Porady Kariera i rozwój W poszukiwaniu pracy – czy warto się przeprowadzić?
28.02.2019  | 5 min czytania

W poszukiwaniu pracy – czy warto się przeprowadzić?

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Przyjęcie oferty pracy w innym mieście może wiązać się z szeregiem korzyści. Pracodawcy oferują nie tylko atrakcyjne pensje, ale również profity typu: służbowe mieszkanie czy zasiłek relokacyjny. Mobilność, otwartość na zmiany i umiejętność adaptowania się do nowych warunków – to czynniki sprzyjające budowaniu kariery i osiąganiu celów zawodowych.

Czujesz, że przestałeś się rozwijać? W regionie, w którym mieszkasz, brakuje miejsc pracy dla przedstawicieli Twojego zawodu? Przeprowadzka do innego miasta może przynieść Ci liczne korzyści, np.:

  • Więcej ofert zatrudnienia

Zapotrzebowanie na pracowników może różnić się w zależności od regionu. W trzecim kwartale 2018 r. najwięcej ogłoszeń opublikowanych na Pracuj.pl (23,6%) dotyczyło Mazowsza. Sporo ofert pochodziło także z: Dolnego Śląska (10,4%), Małopolski (9,7%), Śląska (9,2%) i Wielkopolski (8,6%). Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów Q3 2018”.   

  • Wyższe wynagrodzenie

59% uczestników badania Pracuj.pl „Pensja, zadania, szef – czyli co uszczęśliwia Polaków w pracy?” zadeklarowało, że wyższe zarobki skłoniłyby ich do zmiany pracy. Z innego raportu Pracuj.pl „Zarobki Polaków. Języki czy region – co wpływa na nasze pensje?” wynika, że w 2017 r. na najwyższe zarobki można było liczyć w województwach:

  • mazowieckim (przeciętna pensja: 5500 zł brutto),
  • dolnośląskim (4900 zł brutto),
  • małopolskim (4700 zł brutto).

Najmniej zarabiali mieszkańcy województw: podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego (3700 zł brutto).

Zarobki Polaków. Języki czy region – co wpływa na nasze pensje?

  • Zasiłek relokacyjny i inne formy pomocy oferowane przez pracodawcę

Podjęcie pracy w innym mieście może wiązać się również z innymi korzyściami, takimi jak np. zasiłek relokacyjny przyznawany przez określony czas. Pracodawca może zaproponować Ci także pomoc w znalezieniu mieszkania, przedszkola dla Twojego dziecka itp.

Relokacja pracownika – co to dokładnie znaczy?

  • Nowe wyzwania

Warunki finansowe to nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć wyjazd w poszukiwaniu pracy. Dobrze jest uwzględnić także zakres obowiązków. Może się okazać, że w firmie oddalonej od Twojego aktualnego miejsca zamieszkania będziesz mógł rozwinąć skrzydła i angażować się w projekty sprzyjające optymalnemu wykorzystaniu umiejętności, jakie posiadasz. Praca w innym mieście może stanowić przejściowy etap, który pomoże Ci realizować cele zawodowe w regionie, z którym jesteś związany.  

  • Szansa na rozwój zawodowy

39% osób uczestniczących w badaniu Pracuj.pl „Pensja, zadania, szef…” stwierdziło, że nowe możliwości rozwoju zawodowego skłoniłyby je do zmiany miejsca zatrudnienia. Czy należysz do tego grona i zdecydowałbyś się na przeprowadzkę, gdyby nowy pracodawca zapewniał np. dofinansowanie nauki lub stosował pionierskie rozwiązania techniczne i nowatorskie metody działania? Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto wnikliwie przeanalizować swoje cele zawodowe i życiowe, a następnie wybrać najlepszą drogę ich realizacji.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł