Porady Kariera i rozwój Weź sprawy w swoje ręce i zaplanuj karierę!
21.12.2018  | 4 min czytania

Weź sprawy w swoje ręce i zaplanuj karierę!

21.12.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Z artykułu dowiesz się:

  1. Co ułatwia realizację postanowień
  2. Jakie metody i techniki pomagają dokonać zmian w życiu
  3. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć na początku nowego roku

Czujesz, że mijający rok nie był dla Ciebie zbyt łaskawy? Towarzyszy Ci silne przekonanie, że mogłeś osiągnąć więcej niż udało Ci się dokonać? Zamiast utyskiwać na los lub podważać swoje kompetencje, wyznacz nowe cele i zacznij z czystą kartą. Dzięki takiemu podejściu doświadczysz przypływu motywacji, a życie zawodowe zacznie Cię cieszyć.  

Pytanie, które warto stale zadawać…

Dwie trzecie Amerykanów nie jest zadowolonych ze swojej pracy, a 15% szczerze jej nienawidzi. 

Takie fakty podają: Bill Burnett i Dave Evans w książce: „Dobrze zaprojektowane życie. Przełomowa metoda z Uniwersytetu Stanforda”. Z raportu Pracuj.pl „Pensja, zadania, szef – czyli co uszczęśliwia Polaków w pracy?” wyłania się nieco bardziej optymistyczny obraz. 58% ankietowanych deklaruje, że praca daje im szczęście i satysfakcję. Wśród osób czerpiących radość z aktywności zawodowej przeważają kobiety (64%).  

Aktywność zawodowa kobiet według GUS

Nieprzyjemnie jest zdać sobie sprawę, że poświęca się znaczną część swojego życia na działania, które w Twoim odczuciu są jedynie przykrymi obowiązkami. Jeśli znajdujesz się w grupie osób niezadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej, możesz albo podtrzymywać status quo, albo zacząć wprowadzać zmiany. Nowy rok to idealny moment, by zadać sobie podstawowe pytanie: „Kim chcę być?”.      

Czy rzeczywiście za późno na zmiany?

Tylko w Stanach Zjednoczonych ponad 31 milionów ludzi pomiędzy 44. a 70. rokiem życia pragnie tego, co nazywamy „karierą bis” – pracy, która łączy spełnienie osobiste ze stałymi zarobkami i udziałem w życiu społecznym.

Takie dane przedstawiają w swojej książce Burnett i Evans. Jak dodają autorzy, część osób, która nie lubi swojej pracy, uznaje, że już za późno na zmiany, inni nie mają pojęcia, od czego zacząć. Lęk przed tym, co nowe i nieznane może paraliżować. Warto jednak minimalizować uczucie strachu, np. poznając podstawowe fakty na temat przebranżowienia.

Nauka nowego zawodu to wysiłek. Rozpoczęcie studiów lub uczestnictwo w kursach, praktykach itd. wiąże się z koniecznością wykonywania dodatkowych działań po pracy. Przed podjęciem decyzji dobrze jest rozważyć swoje możliwości czasowe, finansowe itd. Ustalenie konkretnego planu działania i realizowanie celów zmniejsza uczucie dyskomfortu, które może towarzyszyć przebranżowieniu.     

Zmiana branży fakty i mity

Życie zawodowe jako ambitny projekt

Nie musisz rozpoczynać kariery od nowa, aby poczuć, że jesteś we właściwym miejscu. Możesz poprzestać na wprowadzaniu ulepszeń i czerpać z tego, co już wypracowałeś. Do zmiany życia zawodowego warto podejść jak do realizacji projektu. Taką receptę podają autorzy książki „Dobrze zaprojektowane życie…”. Bill Burnett i Dave Evans proponują 5 technik pomocnych w pracy nad zmianą swojego życia:

  • Ciekawość

Jeśli jesteś żywo zainteresowany rzeczywistością, która Cię otacza, nie nudzisz się, ale z autentyczną ciekawością zgłębiasz nowe dziedziny. Dzięki temu potrafisz czerpać radość z podejmowania wyzwań.  

  • Gotowość do działania

Ważne, żebyś nie ograniczał się tylko do myślenia i planowania, ale zaczął wcielać plany w życie. Podejmuj próby, nawet jeśli nie każda zakończy się sukcesem. Błędy mogą stanowić cenną lekcję i jeśli wyciągniesz właściwe wnioski, będziesz osiągać coraz lepsze rezultaty.  

  • Zadawanie pytań na nowo

Jesteś odpowiedzialny za swoje działania. Ponowne sformułowanie pytań o cel pozwoli Ci w to uwierzyć. Zamiast zastanawiać się, kim zostaniesz w przyszłości, rozważaj, kim chcesz się stać. Nie musisz unosić się na fali wydarzeń. Możesz natomiast prowokować działania, które pomogą Ci osiągać zamierzone cele.

  • Świadomość

Myśl realistycznie, jeśli chcesz z sukcesem pokonywać kolejne etapy rozwoju zawodowego i osobistego. Ważne, żebyś zaakceptował fakt, że nie każdy pomysł okaże się sukcesem i że błędy się zdarzają, nawet jeśli zawsze jesteś świetnie przygotowany do działania.

  • Metoda radical collaboration

W realizowaniu projektu własnego życia zawodowego warto korzystać z potencjału innych ludzi, szczególnie wtedy, gdy zdecydowanie się od Ciebie różnią. Metoda radical collaboration, o której wspominają autorzy książki „Dobrze zaprojektowane życie…”, zakłada, że im większe różnice między osobami z zespołu, tym ciekawsze i bardziej niespodziewane rezultaty wspólnej pracy.  

Nowy rok, nowe otwarcie

Noworoczne postanowienia to zastrzyk motywacji… o ile planujesz z głową. Ważne, by cele, jakie chcesz osiągnąć, były adekwatne do Twoich możliwości. Ustawienie poprzeczki zbyt wysoko może sprawić, że szybko się zniechęcisz i stracisz wiarę we własne siły. Lepiej wybrać metodę małych kroków. Warto też dążyć do celu, którego realizacja zależy przede wszystkim od Twojego zaangażowania, nie od szczęścia lub pracy innych ludzi. Aby osiągać zadowalające rezultaty i nie rezygnować z planów, dobrze jest także regularnie dokonywać podsumowań i wyciągać wnioski.  

Jak formułować postanowienia noworoczne żeby udało się je zrealizować

To od Ciebie zależy, czy nowy rok będzie szczęśliwy!

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł