Porady Kariera i rozwój Zaangażuj się, czyli jak szybko znaleźć pracę
23.04.2019  | 4 min czytania

Zaangażuj się, czyli jak szybko znaleźć pracę

23.04.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
 • To, jak długo szukasz pracy, zależy od różnych czynników – przeanalizuj je i wyciągnij wnioski.
 • Dbaj o swój rozwój nie tylko wtedy, gdy szukasz zatrudnienia.
 • Śledź na bieżąco sytuację na rynku i wymagania pracodawców.
 • Bądź uważny i systematycznie przeglądaj oferty.
 • Wyróżnij się na tle innych kandydatów.

Duża konkurencja w branży, brak systematyczności w poszukiwaniach, niskie kwalifikacje – to przeszkody, jakie mogą znaleźć się na Twojej drodze do wymarzonej pracy. Pokonując je, zyskasz wiarę we własne siły. Rozwijaj się, jeśli chcesz uniknąć przerw w zatrudnieniu. Bądź aktywny i wyciągaj wnioski z doświadczeń zawodowych.

Potrzeba zmian jest naturalna. Brak perspektyw obniża motywację do działania. Twoja codzienność może nabrać kolorów np. wtedy, gdy zaangażujesz się w realizację ambitnych wyzwań zawodowych. Jeśli chcesz, by Twoje wysiłki szybko przyniosły rezultaty:

 • Odkryj własną drogę

Sprzedawałam kosmetyki i ubezpieczenia. Byłam również opiekunką dziecięcą. Zaczęłam czerpać radość z pracy dopiero wtedy, kiedy zajęłam się cukiernictwem.
- Ewa, cukiernik, lat 30, Kraków

Łatwiej jest znaleźć pracę, gdy wykonujesz swój zawód z radością i szczerym zaangażowaniem. Twoja postawa stanowi jeden z czynników, do których pracodawcy przykładają szczególną wagę. Brak entuzjazmu nie pomaga podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nie sprzyja również rozwojowi. Działaj, aby odkryć swoją drogę. Praktyki, wolontariat, praca dorywcza lub etatowa, wizyta u doradcy zawodowego, rozwijanie różnych zainteresowań – wykorzystuj każdą możliwość, by coraz lepiej poznawać swoje predyspozycje.

 • Uważnie czytaj ogłoszenia

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej usłyszałem, że jestem jedną z dziesięciu osób, które przysłały CV pasujące do wymogów podanych w ogłoszeniu.
- Marek, młodszy księgowy, lat 27, Wrocław

Selekcja ogłoszeń to jeden z kluczowych etapów poszukiwania zatrudnienia. Odpowiadanie na przypadkowe oferty pracy również nie ułatwia poszukiwań. Twoje powodzenie nie zależy od tego, ile CV wyślesz. Ważne, by treść dokumentów rekrutacyjnych świadczyła o tym, że jesteś odpowiednim kandydatem na wolne stanowisko.

Na co zwracać uwagę w ogłoszeniach o pracy?

 • Doceń siłę networkingu

Szkolenia, warsztaty, konferencje, targi oraz inne eventy pomagają nie tylko odkrywać nowe trendy w branży. Uczestnicząc w takich wydarzeniach, otwierasz się na kontakty z potencjalnymi pracodawcami. Informacje o firmach możesz też zdobywać online. Zapoznaj się z profilami pracodawców, np. w serwisie Pracuj.pl. 

Chcesz iść do przodu? Postaw na networking!

 • Wyróżnij się i wykaż się inicjatywą

Szukanie pracy to też praca - potrzebna jest Twoja aktywność, zaangażowanie i otwartość. Sprawdzaj oferty, odpowiadaj na ogłoszenia, poszerzaj wiedzę o branży i pracodawcach. Zadbaj o profesjonalne CV, które będzie dopasowane do wymagań konkretnej firmy. Warto też pomyśleć o stworzeniu portfolio, jeśli w Twoim zawodzie ma to duże znaczenie. Pracodawcy poszukują kandydatów wykazujących postawę proaktywną. 

 • Bądź obecny w sieci

Założenie profilu na portalu dla pracowników i pracodawców, prowadzenie bloga, aktywność na branżowych forach internetowych – wszystko to sprzyja nawiązaniu kontaktu z firmą, w której chciałbyś pracować. Pozwól, żeby pracodawcy Cię zauważyli. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.   

 • Szukaj… a znajdziesz

Kiedy szukasz zatrudnienia, Twoja skuteczność zależy nie tylko od zaangażowania, ale również od wytrwałości. Przeglądanie ofert kilka razy dziennie może być uciążliwe, ale mimo to warto codziennie poświęcać czas na analizowanie możliwości i wysyłanie dokumentów aplikacyjnych. W poszukiwaniach pomoże Ci m.in. chatbot Pracuj.pl. To szybki i wygodny sposób, by dotrzeć do interesujących Cię ofert pracy. Chatbot wyśle Ci powiadomienie, gdy pojawią się ogłoszenia spełniające Twoje kryteria. Przyjmie też prośbę o pomoc i podpowie, gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Z chatbota można korzystać w aplikacji Messenger. 

Specyfika branży – jak poradzić sobie z dużą konkurencją?

Trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą wynikać również z sytuacji na rynku pracy. Zapotrzebowanie na pracowników różni się w zależności od branży. Aby być na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się na rynku pracy, warto np. sprawdzać listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych, publikowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dobrze jest także korzystać z innych źródeł informacji, np. z raportów Pracuj.pl.

Wiedza na temat rynku pracy to nie jedyne narzędzie, które pomaga zwalczyć trudności ze znalezieniem atrakcyjnej posady. Niezmiernie ważny jest również rozwój zawodowy, tzn. zdobywanie i szlifowanie umiejętności. Szeroka wiedza fachowa oraz biegła znajomość języków obcych – to najwięksi sprzymierzeńcy. Im lepszym specjalistą jesteś, tym łatwiej będzie Ci znaleźć miejsce zatrudnienia spełniające Twoje oczekiwania. Starając się o wymarzoną pracę, nie można zapomnieć także o elastyczności i gotowości do zmian. Czasami jedyną odpowiedzią na kryzys w branży jest… zmiana zawodu. Warto być na to przygotowanym.

Profesjonalna aplikacja – pracuj nad wizerunkiem

Poszukiwanie pracy dobrze jest traktować wieloaspektowo. Nigdy nie wiesz, w jaki sposób trafisz na wymarzoną ofertę, dlatego dobrze jest zawsze pozostawać w gotowości i budować profesjonalny wizerunek. Po pierwsze, stwórz CV, które będzie stanowić Twoją wizytówkę.   

Perfekcyjne CV, czyli jakie?

Po drugie, przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Praktyczne rady znajdziesz w e-booku „Jak zachwycić rekrutera na spotkaniu w 5 krokach?”: https://porady.pracuj.pl/e-booki/. Po trzecie, nie zniechęcaj się niepowodzeniami, ale analizuj przyczyny i staraj się nie popełniać tych samych błędów.   

Warto doskonalić się zawodowo nie tylko wtedy, gdy szukasz zatrudnienia. Praca nad sobą nigdy się nie kończy. Jeśli o tym nie zapominasz, możesz spontanicznie zdecydować się na zmianę, gdy otrzymasz ciekawą ofertę.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
   

Oceń artykuł