Porady Kariera i rozwój W grupie siła, czyli o sposobach wzajemnej motywacji
16.01.2019  | 4 min czytania

W grupie siła, czyli o sposobach wzajemnej motywacji

16.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Twoi współpracownicy mogą być inspirujący m.in. dzięki talentom i zapałowi, który wykazują. Być może dostrzegają też perspektywy, których Ty nie widzisz. Ich postawa może stanowić impuls do rozwoju, podjęcia ważnej decyzji czy zmiany nawyków. Utrzymywanie dobrych relacji w pracy to doskonały sposób na podniesienie efektywności.  

Rodzaje motywacji w pracy

Zapał do działania może wynikać np. z radości towarzyszącej wykonywaniu konkretnego zawodu. Jeśli lubisz to, co robisz, postrzegasz swoje obowiązki jako ciekawe i angażujące. Do działania mogą motywować również pochwały. Istotne są także czynniki, takie jak: wynagrodzenie, premie oraz benefity. Duże znaczenie ma atmosfera. Trudno cieszyć się z atrakcyjnych zarobków, gdy pracodawca faworyzuje niektórych członków zespołu, a współpracownicy – zamiast współpracować – utrudniają realizowanie zadań.   

Motywacja płacowa czy pozapłacowa – co wybrać?

Jak budować dobre relacje?

Uczciwość, życzliwość, szacunek, wzajemna pomoc i miłe, bezinteresowne gesty – to składniki, które tworzą przyjemny nastrój w miejscu pracy. Warto być dobrym dla osób, z którymi spędza się znaczną część tygodnia. Przyjacielskie relacje w zespole nie tylko pozytywnie wpływają na samopoczucie, ale także sprzyjają uzyskiwaniu doskonałych wyników pracy.  

10 sposobów na dobre relacje ze współpracownikami

Istnieje wiele form wzajemnego wsparcia i motywacji w środowisku zawodowym, a każda z nich przynosi niezliczone korzyści:

  • Rozwój osobisty i zawodowy

Twoje zaangażowanie we własny rozwój może zmotywować współpracowników do doskonalenia zawodowego. Także oni mogą zainspirować Cię swoim przykładem. Takie wsparcie jest szczególnie istotne w chwilach zwątpienia, które wynikają np. ze zmęczenia. Od postawy pracowników, ich zaangażowania i entuzjazmu w dużym stopniu zależy też nastawienie osób, które dopiero zaczynają pracę w firmie i stawiają pierwsze kroki w branży.

  • Bezinteresowna pomoc

Przypływ energii i motywacji może wynikać również z tego, że masz na kogo liczyć w trudnych chwilach. Chodzi nie tylko o problemy związane z realizacją konkretnego zadania, ale również o trudności wynikające np. z nieuczciwej postawy pracodawcy.

  • Solidarność

Możesz doświadczyć wzrostu motywacji również wtedy, gdy poczujesz siłę płynącą z jedności zespołu. Jest to niezmiernie ważne np. w trakcie negocjacji warunków zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń. Solidarność pomaga wykrzesać z siebie energię, gdy pojawiają się poważne wyzwania.  

  • Realny wpływ na rozwój firmy

Zgrany zespół może z powodzeniem wpływać na kierunek rozwoju przedsiębiorstwa. Zgrana grupa, składająca się z wykwalifikowanych i kreatywnych pracowników, ma szansę z powodzeniem realizować wymagające i ciekawe projekty, zwyciężać w międzynarodowych konkursach itd., tym samym dodając firmie prestiżu i gruntując jej pozycję w branży.   

Wsparcie w środowisku pracy – dlaczego jest ważne?

Funkcjonowanie w grupie pasjonatów, która realizuje cele zawodowe i z zapałem angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia, sprzyja rozwojowi i pozwala czerpać radość z życia zawodowego. Budowanie relacji zawodowych pomaga także odkrywać ciekawe perspektywy rozwoju – zarówno zawodowego, jak i osobistego.    

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź
 

Oceń artykuł