Większa odpowiedzialność bez większego wynagrodzenia? Zrób bilans!

Kategoria
Kariera i rozwój

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 2/5 (1)
Kategoria: Kariera i rozwój
Ocena treści 2/5 (1)
  • Awans bez podwyżki może pomóc w realizacji celów zawodowych
  • Benefity i udogodnienia jako rekompensata
  • Realnie oceń swoje możliwości i sprecyzuj oczekiwania

Wyższe stanowisko – tak, podwyżka – nie. Otrzymałeś taką ofertę? Stwórz listę, na której znajdą się Twoje umiejętności i doświadczenie, cele zawodowe i oczekiwania wobec pracodawcy. Następnie spróbuj to wszystko zestawić z propozycją szefa. Przyjęcie awansu bez podwyżki może okazać się słuszną decyzją, ale pod pewnymi warunkami.

Pokaż mi swoje CV, a powiem Ci, kim jesteś

Życiorys to Twoja wizytówka. Analizując go, rekruter widzi, co potrafisz i jakie są Twoje mocne strony. Jeśli np. koordynowałeś pracę zespołu odnoszącego sukcesy, może to oznaczać, że jesteś świetnym organizatorem, mediatorem i fachowcem. Choć nie otrzymywałeś za to wyższego wynagrodzenia, korzyści, jakie osiągniesz na kolejnych etapach kariery, mogą okazać się znacznie większe. Z drugiej strony, ważne, by poziom Twoich zarobków był adekwatny do wyników, jakie uzyskujesz oraz do kwalifikacji, które zdobyłeś. Gdy ciąży na Tobie duża odpowiedzialność, a gratyfikacja finansowa nie jest wystarczająca, możesz czuć się niedoceniony. Warto więc negocjować pensję nie tylko przed rozpoczęciem pracy, ale również w trakcie obowiązywania umowy.        

Wyceń swoją pracę, czyli jak dobrze negocjować pensję i podwyżkę

Awans bez podwyżki – czy to ma sens?

Lubię czuć się doceniana. Mam to szczęście, że jeśli szef wymaga ode mnie czegoś, co wykracza poza moje obowiązki, zawsze oferuje wyższe wynagrodzenie albo inne korzyści, np. dodatkowe zniżki pracownicze lub kilka wolnych dni – mówi Magda, lektor w szkole językowej, podkreślając, że ważne są nie tyle pieniądze, ale też postawa pracodawcy, który docenia wysiłek podwładnych.

Za przyjęciem propozycji awansu bez podwyżki powinny iść konkretne argumenty. Wyższe stanowisko albo nowe obowiązki mogą przynieść określone profity sprzyjające realizacji celów zawodowych.

Gdyby pracodawca powierzył mi prowadzenie jednego z oddziałów szkoły, np. w mniejszym mieście, i zapowiedział, że moje wynagrodzenie nie zmieni się, poważnie rozważyłabym taką propozycję – twierdzi Magda. – Szkoda byłoby zrezygnować z okazji zdobycia doświadczenia na stanowisku kierowniczym. To, czego bym się nauczyła, byłoby pomocne, gdybym np. zdecydowała się w przyszłości otworzyć własną firmę.

Awans bez podwyżki – za i przeciw

Awansować albo nie awansować – oto jest pytanie

Aby odnieść wymierne korzyści, przedstaw pracodawcy swój punkt widzenia i zapytaj o kwestie, które budzą wątpliwości. Warto rozważyć propozycję awansu bez podwyżki nie tylko wtedy, gdy wykonywanie dodatkowych obowiązków wesprze Twój rozwój, pomoże w realizacji celów zawodowych lub pozwoli zdobywać nowe umiejętności. Dobrze jest zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli:

  • Nowa sytuacja jest przejściowa

Otrzymałeś propozycję awansu, ale pracodawca zapowiedział, że będzie mógł zaoferować Ci wyższe wynagrodzenie po upływie określonego czasu. Wytłumaczył, że firma boryka się z przejściowymi trudnościami finansowymi, ale prognozy biznesowe są bardzo dobre. Warto uzależnić przyjęcie takiej propozycji od pisemnej deklaracji, w której szef zobowiąże się do przyznania wyższej pensji. Aby uniknąć nieporozumień, skonkretyzuj swoje oczekiwania.  

  • Dodatkowe zadania nie będą stanowić nadmiernego obciążenia

Realnie oceń własne możliwości. Powiedz „tak”, jeśli uznasz, że dodatkowe obowiązki nie wpłyną negatywnie na Twoje zdrowie, życie rodzinne i towarzyskie itd. Umiejętność zachowania work-life balance pozwala utrzymać wysoki poziom satysfakcji i motywacji do działania.  

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

Elastyczne godziny, praca zdalna, dodatkowe płatne dni wolne – to przykładowe korzyści pozapłacowe. Jeśli uznasz, że mają dla Ciebie wystarczającą wartość, rozważ ich przyjęcie. Więcej czasu wolnego lub możliwość decydowania o godzinach rozpoczęcia pracy sprzyjają łączeniu aktywności zawodowej z innymi zadaniami, np. z życiem rodzinnym lub rozwijaniem zainteresowań.   


Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł


Narzędzia