić kogoś do prowadzenia jednorazowych albo cyklicznych warsztatów jest wiele – wystarczy dobrze poszukać i zadbać o to, aby kontakt do Ciebie był łatwo dostępny. Ciekawie prowadzone konto na Instagramie, aktywność w tematycznych grupach na Facebooku, filmiki na TikToku i – przede wszystkim – networking sprawią, że na brak klientów z pewnością nie będziesz narzekać, także wtedy, gdy zdecydujesz się sprzedawać produkty, które tworzysz.
| Sześć kroków do zbudowania marki osobistej
Zdolności manualne – jaka praca w usługach?
Nie musisz jednak rzucać wszystkiego i szukać swojej drogi. Wbrew pozorom w usługach jest co najmniej kilka branż, w których znajdzie się praca dla osób ze zdolnościami manualnymi:
- Fryzjer – klienci powierzają fryzjerom swoje włosy, a co za tym idzie – wizerunek. Nikogo nie trzeba przekonywać, że to odpowiedzialna praca. Zdolności manualne są tu niezbędne – począwszy od obcięcia prostej grzywki, na skomplikowanych upięciach kończąc. Jeśli masz poczucie estetyki, dobry gust, a do tego potrafisz operować nożyczkami, jest duża szansa, że po szkole branżowej albo profesjonalnym szkoleniu odnajdziesz się w salonie fryzjerskim.
- Kwiaciarka – wiązanki ślubne, bukiety okolicznościowe, wieńce pogrzebowe, bukiety w stylu ikebany… Florystyka przeżywa renesans, bo chcemy mieć w domach ładne kompozycje kwiatowe bez okazji. Osoby zajmujące się roślinami mogą też dekorować sale weselne, restauracje, kawiarnie czy przestrzenie eventowe. Motywy roślinne są bardzo popularne, dlatego nie brakuje zleceń dla profesjonalistów, którym zdolności manualne pozwalają tworzyć z kwiatów cuda.
- Tatuażysta – współcześnie tatuaże to dzieła sztuki, które wykonuje się w profesjonalnych salonach dbających o higienę i przestrzegających zasad BHP. Dziaranie stało się twórczą pracą, która wymaga talentu, kreatywności i przede wszystkim – precyzji.
| Broda albo tatuaż, czyli jak rekruterzy oceniają wygląd
- Krawcowa – krawiectwo odradza się jako branża i przyciąga coraz więcej młodych osób. Po latach popularności ubrań z sieciówek zaczęliśmy doceniać rzeczy szyte w Polsce, z dobrych materiałów, w małych manufakturach, w których godnie płaci się szwaczkom. Jeśli marzysz o własnej marce odzieżowej, przyda Ci się sprawność manualna, która pozwoli Ci uszyć prototyp ubrania, stworzyć odpowiedni wykrój albo ocenić, co dobrze będzie wyglądać nie tylko na modelkach, lecz także na przeciętnej Polce.
- Szewc – podobnie jak w przypadku krawcowej współcześnie jest artystą projektantem, a przy tym rzemieślnikiem, który z najwyższą precyzją powinien operować szydłem, dratwą, cęgami, młotem, a do tego oczywiście maszyną do szycia obuwia. Ręcznie wykonane buty to produkt, na który niewiele osób może sobie pozwolić. Mimo to fachowcy, którzy potrafią je wykonać, nie narzekają na brak klientów. Podobnie jest z kaletnikami – mieć torbę uszytą ręcznie na zamówienie – to dopiero coś!
- Jubiler – która kobieta nie marzy o biżuterii stworzonej specjalnie dla niej? Sieci jubilerskie w którymś momencie niemal wyparły z rynku małe zakłady. Na szczęście w porę odkryliśmy, jak cenni są rzemieślnicy. Wyszlifowanie odpowiedniego kamienia, wstawienie go w odpowiednie miejsce małego pierścionka, grawery na obrączkach… to wszystko wymaga niesamowitej precyzji, cierpliwości i umiejętności operowania przeróżnymi narzędziami.
| Nasze prababcie by zarobiły! Zawody retro w cenie
Umiejętności manualne w CV a praca fizyczna
Zdolności manualne nie zawsze idą w parze z nadzwyczajną kreatywnością albo zamiłowaniem do zawodów artystycznych. Wiele osób po prostu chciałoby, żeby precyzja i dryg do robót ręcznych pomogły im w pracy, a nie stanowiły jej źródło. Jeśli należysz do tego grona, zastanów się, co chcesz robić i jak Twoje umiejętności mogą Ci w tym pomóc.
Wiele firm produkcyjnych szuka osób ze zdolnościami manualnymi w CV. Umiejętność obsługi elektronarzędzi czy maszyn precyzyjnych, m.in. lutownicy, spawarki czy tokarki pozwala znaleźć zatrudnienie w większości przedsiębiorstw działających w strefach ekonomicznych. Montaż drobnych komponentów czy wykańczanie szczegółów surowych produktów wymagają skupienia, drobiazgowości i odpowiednich umiejętności. Takie cechy przydają się także wtedy, gdy na linii produkcyjnej zajmujesz się obsługą maszyn sterowanych numerycznie (wykrawarki, frezarki czy prasy krawędziowe), ich kalibrowaniem i kontrolowaniem. Praca na produkcji to ciężki kawałek chleba, ale na pewno satysfakcjonujący.
| Pracownik fizyczny – czym błysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej?
Podobnie sprawa ma się z maszyną, która już uchodzi za ratunek dla współczesnego świata – drukarką 3D. Pojawia się w coraz większej liczbie przedsiębiorstw, gdzie zastępuje precyzyjne urządzenia i w kilka minut tworzy skomplikowane wzory i przedmioty. Potrzebny jest jednak ktoś, kto potrafi ją ujarzmić, zaprogramować, odpowiednio skalibrować – i czuwać nad przebiegiem prac. Tu właśnie jest miejsce dla osób z wysoko rozwiniętymi zdolnościami manualnymi. Zajęcie nowatorskie, ciekawe, a do tego niewymagające dużych nakładów pracy przy przekwalifikowaniu się – wchodzisz w to?
Sprawność manualna przydaje się w różnych branżach, chociaż w wielu przypadkach nawet nie przychodzi nam na myśl, by traktować ją w kategoriach „dodatkowych umiejętności” w CV. Oferty pracy dla posiadaczy tej ważnej cechy znajdziesz na Pracuj.pl.