Porady Kariera i rozwój Zadowolony z pracy, czyli wypoczęty. Sprawdź, jak relaks wpływa na efektywność
13.09.2018  | 4 min czytania

Zadowolony z pracy, czyli wypoczęty. Sprawdź, jak relaks wpływa na efektywność

13.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Na co dzień masz dużo obowiązków, ale czerpiesz satysfakcję z pracy, a Twoja głowa jest pełna pomysłów. Jeśli ten opis oddaje Twoje obecne samopoczucie, może to oznaczać, że potrafisz skutecznie odpoczywać. Przemęczenie niekorzystnie wpływa na nastawienie do zadań.

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Ludzki organizm potrzebuje regeneracji, dlatego warto dbać o swoje ciało i umysł. Dobrze jest nie tylko się rozwijać, ale również co jakiś czas zwalniać tempo i robić wyłącznie to, co przyjemne i relaksujące. Jeśli popadasz w pracoholizm i zapominasz o innych sferach życia, stajesz się coraz mniej efektywny.

Dlaczego warto wziąć naprawdę długi urlop i jak do tego przekonać szefa?

Umiejętność odpoczywania jest tak samo istotna jak zdolność realizacji celów zawodowych. O tym, że znalazłeś równowagę pomiędzy pracą a regeneracją, może świadczyć np. to, że:

  • Cieszysz się na myśl o pracy

Kiedy wieczorem myślisz o tym, jakie wyzwania zawodowe czekają Cię kolejnego dnia, to jesteś podekscytowany. Zadania, które wykonujesz, wydają Ci się atrakcyjne i rozwijające, dlatego wkładasz serce w ich realizację.

  • Z entuzjazmem przyjmujesz nowe wyzwania

Jesteś otwarty na wiedzę i zdobywanie nowych umiejętności, a także z zaangażowaniem rozwiązujesz problemy. Realizujesz różne cele i czerpiesz z tego radość. Twój entuzjazm udziela się współpracownikom.  

  • Jesteś twórczy

Często przychodzą Ci do głowy nowe pomysły, które ulepszasz i realizujesz, jeśli spotkają się z życzliwym przyjęciem przełożonych. Nie brakuje Ci inicjatywy i nie boisz się angażować w wymagające przedsięwzięcia.

  • Masz dobry nastrój

Radość, jaką czerpiesz z pracy, wprawia Cię w świetny humor. Dzięki temu Twój zapał do działania nie słabnie i z optymizmem patrzysz w zawodową przyszłość. Jesteś życzliwy i wyrozumiały dla współpracowników.  

  • Dobrze radzisz sobie z negatywnymi emocjami

Mimo trudnych sytuacji panujesz nad stresem, gniewem czy niechęcią wobec konkretnych osób. Wiesz, co robić, by łagodzić konflikty i poprawiać komunikację w zespole.

  • Wierzysz w swoje możliwości

Nie rezygnujesz - mimo że praca, którą wykonujesz, nie zawsze jest łatwa. Nie zniechęcasz się - chociaż zdarza Ci się popełniać błędy. Analizujesz trudne sytuacje i potrafisz wyciągać z nich wnioski na przyszłość.  

Łatwiej jest cieszyć się odpoczynkiem i pracą, kiedy rozwijasz kompetencje, a także świadomie kierujesz swoim życiem zawodowym i lubisz to, co robisz.

8 porad, jak wybrać kierunek studiów

Jeśli obserwujesz u siebie oznaki przemęczenia, zastanów się, jakie są tego przyczyny. Wziąłeś na siebie zbyt dużą odpowiedzialność? Twoja praca jest stresująca? Nie wiesz, jak efektywnie wypoczywać? Wybierając zawód, popełniłeś błąd? A może po prostu dawno nie korzystałeś z urlopu? Gdy poznasz powód, będziesz mógł podjąć działania, które odmienią Twoją sytuację i pozwolą osiągnąć satysfakcję zawodową.  

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł