Porady Kariera i rozwój Wygórowane ambicje? Odpuść. Metoda małych kroków działa
20.04.2020  | 6 min czytania

Wygórowane ambicje? Odpuść. Metoda małych kroków działa

20.04.2020  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2)

Nawet najmniejsze zmiany, ale wprowadzane systematycznie, mogą doprowadzić nas do celu. Chcesz mieć więcej czasu dla bliskich? Podziel się z nimi domowymi obowiązkami, a szybko zauważysz, że masz więcej siły i energii na wspólne zabawy i aktywności. Zależy Ci na nadrobieniu zaległości w lekturach? Wykorzystaj codziennie 10 minut wolnego czasu, a zobaczysz, że liczba przeczytanych książek zacznie szybko rosnąć. Metoda małych kroków naprawdę się sprawdza - i to w każdej dziedzinie życia!

Dlaczego nie zawsze szybciej znaczy lepiej

Decyzję o wprowadzeniu dużych zmian w swoim życiu często podejmujemy pod wpływem impulsu. Szczególnie da się zauważyć to pod koniec roku, ponieważ właśnie wtedy analizujemy, co udało nam się osiągnąć podczas minionych dwunastu miesięcy. Nierzadko odnosimy się krytycznie do swoich dokonań. Zarzekamy się zatem, że od 1 stycznia wszystko będzie inaczej i wreszcie zaczniemy bardziej dbać o siebie albo porzucimy szkodliwe nawyki. W przypadku niektórych osób taka metoda się sprawdza, jednak zdecydowana większość ludzi dość szybko wraca na utarte tory.

Potrzebujemy rozwoju, a stoimy w miejscu

Dzieje się tak dlatego, że nie jesteśmy przygotowani do długotrwałej „walki”, a chcemy jak najszybciej zobaczyć satysfakcjonujące wyniki. Gdy one nie nadchodzą, nasza motywacja spada, a cel, który sobie postawiliśmy, powoli traci na znaczeniu. Ale nie musi tak być! Wystarczy, że wprowadzimy do swojego życia tak zwaną metodę małych kroków.

Nieznośne uczucie przytłoczenia

Metoda małych kroków wywodzi się z japońskiej filozofii Kaizen, której obszarem zainteresowań jest doskonalenie poprzez stopniowe wprowadzanie dobrych zmian. Takie jest zresztą znaczenie tej nazwy: kai – zmiana, zen – dobry. Chodzi o to, by doskonalić siebie i swoje otoczenie, redukując do minimum lęk, który towarzyszy rewolucyjnej przebudowie naszego świata i podejścia do życia. Często jest bowiem tak, że cel, który sobie obraliśmy, wydaje się nam tak nieosiągalny i odległy, że staje się dla nas onieśmielający i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z uczuciem przytłoczenia, jakie towarzyszy myślom o jego realizacji.

Jak wzmacniać odporność psychiczną, gdy panuje kryzys?

Jest jeszcze jedna rzecz – choć chcemy zmian, jednocześnie boimy się tego, do czego mogą one nas doprowadzić. Obawa przed tym, co nieznane, potrafi skutecznie powstrzymać nas przed podjęciem kroków w stronę realizacji celu.

Wielka wytrwałość i małe kroki

Kaizen zakłada, że do osiągnięcia celu, nawet tego największego, prowadzi konsekwencja, systematyczność i wytrwałość, dzięki którym codziennie staramy się ulepszyć siebie choćby odrobinę.

7 nawyków, które pozwalają czerpać satysfakcję z pracy

Jak to może wyglądać w praktyce? Przykładowo: zależy nam na uzyskaniu awansu. Powinniśmy zacząć od przemyślenia tego, co jest potrzebne, byśmy mogli ten cel osiągnąć. Jeśli konieczne jest zdobycie nowych umiejętności, wypiszmy sobie na kartce, jakie kompetencje musimy uzupełnić, a następnie przygotujmy plan i wypunktujmy, czym zajmiemy się w pierwszej kolejności i ile czasu na to przeznaczymy. Z pewnością warto też porozmawiać z przełożonym, by poznać jego oczekiwania.

Domówka z Pracuj.pl. Zadbaj o swój rozwój zawodowy i komfort psychiczny!

Jeśli do awansu niezbędne będzie na przykład udoskonalenie naszej znajomości języka obcego, możemy albo zapisać się na kurs, albo – jeśli mamy już odpowiednie podstawy – poszerzać swoje słownictwo i ćwiczyć gramatykę samodzielnie. Załóżmy sobie, że będziemy codziennie poznawać 10 nowych słówek. To niewiele, prawda? A po miesiącu nasz słownik wzbogaci się aż o 300 nowych słów. Korzystajmy też z dostępnych narzędzi i aplikacji, które będą nas motywować i przypominać o tym, że czas na kolejną lekcję.

Interview. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

W metodzie małych kroków najlepsze jest to, że dokonujemy małych zmian każdego dnia i ani się obejrzymy, a nasz główny cel, który na początku drogi wydawał się tak odległy, będzie już coraz bliżej. W ten sposób uczymy się też konsekwencji i wytrwałości, a te cechy są przydatne nie tylko w życiu zawodowym.

Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu

Oceń artykuł