Porady Kariera i rozwój Work-life balance – narzędzia, które pomogą Ci znaleźć równowagę
15.05.2019  | 5 min czytania

Work-life balance – narzędzia, które pomogą Ci znaleźć równowagę

15.05.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Brak odpoczynku i wykonywanie obowiązków kosztem zdrowia to przykład niestosowania się do reguł koncepcji work-life balance. Zachwianie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym może skutkować wypaleniem zawodowym oraz frustracją. W osiągnięciu złotego środka pomagają m.in. wartościowe książki.   

Czym jest work-life balance?

Potrzeba utrzymywania równowagi pomiędzy sferą prywatną a zawodową dotyczy wszystkich – osób pracujących zdalnie i stacjonarnie, pracowników zatrudnionych na umowę-zlecenie, jak również tych, których prawa oraz obowiązki opisuje umowa o pracę. Definicja work-life balance nie oznacza, że karierę należy całkowicie oddzielić od życia osobistego. Powinniśmy natomiast dążyć do osiągnięcia równowagi, dzięki której przestaniemy myśleć, że cały swój czas poświęcamy na pracę.

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

Jak zachować równowagę?

Realizując koncepcję work-life balance, warto pamiętać o następujących wskazówkach:

  • W pracy skup się na pracy

Jeżeli osiem godzin dziennie spędzasz w firmie, poświęć ten czas na pracę. Dzięki temu wszystkie obowiązki wykonasz w biurze, zamiast zajmować się nimi w wolnym czasie. Będąc w domu, staraj się odciąć myślami od spraw służbowych.

  • Mierz siły na zamiary

Zgadzasz się na wykonanie dodatkowych zadań, chociaż wcale nie masz na to siły i ochoty? Brak asertywności to prosta droga do nadgodzin i pracy ponad Twoje możliwości. Jeżeli wiesz, że masz wystarczająco dużo projektów do zrealizowania, odmów osobie, która proponuje Ci kolejne.

  • Wykorzystaj urlop wypoczynkowy

Nie zapominaj o tym, że Twój organizm potrzebuje regeneracji. Jeżeli przysługuje Ci urlop wypoczynkowy, koniecznie go wykorzystaj. Poświęć wolny czas na zasłużony relaks i czynności, które sprawiają Ci przyjemność.

Work-life balance – inspirująca literatura

Wartościową wiedzę dotyczącą różnych dziedzin można czerpać z literatury. Potrzebujesz inspiracji, by osiągnąć work-life balance? Ułatwią Ci to następujące książki:

  • Ks. Jarosław Szymczak, Małgorzata Rybak, Raz się żyje. Przewodnik po work-life balance

Tematem książki jest łączenie życia prywatnego i zawodowego. Jej autorzy prezentują czytelnikowi różnorodne pomysły umożliwiające osiągnięcie równowagi. Poradnik zawiera liczne wskazówki - przydadzą się one nie tylko osobom pracującym po godzinach pracy, ale również tym, które przeżywają obecnie wypalenie zawodowe.

  • Beata Rzepka, Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu

Książka wyjaśnia, jaka jest definicja życiowej równowagi. Autorka pomaga w wypracowaniu zasad work-life balance mimo wielu stojących nam na drodze przeszkód. Osiągając równowagę, będziemy mieć poczucie, że żyjemy pełnią życia, zamiast podporządkowywać wszystko pracy.

Work-life balance? Sprawdź porady sławnych ludzi

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Oceń artykuł