Przełomowe momenty to idealny czas nie tylko na snucie planów i postanowień, ale też na robienie podsumowań. Warto wykorzystać te chwile na naprawianie błędów i podejmowanie dobrych decyzji. Możesz na przykład zaktualizować swoje cele zawodowe, otrzymując w ten sposób nową dawkę motywacji.
Nowy rok, nowy początek
Student, który stoi u progu nowego roku akademickiego, obiecuje sobie solennie, że będzie uczęszczać na wszystkie zajęcia, prowadzić wzorowe notatki i regularnie przyswajać materiał, nie odwlekając tego do sesji egzaminacyjnej. Czasami się to udaje, innym razem nie, ale warto stawiać sobie wymagania i realizować postanowienia. Wprowadzaniu zmian mogą sprzyjać też pierwsze dni w nowej pracy, w nowym domu i w nowym… roku. Aby utrwalać dobre nawyki i utrzymać efekty zmian, potrzeba wysiłku. Mimo trudności warto mobilizować się i pokonywać własne ograniczenia i zniechęcenie.
5 rzeczy o które warto zadbać w pracy w nowym roku
Uporządkuj myśli i przestrzeń do pracy
Silna wola to nie jedyny „sprzymierzeniec” w walce o większą efektywność. Dobrze jest realizować konkretne działania, które sprzyjają osiąganiu satysfakcjonujących rezultatów w pracy:
1. Podsumowanie roku i ocena satysfakcji zawodowej
Gdy grudzień dobiega końca, warto znaleźć chwilę na podsumowania. Można np. stworzyć listę osiągnięć i niepowodzeń, analizując każde z zapisanych wydarzeń. To świetny sposób, by się podbudować i docenić, a także wyciągnąć wnioski z porażek i zastanowić się, jak zapobiegać im w przyszłości. Warto mieć na uwadze także postanowienia, których nie udało się zrealizować. Ważne, by zastanowić się, dlaczego nie zdołaliśmy wdrożyć ich w życie.
8 wskazówek jak przekuć porażkę w sukces
2. Finalizacja projektów
Przerwę świąteczno-noworoczną warto rozpocząć ze świadomością, że zamknęło się wszystkie ważne sprawy lub znaczną ich część. Jeśli to niemożliwe, dobrze jest dążyć do stanu równowagi i ładu. Uporządkowanie spraw zawodowych, tj. zakończenie ważnych projektów, opłacenie faktur, segregacja dokumentów itd., pozwala czerpać radość z chwil spędzanych w gronie najbliższych i ułatwia powrót do pracy po przerwie.
3. Urlop
25 i 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia to dni ustawowo wolne od pracy. Jeśli korzystamy w tym czasie z urlopu, możemy wypoczywać dłużej niż np. w lipcu. Warto rozważyć takie rozwiązanie i zapewnić sobie długi okres regeneracji. Kilka wolnych tygodni to świetna okazja, by wypocząć i odzyskać energię, a także w spokoju przygotować się do nowych wyzwań.
4. Aktualizacja celów zawodowych
Nowy rok to właściwa chwila, by nie tylko podsumować swoje osiągnięcia, ale również wyznaczyć nowe, krótko- i długoterminowe cele. Opanowanie kolejnego języka obcego, rozwijanie konkretnej kompetencji miękkiej, np. we współpracy z coachem, rozpoczęcie studiów podyplomowych, ubieganie się o awans – ważne, by cele były konkretne i żeby istniały kryteria sprzyjające dokonaniu samooceny. Snucie planów na najbliższy tydzień, miesiąc i rok to skuteczna forma motywacji i bodziec do rozwoju.
5 prostych kroków do planu kariery na 2018 rok
5. Aktualizacja CV
Nowy rok sprzyja poważnym decyzjom dotyczącym np. zmiany miejsca zatrudnienia lub branży. Styczeń to czas, kiedy firmy angażują się w nowe projekty i poszukują fachowców. Aby dobrze przygotować się do rekrutacji, warto zaktualizować CV. Kreator Pracuj.pl to narzędzie, dzięki któremu można zrobić to szybko i profesjonalnie. Jeśli rozważamy zmianę pracy, warto sformułować oczekiwania wobec pracodawców i zdobywać informacje o firmach. W tym celu można wykorzystać np. narzędzia Pracuj.pl: profile pracodawców i aplikację mobilną.
6. Uporządkowanie miejsca pracy
Umysł funkcjonuje sprawniej w czystym pomieszczeniu, przystosowanym do potrzeb osoby, która je zajmuje. Aby poczuć się lepiej i mieć większą łatwość w wykonywaniu codziennych obowiązków, dobrze jest zadbać o porządek na biurku, na dysku komputera, w skrzynce mailowej i w dokumentach.
7. Autorefleksja
U progu nowego roku warto określić priorytety, dokonać analizy swoich mocnych i słabych stron, zastanowić się nad swoim zachowaniem, charakterem, postawą. Z takich rozmyślań mogą płynąć konstruktywne wnioski, które będą sprzyjać rozwojowi osobistemu i zawodowemu.
Pogodzenie się z niepowodzeniami minionego roku i skupienie się na rozwijaniu potencjału i czerpaniu z doświadczeń - to plan na nowy rok. Wdrażając go w życie, mamy szansę realizować nowe cele. Nie bójmy się zacząć od początku i podejmujmy wyzwania z nową energią.