Porady Kariera i rozwój Work-life balance? Sprawdź porady sławnych ludzi
06.06.2018  | 4 min czytania

Work-life balance? Sprawdź porady sławnych ludzi

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Zachowanie równowagi pomiędzy życiem osobistym i zawodowym to jeden z fundamentów szczęścia. Aby być spełnionym w pracy, warto dbać o życie rodzinne i ustalać hierarchię wartości.

Praca w domu dla mamy z dzieckiem

Opieka nad małymi dziećmi nie musi oznaczać rezygnacji z życia zawodowego. Dobrze, gdy rodzice dzielą się obowiązkami i mogą liczyć na wzajemne wsparcie. Dzięki temu łatwiej się realizować w różnych sferach życia – rodzinnej, zawodowej, towarzyskiej itd. Ciąża i karmienie piersią to czynniki, które decydują o tym, że w pierwszym okresie życia malucha opieka spoczywa w dużej części na mamie. Mimo to nowa i wymagająca życiowa rola nie musi oznaczać rezygnacji z kariery zawodowej.    

8 pomysłów, jak dorobić podczas urlopów dla rodziców

Jak zachować work-life balance?

Czy można być dobrym rodzicem i pracownikiem? Przy odpowiednim nastawieniu i dobrej organizacji – tak. Aby realizować się zarówno w jednej, jak i w drugiej roli:  

  • Dbaj o relacje z najbliższymi

Dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi podnoszą jakość życia i w pewnym stopniu decydują o motywacji do pracy. Richard Branson – brytyjski miliarder i twórca Virgin Group zrzeszającej kilkaset firm – stawia rodzinę na pierwszym miejscu, jednak nie zapomina również o obowiązkach zawodowych.  

  • Angażuj się w pracę i w odpoczynek

Penelope Trunk – amerykańska bizneswoman – uważa, że należy dawać z siebie wszystko, gdy się pracuje i zapomnieć o pracy, gdy się wypoczywa. Sądzi również, że czasami trzeba poświęcić życie rodzinne, by odnieść sukces zawodowy albo zrezygnować z jakiegoś przedsięwzięcia dla dobra rodziny.

Odpoczywaj jak… ludzie sukcesu

  • Ustal, co jest dla Ciebie ważne

Mark Weinberger – dyrektor generalny EY - twierdzi, że nie da się robić wszystkiego z takim samym zaangażowaniem, dlatego trzeba ustalić, co w Twoim odczuciu jest najważniejsze, a co mniej istotne. Weinberger stawia przede wszystkim na rodzinę i pozwala na to również swoim pracownikom.  

  • Ucz się godzić życie prywatne z zawodowym

Wszystkie sfery życia można harmonijnie łączyć, a realizacja w jednej dziedzinie nie musi odbywać się kosztem innych aspektów. Tak twierdzi Sheryl Sandberg – COO Facebooka, która szuka harmonii w życiu.

  • Wyciągaj wnioski z niepowodzeń

Czasami okazuje się, że mimo usilnych prób znalezienia równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym, ponosi się porażkę. W trudniejszych chwilach warto iść przed siebie, nie rozpamiętując niepowodzeń. Dobrze jest jednak wyciągnąć wnioski na przyszłość i unikać wcześniej popełnionych błędów.

  • Znajdź rozwiązanie najkorzystniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny

Ruth Porat – dyrektor finansowa w firmie Google Alphabet - twierdzi, że można integrować sferę prywatną z zawodową. Działając w myśl tej zasady, odbierała telefony służbowe, gdy rodziła pierwszego syna. Łącząc różne aktywności, warto brać pod uwagę opinie i odczucia najbliższych osób.  Należy zastanowić się, czy faktycznie korzystne jest dla nas integrowanie różnych sfer i przeplatanie się rozmaitych czynności, czy może jednak potrzebujemy konsekwentnego postawienia wyraźnej granicy.

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

Oceń artykuł