Porady Kariera i rozwój Wielka kariera za granicą?
13.09.2012  | 3 min czytania

Wielka kariera za granicą?

13.09.2012  | 3 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

Czy za granicą łatwiej odnieść znaczący sukces zawodowy? A może historie zawrotnych karier dotyczą tylko pojedynczych jednostek, a rzeczywistość większości pracujących za granicą jest mniej różowa?

Rozważamy „za” i „przeciw” wyjazdów za pracą.

Na forach internetowych nie brak dyskusji, w których spierają się zwolennicy i przeciwnicy wyjazdów za pracą. Również na fanpage’u Pracuj.pl zastanawialiśmy się ostatnio m.in. nad znaczeniem doświadczenia zagranicznego u polskich pracodawców. Zdania na te tematy są jak to często bywa podzielone.

Wyjazd do pracy za granicą oznacza nierzadko lepsze pieniądze i szansę na rozwój zawodowy albo znalezienie ciekawej pracy w ogóle. To także swoista „szkoła przetrwania” – ludzie wracają bardziej pewni siebie i samodzielni. Nie można zapomnieć o szkoleniu języka, którego używamy nie tylko w pracy, lecz także poza nią. Dla wielu wyjeżdżających ważne jest „zobaczeniu kawałka świata” – podróże, zwiedzanie, zanurzenie się chociaż na chwilę w inną kulturę.

Są jednak i wady. Osoby, które mają za sobą epizody w pracy za granicą, wskazują często na tęsknotę – za rodziną, przyjaciółmi, polskimi zwyczajami czy nawet jedzeniem. Nie każda kultura przyjmuje z otwartymi ramionami, nie każdy w innym kraju czuje się jak w domu. Podróże do domu są zazwyczaj kosztowne, więc i opłacalność wyjazdu maleje. Może się także okazać, że doświadczenie zdobyte za granicą niewiele pomoże nam potem w znalezieniu pracy w Polsce.

Szukaj pracy w innych krajach: http://www.pracuj.pl/praca/zagranica;r,17

Oceń artykuł