Zarabiasz za mało? Oto 5 rzeczy, które możesz zrobić!

Kategoria
Kariera i rozwój

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz Ocena treści 3.5/5 (4)
Kategoria: Kariera i rozwój
Ocena treści 3.5/5 (4)

Konto w połowie miesiąca świeci pustkami, a Ty marzysz o wyższej pensji? Oto 5 rzeczy, które powinieneś zrobić w takiej sytuacji. Radzimy, jak sprawdzić, czy faktycznie zarabiasz za mało, jak zawalczyć o wyższą pensję w swojej firmie i co zrobić, jeśli nie uda się wynegocjować satysfakcjonującej podwyżki.

Sprawdź, ile zarabiają inni

Wiedza to często klucz do udanych negocjacji finansowych. Dlatego ustal, czy faktycznie zarabiasz za mało i jaka jest dysproporcja między Twoim wynagrodzeniem a pensjami innych osób na podobnych stanowiskach w Twojej branży (możesz skorzystać z bezpłatnych raportów płacowych na www.zarobki.pracuj.pl). Przekonasz się, czy faktycznie Twoje wynagrodzenie jest niższe niż przeciętne, a może z tym doświadczeniem i w tym zawodzie zarabiasz podobnie jak inni.

Porozmawiaj z szefem i zawalcz o podwyżkę

Jeśli masz już pewność, że Twoja pensja odbiega od rynkowych stawek, przystąp do działania. Przygotuj się dobrze do rozmowy z szefem – oprócz danych, które zebrałeś, przygotuj listę swoich osiągnięć, powołaj się na poszerzający się zakres obowiązków i nowe odpowiedzialności. Zadbaj o dobry moment na rozmowę – najlepiej, jeśli właśnie ukończyłeś z sukcesem jakiś projekt albo zacząłeś realizować znaczące dla firmy czy działu zadanie. Zadbaj też o odpowiednią oprawę rozmowy – niech nie odbywa się ona w piątek o 17 w biegu na korytarzu. Przygotuj się na kontrargumenty szefa i wymyśl swój plan “B” – jeśli przełożony nie zgodzi się na podaną przez Ciebie kwotę, zastanów się, czy nie spróbować wywalczyć chociaż części z niej albo negocjować dodatkowych benefitów czy przywilejów – takich jak np. bardziej elastyczny grafik albo praca z domu w wybrane dni, co pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.

7 podpowiedzi, jak negocjować wynagrodzenie

Zdobądź nowe umiejętności albo doświadczenia

Jeśli okaże się, że przełożony nie zgadza się na podwyżkę, a Ty nie masz argumentów, które mogą go do niej przekonać, zastanów się, czy nie zacząć zdobywać nowych umiejętności. Rozważ dodatkowe kursy, szkolenia czy studia podyplomowe albo postaraj się o współpracę z kimś, kto może nauczyć Cię obsługi nowego programu, systemu czy zarządzania jakimś nowym obszarem. Zgłoś się do międzydziałowego projektu albo zaproponuj szefowi realizację swojego pomysłu. Za kilka miesięcy, uzbrojony w dodatkową wiedzę i być może także nowe obowiązki, będziesz mieć więcej argumentów w rozmowach o podwyżce.

Kiedy pensja to nie powód do radości, sprawdź, czy nie szukasz:

Zmień dział albo specjalizację

Nasza pensja jest powiązana nie tylko z naszym doświadczeniem czy umiejętnościami, lecz także z zawodem czy specjalizacją, które sobie wybraliśmy. Może się okazać, że w porównaniu z innymi specjalistami, wcale nie zarabiasz za mało. Co jeśli wciąż zależy Ci na zwiększeniu dochodów? Warto wtedy rozważyć zmianę specjalizacji czy nawet przebranżowienie się. Nie jest to łatwy proces, dlatego na początku warto zastanowić się, czy nowych umiejętności potrzebnych do takiej zmiany nie można zdobyć we własnej firmie. Może na przykład prowadzona jest rekrutacja wewnętrzna do innego działu, w którym możesz zajmować się nieco innym obszarem niż dotychczas? Rozważ różne możliwości, pamiętając, że będziesz musiał nauczyć się wielu nowych rzeczy, a wyższa pensja nie pojawi się od razu.

Zmień pracę!

Wszystkie metody zawiodły, szef już nie chce Cię widzieć, a Twoja pensja wciąż jest skandalicznie niska? Pomyśl o zmianie pracy! Przechodząc do innej firmy, będziesz mógł wynegocjować najbardziej znaczącą zmianę wynagrodzenia. Uruchom aplikację Pracuj.pl w swoim telefonie i sprawdź, jakie oferty pracy czekają na Ciebie! Już wkrótce możesz zacząć chodzić na rozmowy kwalifikacyjne. Pamiętaj wtedy, aby przygotować się na negocjacje – zastanów, jaka pensja byłaby dla Ciebie tą wymarzoną, a jakie jest absolutne minimum, za które jesteś skłonny zmienić pracę.

Powodzenia!

Oceń artykuł


Narzędzia