Porady Kariera i rozwój Wypowiedzenie i co dalej? 4 kroki do znalezienia nowej pracy
06.06.2018  | 5 min czytania

Wypowiedzenie i co dalej? 4 kroki do znalezienia nowej pracy

06.06.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Proces szukania pracy najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Złożenie wypowiedzenia to początek nowej drogi i pojawiających się wyzwań. Jeśli Twój szef wręczył Ci wypowiedzenie – możesz skorzystać ze specjalnych dni wolnych na poszukiwanie nowego zajęcia.

KROK 1 Zaktualizuj CV

Odświeżenie CV to podstawa. Uzupełnij informacje o ostatnich miejscach pracy, krótko opisz wykonywane obowiązki. Nie zapomnij o aktualnych danych kontaktowych oraz informacji o ukończonych kursach, szkoleniach i nowo zdobytych umiejętnościach. Możesz skorzystać z darmowego Kreatora CV, by dokumenty aplikacyjne wyglądały estetycznie i w interesujący sposób przedstawiały Twoje doświadczenie.

KROK 2 Sprecyzuj swoje oczekiwania

Określenie konkretnego celu ułatwi Ci dalsze działania. Chcesz pracować nadal w tej samej branży? A może interesuje Cię zupełnie inne stanowisko? Jeśli z obecnego stanowiska zrezygnowałeś, np. z powodów finansowych lub braku możliwości rozwoju, weź te kryteria pod uwagę i znajdź pracę, która spełni Twoje oczekiwania.

8 inspirujących zdań, które pomogą Ci w zmianie pracy

KROK 3 Wykorzystaj dni wolne na poszukiwanie pracy

Podczas okresu wypowiedzenia pracownik może skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Taka możliwość przysługuje po spełnieniu kilku warunków:

  • pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę;
  • wypowiedzenie umowy nastąpiło ze strony pracodawcy lub na skutek likwidacji firmy lub upadłości;
  • okres wypowiedzenia nie jest krótszy niż 2 tygodnie.

Pracownik sam składa stosowny wniosek o udzielenie dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Może je przeznaczyć na wysyłanie dokumentów aplikacyjnych oraz odbywanie rozmów rekrutacyjnych. Pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za dni wykorzystane na szukanie nowej pracy. Jeśli otrzymałeś wypowiedzenie i wykorzystałeś dni wolne na szukanie pracy, a Twój były szef nie chce Ci za nie zapłacić - masz prawo domagać się spłaty należnego wynagrodzenia w ciągu 3 lat. W przypadku, gdy to Ty złożyłeś wypowiedzenie – możesz wykorzystać pozostałą część urlopu na szukanie zatrudnienia.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Ile dni można otrzymać na poszukiwanie nowej pracy?

W zależności od okresu wypowiedzenia umowy, zwalnianemu pracownikowi przysługują:

  • 2 dni robocze – podczas wypowiedzenia od dwóch tygodni do miesiąca;
  • 3 dni robocze – podczas trzymiesięcznego wypowiedzenia lub w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy oraz w przypadku zajścia innych przyczyn zwolnienia, niedotyczących pracowników.

KROK 4 Szukaj pracy aktywnie

Sama chęć zmiany jest ważna, ale konieczna jest aktywność i konkretne działania. Nowej pracy możesz szukać poprzez portal Pracuj.pl. Masz również możliwość zbudowania w serwisie swojego profesjonalnego wizerunku zawodowego. Dzięki temu pracodawcy szybciej Cię zauważą i będą chcieli zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Wykorzystaj wolny czas na przeglądanie ofert i wysyłanie dokumentów aplikacyjnych. Ważne jest również odpowiadanie na telefony i umawianie spotkań rekrutacyjnych.

Jak skutecznie szukać nowej pracy?

Oceń artykuł