Porady Kariera i rozwój Zawody w IT dla osób o niewielkich umiejętnościach technicznych
22.10.2019  | 4 min czytania

Zawody w IT dla osób o niewielkich umiejętnościach technicznych

22.10.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

W branży IT występuje duże zapotrzebowanie na programistów, administratorów systemów czy inżynierów systemowych. Firmy informatyczne i technologiczne są jednak na tyle różnorodne, że znajduje się w nich miejsce także dla psychologów, filologów czy fachowców z dziedziny marketingu. Od kandydatów oczekuje się nie tylko konkretnych umiejętności twardych. Liczą się też kompetencje miękkie, a zwłaszcza otwartość na wiedzę, komunikatywność i zdolność współpracy.

Nowe technologie – nowe oblicze rynku pracy

Komputer, tablet, smartfon – to narzędzia pracy, z których korzysta się w każdej branży. Informatyzacja zmienia oblicze firm i instytucji, a tym samym kształtuje rynek pracy. Nowoczesne rozwiązania IT odgrywają coraz ważniejszą rolę w transporcie, edukacji, medycynie, kulturze, mediach itd.; stają się obecne niemal w każdej sferze życia. To sprawia, że umiejętność obsługi rozmaitych urządzeń elektronicznych nie jest atutem, ale jedną z kluczowych kompetencji, jakimi powinni wykazywać się kandydaci do pracy. Informatyzacja wpływa także na proces poszukiwania pracy. Szukamy ogłoszeń i składamy aplikacje za pośrednictwem stron internetowych lub aplikacji mobilnych. 

Kim będzie pracownik przyszłości?

Praca w IT – nie tylko dla „technologicznych geeków”

Nie trzeba być absolwentem informatyki, aby związać swoją zawodową przyszłość z branżą IT. Firmy informatyczne stają się na tyle „pojemne”, że nie brakuje w nich miejsca również dla humanistów, którzy często posiadają wiedzę na temat dziedzin, takich jak np. psychologia czy marketing, a także mają doskonale rozwinięte kompetencje miękkie, tj. komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu relacji, kreatywność czy innowacyjność

5 mitów na temat pracy w branży IT

Technologia wdziera się do naszej codzienności. Zdaniem Romka Lubczyńskiego, Chief Marketing Officera w szkole IT Coders Lab, z biegiem lat ta tendencja zacznie coraz bardziej się nasilać:  

Przyspieszenie w rozwoju technologii jest nieodwracalne i widać już, że w najbliższym czasie opanuje ona wszystkie dziedziny życia. Na szczęście nie oznacza to dyskryminacji osób, dla których matematyka czy fizyka są dziedzinami „z innego świata”, bo w tym rozwoju i przystosowaniu technologii do ludzkich potrzeb coraz większy udział będą miały osoby, które nie są związane z programowaniem czy wdrażaniem systemów informatycznych.
- Romek Lubczyński, Chief Marketing Officera w szkole IT Coders Lab

Ekspert zaznacza, że nowoczesne rozwiązania są skuteczne wyłącznie wtedy, gdy są przeznaczone nie tylko dla „technologicznych geeków”, ale wszystkich użytkowników.

Usługi, systemy i aplikacje muszą uwzględniać ludzkie emocje, zachowania czy predyspozycje, więc zanim zaczną być realizowane przez zespoły informatyczne, powinny zostać zaprojektowane zgodnie z potrzebami, przetestowane, przebadane i zweryfikowane.
- Romek Lubczyński, Chief Marketing Officera w szkole IT Coders Lab

Zdaniem eksperta w branży IT niezbędne są osoby, których najważniejszym atutem są kompetencje miękkie typu: empatia, komunikatywność, kreatywność. Czekają na nie stanowiska badaczy potrzeb, researcherów, projektantów UX, grafików i testerów.

Podobnych zajęć i zawodów wokół IT będzie coraz więcej.
- Romek Lubczyński,Chief Marketing Officer w szkole IT Coders Lab

Nie uciekniemy od nowoczesnych technologii. Nie oznacza to jednak, że za kilka czy kilkanaście lat rynek pracy będzie otwarty wyłącznie na programistów lub serwisantów sprzętu komputerowego. Na liście zawodów ważnych dla branży IT, w których wymaga się mniejszych kompetencji technicznych niż np. przy pisaniu oprogramowania, znajdują się np.: 

Tropienie błędów w programach czy grach wymaga opanowania specjalistycznych narzędzi technicznych. W zawodzie testera niezmiernie ważną rolę odgrywają jednak predyspozycje. Od kandydatów oczekuje się m.in. precyzji, umiejętności formułowania jasnych komunikatów, cierpliwości oraz umiejętności zrozumienia potrzeb użytkownika programu. 

Praca projektanta UX sprowadza się do dbania o to, by użytkownik strony internetowej lub aplikacji mobilnej miał wyłącznie przyjemne doświadczenia towarzyszące korzystaniu z produktu. To zajęcie ma wiele wspólnego z testowaniem oprogramowania i wymaga podobnych kompetencji miękkich.  

Sprzęt komputerowy i oprogramowanie są tworzone z myślą o użytkownikach. Celem producenta jest zaspokojenie realnych potrzeb potencjalnych klientów. Aby było to możliwe, należy je dogłębnie zbadać. Analizą zajmują się wykwalifikowani badacze, którzy realizują projekty, opracowują raporty i budują relacje z klientami firmy. W zawodzie badacza potrzeb dobrze poradzą sobie np. absolwenci socjologii lub psychologii. 

Projektowanie grafiki stron internetowych, gier komputerowych itd. wymaga znajomości specjalistycznych programów komputerowych. Grafik to jednak nie tylko rzemieślnik, ale i artysta, dlatego w tym zawodzie niezbędny jest również zmysł estetyczny. Ważne, by fachowiec potrafił także zrozumieć potrzeby klienta i zaspokoić je.  

Dobry handlowiec posiada szeroką wiedzę produktową, którą uzupełnia np. podczas szkoleń. Wyniki zależą jednak przede wszystkim od znajomości technik sprzedażowych, charyzmy, orientacji na cel, wytrwałości czy świetnej organizacji

W branży IT potrzebni są również specjaliści, którzy tworzą i realizują strategie marketingowe i opracowują kampanie reklamowe. Do realizacji takich zadań można przygotować się np. w ramach studiów na kierunkach humanistycznych, takich jak PR, e-marketing, marketing i zarządzanie, psychologia sprzedaży itp.  

Kontakt z mediami oraz tworzenie informacji prasowych wymaga umiejętności, które można zdobyć np. w trakcie studiów podyplomowych z zakresu Public Relations. Ważne, by PR-owiec pracujący w IT wykazywał także zainteresowanie nowinkami technicznymi. Znajomość branży klienta i ciągłe aktualizowanie wiedzy ma ogromne znaczenie. 

W firmach informatycznych funkcjonują również działy kadr, które zajmują się m.in. pozyskiwaniem nowych pracowników, organizacją szkoleń, planowaniem atrakcyjnych ścieżek kariery itp. Aby zostać specjalistą ds. HR, można wybrać się np. na psychologię, administrację lub socjologię. Warto uzupełnić kwalifikacje, podejmując naukę na kierunkach, takich jak np. zarządzanie zasobami ludzkimi.  

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Ważne, byśmy potrafili adaptować się do nowych realiów i wykorzystywać umiejętności zawodowe oraz rozwijać się. Dzięki otwartemu umysłowi i chęci zdobywania wiedzy z pewnością znajdziemy swoje miejsce np. w branży IT – nie tylko w programowaniu, projektowaniu czy serwisie, ale również w sprzedaży, obsłudze klienta lub w reklamie. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł